Hanımlara haberler

Yağ aldırma (Liposuction)

YAĞ ALDIRMA (LİPOSAKŞIN)

Yağ aldırma, Vakum makinesine bağlı bir boru aracılığıyla vücuttan çekilerek alınmasıdır. Liposakşın yaptırmak isteyenler normal kilo da olup kalça ve uyluk gibi bölgelerinde egzersiz ve diyete yanıt verilmemiş vücudun diğer bölgeleriyle uyumlu olmayan yağ fazlalığı olan kişilerdir. Yağ emme (liposakşın) daha çok 50 yaşın altında ki kişilerde etkilidir.

Vücuttaki fazla yağın yaş ya da doğumdan dolayı şekli kaybolmuş ise sadece yağ aldırma uygulaması yeterli olmayacağı gibi derinin sarkmasına neden olabilir. Selüloitli bir bölge yağ emme (liposakşın)işlemi ile çirkin gözükebilir. Bu tür durumlar da fazla derinin alınması gerekebilir. Kilo verildiğinde diyet ve egzersiz şeker hastalığı (diyabet), yüksek tansiyon (hipertansiyon) ve yüksek kolesterol riskleri azalır.

Liposuction yaptırılacak bölgeler uyluklar, kalça, üst kollar ve dizlerdir. Cildi çabuk toparlanabilinen kişilerde yağ aldırma boyun ve yüzdeki yağları almak için de kullanılabilir. Daha zor toparlanılan ciltlerde ise çene altını düzeltmek için germe yöntemiyle birlikte kullanılabilir.

PROSEDÜR

Lokal anestezi eşliğinde ayakta tedavi yapılarak 1-3 saatleri arasında gerçekleştirilir. Tedavi edilen bölge geniş veya cerrah öneriyorsa veya hasta istiyorsa genel anesteziyle de uygulanabilir. Cerrah yağ alma işlemini düzgün görünüm sağlanılana kadar devam eder. İşlem bittiğinde kesiler dikilir ve sarılır. İşlem sırasın da sıvı kaybedildiğinde serum ile sıvı takviyesi yapılır. Gerekirse kan nakli de yapılır.

Sıvı ve kan kaybı olduğu için yağ aldırma ciddi kalp rahatsızlığı olan, akciğer, böbrek rahatsızlığı olan kişilerde yapılamayabilir.

LİPOSAKŞINDAN SONRA İYİLEŞME SÜRESİ

Liposakşında anestezi Uygulandıktan sonra ağrı kesicilerle hafifletilebilecek ağrı hissedilebilir. İyileşme süresi haftalarca sürebilir. Morarma bir ya da iki hafta için de geçebilir. Ama şişlik 6 ay sürebilir. Liposakşından sonra aşırı yorucu egzersizler yapılmamalıdır. Aşırı kan ve sıvı kaybından dolayı akciğere sıçrayan kan pıhtılarından dolayı ani ölümler de gerçekleşebilir. Liposakşın genel olarak yağ miktarını dikkatli bir şekilde belirleyen deneyimli cerrahlar tarafından yapıldığında güvenli görülmektedir.

Liposakşından sonra doktorunuzun önerisine uymanız gerekir(cinsel faaliyette bulunma, spor yapma gibi).Kontrol olduktan 2 ila 4 gün sonra ayağa kalkılabilir. İyileşme sezaryen ameliyatına benzer. Çoğu kişi 1 hafta sonra da masa başı işlerine dönebilir.2-3 hafta sonra da ağır işlerin başına geçebilir. İyileşme süreci cerrahın kullandığı tekniğe ve yağ aldırma uygulamasının yapıldığı kişiye bağlıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

estetikte dikkat edilecekler

Estetik Uygulaması Yaptırırken Dikkat Edilecekler

Yaz ayları gelmeden daha genç, formda ve güzel görünmek adına cildiniz için yaptırabileceğiniz birçok güzel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir