Hanımlara haberler
ANASAYFA / Foto Galeri / Hamilelik çatlaklarının giderilmesi

Hamilelik çatlaklarının giderilmesi

Hamilelik sürecinde kadınların % 90’nında özellikle karın çevresi, kol, kalça ve alt bacak bölgelerinde çatlaklar oluşur. Oluşan çatlaklar bazen çok derin olup yırtık şeklini de alabilir. Öncelikle yapılması gereken bu çatlakların oluşmaması sağlamaktır.

hamilelik çatlaklarının giderilmesi

Peki, hamilelik de oluşan çatlaklar nasıl önlenir? Hamilelik sürecinde alınan kilo ve özellikle bebeğin geliştiği karın bölgesinin genişlemesi nedeni ile deride gerilme ve kuruluk oluştuğundan bazen hafif bazen de derin çatlak ve yırtıklar meydana gelebilir. Bu çatlakların oluşmaması için deriyi nemlendirerek esneklik kazandırmak gerekir. Esneklik için basit bir yöntem anlatmak gerekirse, 2 tatlı kaşığı badem yağı ile 2 tatlı kaşığı elma yağını bir kase içinde karıştırıp, karın bölgesi ve gergin hissettiğiniz bir bölgeye uygulayabilirsiniz. Her gün düzenli şekilde sürüldüğünde deride oluşabilecek çatlak oranını oldukça aşağı çeker. Bununla birlikte 2 tatlı kaşığı susam yağı ile 2 tatlı kaşığı çilek yağını karıştırılarak karın çevresine uygulandığında ciddi ölçüde fayda görülür. Hamilelik esnasında yapılan uygulamalar işe yaramayıp çatlaklar oluştuğunda, hamilelik sonrasında çatlakların giderilmesi daha zor olduğu için uzun ve sabır isteyen bir tedavi süreci gerektirebilir. Vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan çatlakların tedavisi, hamilelik sonrasında ilk 1 yıl içerisinde yapıldığında daha iyi sonuçlar alınabilir. Birkaç sene sonra başlanılan tedaviden sonuç alınması daha uzun bir süre alabilir.

Peki doğum sonrasında oluşan çatlakların giderilmesi için ne yapılabilir? Doğum sonrası çatlakları için 1’rer tatlı kaşığı kakao yağı, kantoran yağı, zeytinyağı, badem yağı ve çörekotu yağı karıştırılarak vücudun tahriş olan bölgelerine uygulanır. Düzenli bir şekilde yapıldığı takdirde iyi sonuçlar alınabilir. Ayrı bir uygulama ise yine 1’rer tatlı kaşığı gliserin yağı, keten yağı, kakao yağı karıştırılıp sorunlu bölgelere uygulanabilir. Ancak bazı kişilerde birçok maddeye karşı alerji oluşabileceğinden kullanmadan önce doktoruna danışmasında fayda vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çilekli Puding tarifi

Çilekler renkli renkli tezgahları doldurdukça içi açılıyor resmen. Kışın o renksizliğinin üzerine ilaç gibi geliyor. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir