Hanımlara haberler

Karma ve yağlı ciltlerin bakımı

igqyewxl

En çok bakım gerektiren cilt tiplerinden birisi de, karma ve yağlı ciltlerdir. Yüzünüzü düzenli olarak yıkasanız da, birkaç saat sonra cildinizin parladığını görebilirsiniz, bu da sizi sinirlendirmek için yeterlidir. Sivilcelerin oluşmaya en çok müsait olduğu cilt tipleri de yine karma ve yağlı ciltlerdir. Peki bu cilt tiplerinin bakımı nasıl olmalıdır?

Karma ve yağlı cildiniz varsa, öncelikle bilmeniz gereken bir şey var; yediklerinize dikkat etmeniz gerekiyor. Yağlı yiyeceklerden ve abur cuburdan uzak durmak, sivilce oluşu açısından sizin yararınıza olacaktır. Siyah nokta ve sivilcelerin sıklıkla görüldüğü karma ve yağlı ciltlerde, cilt bakımı mutlaka düzenli olarak yapılmalıdır. Sabah ve akşam temizlenmesi gereken cildin gözenekleri sıkılaştırılması ve sonrasında nemlendirici uygulanmalıdır.

Yağlı ya da karma bir cildiniz varsa, mutlaka cilt tipinize uygun bir yüz yıkama jeli tercih etmelisiniz. Dr.Murad, DDF, Avene, La Roche Posay gibi markaları tercih edebilirsiniz. Onun yanı sıra, Sebamed sıvı yüz yıkama jeli de cildinizde oluşan kir, yağ ve toz kalıntılarının temizlenmesini sağlar. Ancak bu tip ürünleri kullanırken, cildinizi kurutmamaları için mutlaka cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile desteklemelisiniz.

Gözenekleri sıkılaştırma işlemine gelince, gün boyunca havada oluşan kirlerin biriktiği gözeneklerinizi, yüz yıkama jeli ile temizledikten sonra,gözenekleriniz açılır. Açılan gözeneklerin tekrar tıkanmaması için, maden suyu ya da tonik uygulaması ile gözeneklerinizi sıkılaştırmalısınız. Günde 2 kez yapılması gereken bu günlük cilt bakımınızın yanı sıra, cilt tipinize uygun bir maskeyi de mutlaka haftada 1-2 kez uygulamalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

estetikte dikkat edilecekler

Estetik Uygulaması Yaptırırken Dikkat Edilecekler

Yaz ayları gelmeden daha genç, formda ve güzel görünmek adına cildiniz için yaptırabileceğiniz birçok güzel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir