Hanımlara haberler

Sağlıklı saçlar için yapılması gerekenler

Bayanlar, saçlarınızın zaman zaman yıprandığından dolayı ya da kırılmalarından dolayı sizlerde şikâyet ediyorsanız, şikayet etmekle kalmanız doğrultusunda faydasını pek göremezsiniz. Çünkü bu konuda bir şeyler yapmalı ve sağlıklı yaşamla beraber sağlıklı saçlara sizlerde kavuşmalısınız.

Öncelikle saç yıpranmaları probleminize karşılık olarak iyi bir şekilde beslenilmesi önemlidir. Sağlıklı bir beslenme programı doğrultusunda saçlarınızın yıpranması gibi sorunları ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca saçlarınıza haftada 3 ya da 4 defa bakım yapmayı da ihmal etmemelisiniz.

Bunun dışında günlük olarak veya haftanın belirli zamanlarında saçlarınızı güzelleştirmek, düzleştirmek için çeşitli kimyasal madde içeren ürünler de kullanabiliyoruz. Genelde birçok kimyasal madde içeren saç ürünlerinde alkol bulunur. Alkol, saçı ve saç derisini kurutan bir özelliğe sahip olduğu için bu ürünlerden de uzak durmalısınız.

Ayrıca saçlarınızı yıkarken aslında yıkamamış da olabilirsiniz. Temizlemiş olabilirsiniz ancak kimyasal madde yoğunluğu sebebiyle saçlarınızı yıpratabilirsiniz. Bu konuda da hassas davranmalı, saçlarınıza gerekli olan önemi vererek sizlerde kaliteli şampuan kullanmayı amaçlamalısınız.

Saçlarınızı beslemek için çeşitli saç yağları kullanabilirsiniz. Bu yağlardan genelde lavanta kullanabilirsiniz. Saçlarınızı besleyici etkileri bulunan lavanta, saçlarınıza sağlayacağı vitamin sayesinde oldukça sağlıklı bir saç sunar.

Aylık olarak her insanın saçı ortalama 1 – 1,5 cm kadar uzadığı bilinir. Sağlıklı saçların bu yönde uzaması doğrultusunda eğer saçlarınız, bu kadar uzamıyorsa o halde bir problem var demektir. Saçlarınıza, sağlık açısından yeterli bakım yapmıyorsunuz demektir.

Saçlarınıza gerekli bakımı tam olarak vermenizle beraber saçlarınıza en uygun şampuanı da kullanmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca seçtiğiniz şampuanın da tam zamanlı olarak yeterli zaman içerisinde kullanmanız da fayda sağlayacaktır. Saçlarınızın yeterli şekilde sağlıklı olmadığının kanaatine vardıysanız eğer, saçlarınıza sağlıklı olacak şekilde çeşitli bitkisel kürler de uygulayabilirsiniz. Özel olarak yapacağınız bitkisel kürleri, haftada bir defa bile saçlarınıza uygulasanız, sizlere yeterli geleceğinden emin olabilirsiniz.

Ülkemizde saçlarla ilgili olarak bir diğer şikayet ise saç dökülmesi problemidir. Saç dökülmesi, günlük olarak doktorlara göre 100 tele kadar sorunsuz, sağlıklı saçların yaşanabileceği durumlardır. Ancak yoğun şekilde saç dökülmesi problemi yaşayanlar ya da 100’ün üzerine çıkmış olan saç dökülmesi problemi günümüzde sağlıklı saçlar olarak kabul edilmezler.

Bu durumu fark etmenin en uygun yolu, sabah yatağınızdan kalktığınızda yastık ya da yatağınızın içerisinde saç tellerinin çok şekilde olmasıyla sonuçlanabilir. Saç dökülmesi sorununun başlıca sebeplerinden birisi hormonsal bozukluklar olabilir. Bunun yanı sıra vitaminin ya da mineralin eksikliği de saç dökülmesine sebebiyet verecek durumlardır.

Saç dökülmesi sorunlarını gidermek için günümüzde genelde saç dökülmesine karşı özel kremler, şampuanlar ya da yağlar kullanılabilir. Saç yağları sayesinde veyahut saç şampuanları sayesinde saçlarınızın eksik olan vitamin ve mineralini tamamlayarak bir nebze de olsa saç dökülmesi sorununu gidermeyi sizlerde başarabilir, daha sağlıklı saçlara kavuşarak yaşamınıza kaldığınız yerden saçlarınızla devam edebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

estetikte dikkat edilecekler

Estetik Uygulaması Yaptırırken Dikkat Edilecekler

Yaz ayları gelmeden daha genç, formda ve güzel görünmek adına cildiniz için yaptırabileceğiniz birçok güzel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir