Hanımlara haberler

Günde Ortalama Tüketilmesi Gereken Kalori Miktarı

Kalori bir enerji birimidir. Bu enerji insan vücudunda yiyeceklerin yakılması ile ortaya çıkar. Yiyeceklerin kalori miktarı kalorimetre adı verilen alet ile ölçülür.

İnsan vücudunun ihtiyacı olan kalori miktarı, kişinin yaşam tarzı ile ilgilidir.Örneğin yetişkin bir kişinin yaklaşık 50 kilo olması durumunda her gün için ihtiyacı olan kalori miktarı 1680 kaloridir. Fakat bu durum, tüm gün oturularak geçirilen zaman içindir. Masa başı bir işte yorulmadan çalışan bir kişi vücudunun günlük ihtiyacı olan kalori miktarı günlük 3360 kaloridir.Kişinin bunlardan farklı olarak vücudunu kullanması gereken bir işte çalışması söz konusu ise, söz konusu kalori miktarının 6720 kalori olması gerekmektedir.

Kalori dengesinin ayarlanmaması durumda yararlarının yanında zararları da mevcuttur. Fazla alınan kalorinin yakılmaması kilo alımına yol açmaktadır ve sağlıklı yaşamdan uzaklaşmaya neden olabilir. En sık rastlanan durumda kalp rahatsızlığı ve damar sertleşmesi olabilir. Fazla kaloriye neden olan besin kaynaklarının başında öncelikle tuz ve katkı maddesi içeren hazır yiyecekler gelmektedir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

detoks nasil yapilir

Detoks Yapma Yolları Nelerdir? Kimler Detoks Yapabilir?

Birçok insanın merak ettiği detoks ile ilgili olarak vücutta sağlıklı şekilde toksinlerden kurtulmak istediğinizde detoks …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir