Hanımlara haberler

Yetişkin akneleri

Yetişkin aknesi nedir?

Birçok kadın ergenlik döneminde akne problemiyle karşılaşmıştır. Ancak araştırmalar 25 yaşın üzerindeki kadınlar da daha fazla akne görüldüğünü gösteriyor. Bir yetişkin olarak aknelerin olması hem sinir bozucu hem de utanç vericidir. Yetişkin aknesi kalıcı ve geç başlangıçlı akne olarak iki genel tipe ayrılmaktadır. Kalıcı akne, ergenlikte başlayıp yetişkinlikte de devam eder. Geç başlangıçlı akne ise yetişkinlikte başlayan aknedir.

Yetişkin aknesinin nedenleri

Yetişkin sivilce nedenleri çok açık değildir. Yağ bezlerinin vücuttan atılmasını sağlayan bazı cinsiyet hormonlarıyla bağlantılı olabilmektedir. Diğer olası tetikleyiciler sigara, kozmetik ürün kullanımı, stres veya epilepsi veya depresyon tedavisinde kullanılan birtakım gibi ilaçlar sayılabilir. Bazı kadınlar da durumun genetik bir yatkınlığı olabilir.

Araştırmacılar bazı yemeklerin ve yüz yıkama alışkanlığının olmamasının akneye sebep olduğunu söylemektedir. Akne sadece kötü hijyen nedeniyle değil çok sık yüz yıkamak ya da yüzü tahriş eden kozmetik ürün kullanmak sebebiyle de olmaktadır.

Yetişkin aknesinin etkileri nelerdir?
Yetişkin aknesi fiziksel görünümü kişiye göre değişebilir. Bazen akne cilt yüzeyinde bulunan siyah nokta olarak bilinen komedon şeklindedir. Ama aynı zamanda cilt altında daha fazla yalan nodüller ve kistler adı verilen derin lezyonlar içerebilir. Böyle derin lezyonlar daha ağrılı olma eğilimindedir ve bazen irin doludur.

Yetişkin aknesini kendi kendinize sıkarak çözmeye çalışmak, cildinizin yara almasına sebep olur. Bununla beraber kendi başınıza yapabileceğiniz şeyler de var. Dermatoloğunuzun öngördüğü tedavi şeklini uygulamaya çalışmak. Cildinizi tahriş etmeyecek bir sabunlar, cildinizi hafifçe yıkamak. Meyve ve sebze açısından zengin bir diyet yapmak.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

estetikte dikkat edilecekler

Estetik Uygulaması Yaptırırken Dikkat Edilecekler

Yaz ayları gelmeden daha genç, formda ve güzel görünmek adına cildiniz için yaptırabileceğiniz birçok güzel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir