Hanımlara haberler

Baobab yağı ve faydaları

Son günlerde oldukça popüler olan ve adı sık sık konuşulan baobab yağı ve baobab yağının faydaları hakkında bu yazımızda okurlarımıza bilgiler vermeye çalışacağız.

Baobab tohumlarında insan cildi için oldukça gerekli olan A-C-D-E ve F vitaminleri, amin asitler, beta-karoten ve tartarik asiti yüksek miktarda içerisinde bulundurur. Bu baobab tohumlarının soğuk presle sıkılması sonucu baobab yağı elde edilir.

Tahriş olmuş, kuruyan, susuz ve cansız görünen ciltleri yatıştırmak, cildimize parlak bir görünüm vermek için baobab yağı kullanılmaktadır. Baobab yağı’nı, saf ve tek başına kullanmak daha sağlıklı olacağı gibi, daha faydalıdır.

Aslında baobab yağından bir çok ürül elde edilir ve satışa çıkartılır. Baobab yağından yapılan losyonlar, serumlar, kremler vardır. Ancak bunlardan hiç birisi %100 saf baobab yağından elde edilmediğinden, baobab yağının tek başına kullanıldığında sağladığı etkiyi veremez.

Baobab yağı ayrıca cilt tarafından çabuk ve kolay emilir. Böylelikle etkisini daha çabuk gösterir. Yaşlanma etkilerini yavaşlattığı gibi, cildin elastikiyetini arttırır, cilt dokusunu ve hücre yenilenmesini hızlandırır ve destekler.

Göz çevresi ve göz altında meydana gelen kırışıklıklar üzerinde de baobab yağı oldukça etkilidir. Baobab yağı kullanıldığında cilt üzerinde güçlü bir antioksidan görevi yapar ve yaşlanmaya karşı cildi korur, izleri ve lekeleri azaltır.

Baobab yağı kullananlar sedef, egzama, dermatit ve ciltte oluşan sarkma problemlerinin önüne de geçtiğini söylemektedir. Baobab yağı sadece cilt üzerinde değil, saç bakımında da kullanılabilir. Saç ve deride hızla emildiğinden, kırılmış saç köprülerine ve saçılmış saç pulcuklarına güçlü şekilde nem ve elastikiyet kazandırır, saçlara sağlıklı ve parlak bir görünüm verir. Baobab yağının saç bakımında, saç kremine karıştırılarak kullanılması tavsiye edilir.

Baobab yağı alttaki yağ asitlerini içermektedir :

Oleik Asit: %30-42

Palmitik Asit: %18-30

Stearik Asit: %2-9

Linoleik Asit: %20-35

Yeryüzünde 10’dan fazla baobab ağacı türü bulunmaktadır. Bu ağaçların meyve çekirdeklerinden presle sıkılarak elde edilen baobab yağları, farklı kalitelerde satışa sunulmaktadır. İyi bir baobab yağının en önemli özelliği, cilt tarafından hızla emilmesidir. Örneğin yüzünüze süreceğiniz baobab yağı, 2-3 dakika arasında cildiniz tarafından emilir, cilt yüzeyinde herhangi bir şekilde yağ kalmaz.

Baobab yağının bir başka özelliğide ciltteki nemi uzun süre muhafaza etmesidir. Bu etkisi ile birlikte, baobab yağı sürülen bölgeler canlı, parlak ve ışıltılı bir görünüme sahip olur. Ancak bir önceki satırda değindiğimiz gibi, cilt yüzeyinde herhangi bir yağ bulunmaz.

Saç bakımında baobab yağı kullanırken, saç kremine ilave ederek veya hindistan cevizi yağı ile birlikte uygularsanız daha etkili olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

estetikte dikkat edilecekler

Estetik Uygulaması Yaptırırken Dikkat Edilecekler

Yaz ayları gelmeden daha genç, formda ve güzel görünmek adına cildiniz için yaptırabileceğiniz birçok güzel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir