Hanımlara haberler

Cilt tipleri

Herhangi bir güzellik tedavisine başvurmadan önce, kişi cilt durumu ve tipini bilmeli. Cildin salgı aktivitesi, cilt asitlik derecesi, cilt fizyolojik durumları çok önemli faktörlerdir.

Cildin biyolojik yapısı nasıldır?

Cilt üç katmandan oluşur; Epidermis, dermis ve alt dermis. Epidermis kan damarları ile görülebilen yüzeydeki tabakadır. İkinci katman cilde elastikiyeti sağlayan kolajenden oluşan dermisdir. Bu tabaka, vücut sıcaklığını düzenleyen yağ bezleri, yağ salgılar ve ter bezlerini barındırır. Alt dermis, derinin en altındaki tabakadır. Alt dermis de cildi esnek hale getiren yağ hücreleri bulunur.

Cilt tipleri nelerdir?

Üç cilt tipi vardır; yağlı, normal ve kuru cilt. Cilt tipinizi öğrenmek için şu testi yapabilirsiniz. Sabah erken kalktığınız zaman kuru bir bezi yüzünüzü karşı basın. Bez lekeli ise T biçiminde leke var ise, yağlı bir cilde sahipsiniz demektir. Bezde hiçbir yağlı leke yoksa kuru bir cilde sahipsiniz demektir.

Normal bir cilt özellikleri nelerdir?

Normal bir cilde sahipseniz, çok şanslı bir insansınız. Normal ciltlerde yağ bezleri optimum seviyede çalışır, aşırı ya da az sebum salgısı yoktur. Bu sayede cilt, kadife gibi pürüzsüz ve esnek kalır. Normal cilt tipinde genişlemiş gözenekler veya pul pul ölü hücreleri yoktur. Sağlıklı bir parlaklık ve yumuşak bir doku vardır.

Normal ciltler için nasıl bir bakım yapılmalı?

Normal bir cilt neredeyse hiç bakıma ihtiyaç duymaz. Cilt sabah ve yatmadan önce, günde iki kez temizlenmiş olması gerekir. Cildin beslenmesi için, herhangi bir krem ​​kullanılabilir ve tonik için bir sıkıştırıcı veya cilt toniği kullanabilirsiniz.

Kuru ciltler için nasıl bir bakım yapılmalı?

Kuru bir cilt, özellikle göz ve yanak çevresi, pul pul ve görünüş olarak mat olan cilttir. Kuru ciltlerde ince çizgiler çok belirgin görünür. Kuru ciltlerin bakıma çok ihtiyacı vardır. Kuru ciltte yağ bezleri cilde yeterli yağı sağlayamaz ve böylece cilt susuz olur. Kuru bir cildi, yeterli biçimde nemlendirmek şarttır. Çok fazla yüzü sabun ile yıkamak için iyi değildir. Geceleri yatağınıza çekilmeden önce besleyici krem kullanın. Ve cildinizi titizlikle hafif bir temizleme jeli veya losyon ile temiz tutun.

Yağ ciltler için nasıl bir bakım yapılmalı?

Yağlı ciltler parlak, kalın ve mat görünür. Yağlı bir cildin yağ bezleri gerekenden daha fazla yağ üretir. Yağlı ciltler genişlemiş gözenekler, sivilce ve siyah nokta gibi sorunlara daha yatkındır. Çok temiz tutmak gerekir. Tonik için hafif bir tonik tercih edin. Yağlı ciltler için kullanılabilecek birçok özel olarak formüle edilmiş losyonlar ve yağsız nemlendiriciler vardır. Bunları tercih edin ama yağlı krem ve kozmetik ürünleri asla tercih etmeyin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

estetikte dikkat edilecekler

Estetik Uygulaması Yaptırırken Dikkat Edilecekler

Yaz ayları gelmeden daha genç, formda ve güzel görünmek adına cildiniz için yaptırabileceğiniz birçok güzel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir