Hanımlara haberler

Geceleri Kombi – Doğalgaz Kapatmak Enerji Tasarrufu Sağlar mı?

Kış aylarının gelmesiyle beraber evi sıcak tutmanın yolları da, enerjiyi fazla harcamadan yapılabilir alternatif çözümler düşünülmeye başlandı. Buna karşılık, doğalgaz kullanan insanlar geceleri doğalgaz kombisini kapatmanın faydalı olup olmadığını da araştırmaktadırlar. Ancak geceleri doğalgaz kombisini kapatmak, sizlere enerji tasarrufu sağlamayacaktır.

Geceleri kombinin kapanması doğrultusunda ev içerisinde ki tüm eşyalar dahil odanız soğur ve sabah uyandığınızda soğuk bir odayla karşılaşırsınız. Sabah uyandığınızda, evinizi tekrar ısıtmak istediğinizden dolayı 1 saatlik ısınma durumunuzu 10 – 30 dakika arasında hızlandırarak çok daha fazla yakıt yakmış olursunuz. İşte buna karşı gelmek adına öneri ise şu şekildedir:

Kombiyi geceleri yatarken derecesini kısabilirsiniz. Bu sayede düşük derecede yanan kombinizi, hem enerjiden tasarruf ettirirsiniz hem de gece boyunca gereksiz bir yakıt olmasını da engellemeyi başarmış olabilirsiniz.

gece yatarken kombiyi kapatma
gece yatarken kombiyi kapatma

Isı düşerse, sabah ev ortamınız sıcak olacaktır ve soğumasını da bu sayede engellemiş olursunuz. Eğer geceleri kombi derecesini düşürerek çalıştırırsanız, gece boyunca harcadığınız yakıtın karşılığı, sabah yüksek seviyede çalıştırmaya göre %50 daha azdır.

Bu demek oluyor ki, geceleri yakıt tüketimi olması adına kombiyi kapatıp sabah olduğunda ise en hızlı şekilde ev ortamını ısıtması adına kombiyi açmanız doğru bir yaklaşım değildir. Evi sıcak tutmak adına yapacağınız en doğru adım, evde ki ısıtma sisteminiz olan kombiyi mümkün olduğunca gece ısısını düşürerek ev ortamınızın ısısını bozmamış ve kaybetmemiş olursunuz. Bu sayede hem yakıt tüketimi yaparak kış aylarını en ekonomik şekilde de atlatmayı başarabilirsiniz. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ev dekorasyonu perde secimi

Evinize Perde Seçerken Dikkat Edilecekler

Evlerde olmazsa olmaz ve tabi ki göze çarpan detaylardan biri de perdelerdir. Perdeler, her evde, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir