Hanımlara haberler

Anne Sütünün Bebek İçin Önemi

ANNE SÜTÜNÜN BEBEK İÇİN ÖNEMİ

 

Anne sütü, gün geçtikçe kıymeti anlaşılmayan başlayan ve mucize bir doğal beslenme yöntemidir. Günümüzde, hayat şartları nedeni ile özellikle çalışan anneler tarafından ihmal edilmektedir. İçeriğinin ve faydalarının bebeğinize ve size katacağı yararları göz önünde bulundurursanız, kesinlikle vazgeçilemez bir gıda olduğunu göreceksiniz. Size sağladığı ilk kolaylıklar olarak da, ısıtma, soğutma, emzik, biberon gerektirmeden bebeğinizi besleyebileceğiniz bir besin olarak düşünmenizdir.

Anne sütünün bebekler için önemi, enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riskini en aza indirmesidir. Sadece anne sütü alarak büyüyen bir bebek ilk aylarında karşılaşabileceği pek çok bulaşıcı hastalığa karşı korunmuş olur. Daha açık bir ifadeyle, bebekler, sağlıklı bir hayata adım atmış olurlar. Bebeklerde sık görülen sarılık, anne sütü ile beslenen bebeklerde görülmemektedir. Anne sütünü ne kadar sık verebilirseniz, sarılık olma riskinden de o derece uzaklaşmış olursunuz.

Anne sütü, yüksek miktarda protein içermektedir. İçerdiği bu protein, inek sütüne oranla sindirimi kolaylaştıran bir özelliğe sahiptir. Bu ve benzeri özelliklerini de dikkate alırsak, anne sütü ile beslenen bebeklerde sindirim ve gaz sorunları en az seviyededir. İçeriğinde bulunan protein ve diğer mineraller ile enfeksiyon ve alerjiden koruma özelliği yanı sıra, ishal, kanser, solunum yolu ve ileride meydana gelebilecek kanser ve beyin ve omurilik hastalıklarından da koruduğu ortaya çıkmaktadır.

Anne sütü sadece bebekler için değil, anneler içinde faydalıdır. Bebeğini sıklıkla emziren anneler, doğum sonrası kilolarını daha hızlı verebilmekte, kanser ve özellikle meme kanserine yakalanma riski azalmakta ve kansızlık sorunu en aza indirgenmektedir. Hem bebek, hem de anne için faydalarını göz ardı etmemeli ve bebeğimizi mümkün olduğunca anne sütü ile beslemeliyiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

bebek banyo rehberi

Yenidoğan Bebek Banyo Rehberi: Banyo Nasıl Yaptırılır, İhtiyaçlar

Bebek banyosu için her anne, en başta endişelenir. Ancak hiç endişelenecek bir durum olmadığını birkaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir