Günün Kitap Önerisi

OP
nk83

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.515
~ Katre.'nin kulağı çınlasın :D

Günün Kitap Önerisi

6ae0c8d0-df52-4820-9118-d7a7bcf2b863.jpg

Katre-i Matem
Yazar : İskender Pala

Roman, müzayededen alınan elyazması bir kitabın hikâyesi olarak başlıyor. Okurlar, bu elyazması kitabın açtığı kapıdan içeri giriyor, bir devre adını veren lalenin izinde İskender Palanın yarattığı etkileyici ve büyüleyici bir atmosferin içinde yol alıyor.

İstanbul bu romanda, karmaşası, heyecanı, isyanları, kalabalığı ile lalelere bürünüyor. Öyle ki lale sadece bir çiçek değil, bir yaşayış tarzı, estetik bir tavır, kültürel ve tarihsel bir birikim olarak İstanbulu, hatta tüm Osmanlıyı çevreliyor. İstanbul, doğal tüm güzelliklerinin, mimari şaheserlerinin tarihî debdebesi ile beraber lalezarlara, lale yarışlarına, lale şiirlerine bezeniyor; lalelerin şehri, renklerin şehri, yaprakların şehri haline dönüşüyor.

İskender Pala, Katre-i Matemde usta kalemiyle lalelere bezediği İstanbulda kavuşup doyulamayan, kavuşulamayıp yakan aşkların elemli ve Osmanlı hallerini de tüm ıstırap ve coşkularıyla anlatıyor. Sevdiğini, aşklarının ilk gecesinde kaybeden Şahinin macerasını anlatan roman, bu kaybın ardındaki esrarı çözmek için külhanlara, tomruklara, lalezarlara ve hatta Osmanlı sarayına kadar gidiyor. İşte bu yolculuk, okuru hiç ummadığı yerlerde hiç ummadığı maceralarla karşılaştırıyor.

Cinayetlerin gölgesiyle giderek gizemli bir hal alan olaylar Lale Devrine nihayet veren Patrona Halil İsyanının yakıcı siyasal çalkantılarıyla birlikte çözülmeye başlıyor.

OP
nk83

nk83

Admin
Tepki
83.515
71683c38-43d6-4dd3-8212-600ed01f30fc.jpg

Sevimli Küçük Sırlar

Rosewoodun dört güzel kızının kocaman sırları var.
Artık peşlerinde biri olmadığını düşündükleri için de içleri çok rahat.
Peki, ya durum düşündükleri gibi değilse?

Hanna en büyük korkusunun başına gelmemesi için çok uğraştı.
Masum Emily, Noel Babanın yaramazlar listesinde bir numaraya çıktı.
Aria, geçmişinde kalan bir alevi tekrar canlandırarak farklı bir şehirde gizli kapaklı işler çevirdi.
Spencer ise yine ablasıyla rekabete girdi ve istediğini elde etmek için sinsi taktikler geliştirdi.

Kış tatilinde olan kış tatilinde kalır, ama bilin bakalım ne oldu?
Ben her şeyi gördüm, sakladıkları tüm sırları öğrendim.
Ve şimdi de anlatıyorum.

"Sevimli Küçük Yalancılar" serisinin ara kitabı olan Sevimli Küçük Sırlar, dört güzel yalancının daha önce hiç duyulmamış sıra dışı maceralarını anlatıyor.

Okumaya hazır mısınız?

pembenutella

Daimi Üye
Tepki
940
71683c38-43d6-4dd3-8212-600ed01f30fc.jpg

Sevimli Küçük Sırlar

Rosewoodun dört güzel kızının kocaman sırları var.
Artık peşlerinde biri olmadığını düşündükleri için de içleri çok rahat.
Peki, ya durum düşündükleri gibi değilse?

Hanna en büyük korkusunun başına gelmemesi için çok uğraştı.
Masum Emily, Noel Babanın yaramazlar listesinde bir numaraya çıktı.
Aria, geçmişinde kalan bir alevi tekrar canlandırarak farklı bir şehirde gizli kapaklı işler çevirdi.
Spencer ise yine ablasıyla rekabete girdi ve istediğini elde etmek için sinsi taktikler geliştirdi.

Kış tatilinde olan kış tatilinde kalır, ama bilin bakalım ne oldu?
Ben her şeyi gördüm, sakladıkları tüm sırları öğrendim.
Ve şimdi de anlatıyorum.

"Sevimli Küçük Yalancılar" serisinin ara kitabı olan Sevimli Küçük Sırlar, dört güzel yalancının daha önce hiç duyulmamış sıra dışı maceralarını anlatıyor.

Okumaya hazır mısınız?

nk sen bilirsin bunun dizisi nasıl kaliteli mi

Kupakızı

Daimi Üye
Tepki
1.434
~ Katre.'nin kulağı çınlasın :D

Günün Kitap Önerisi

6ae0c8d0-df52-4820-9118-d7a7bcf2b863.jpg

Katre-i Matem
Yazar : İskender Pala

Roman, müzayededen alınan elyazması bir kitabın hikâyesi olarak başlıyor. Okurlar, bu elyazması kitabın açtığı kapıdan içeri giriyor, bir devre adını veren lalenin izinde İskender Palanın yarattığı etkileyici ve büyüleyici bir atmosferin içinde yol alıyor.

İstanbul bu romanda, karmaşası, heyecanı, isyanları, kalabalığı ile lalelere bürünüyor. Öyle ki lale sadece bir çiçek değil, bir yaşayış tarzı, estetik bir tavır, kültürel ve tarihsel bir birikim olarak İstanbulu, hatta tüm Osmanlıyı çevreliyor. İstanbul, doğal tüm güzelliklerinin, mimari şaheserlerinin tarihî debdebesi ile beraber lalezarlara, lale yarışlarına, lale şiirlerine bezeniyor; lalelerin şehri, renklerin şehri, yaprakların şehri haline dönüşüyor.

İskender Pala, Katre-i Matemde usta kalemiyle lalelere bezediği İstanbulda kavuşup doyulamayan, kavuşulamayıp yakan aşkların elemli ve Osmanlı hallerini de tüm ıstırap ve coşkularıyla anlatıyor. Sevdiğini, aşklarının ilk gecesinde kaybeden Şahinin macerasını anlatan roman, bu kaybın ardındaki esrarı çözmek için külhanlara, tomruklara, lalezarlara ve hatta Osmanlı sarayına kadar gidiyor. İşte bu yolculuk, okuru hiç ummadığı yerlerde hiç ummadığı maceralarla karşılaştırıyor.

Cinayetlerin gölgesiyle giderek gizemli bir hal alan olaylar Lale Devrine nihayet veren Patrona Halil İsyanının yakıcı siyasal çalkantılarıyla birlikte çözülmeye başlıyor.

ben de diyorum kulağımı çınlatan kim :lululu:
adı çok dikkatimi çeken ama okumadığım bir kitap :)

OP
nk83

nk83

Admin
Tepki
83.515
OP
nk83

nk83

Admin
Tepki
83.515
7ef10dcd-a3c7-4adf-b3df-c728fa0e0f1f.jpg

Son Evdeki Tehlike

Yazar: Agatha Christie

İngilterenin Cornwall sahillerinde emekliliğin tadını çıkaran Hercule Poirot güzeller güzeli Nick Buckleynin başına gelen bir dizi kazadan kıl payı kurtulduğunu duyunca dedektifliğe tekrar soyunur. Genç kızın arabasının freni boşalmıştır, kayalık yamaçtan aşağı büyük bir kaya parçası tam da yürüdüğü patikaya yuvarlanmıştır, yatağının başucunda asılı ağır tablonun kordonu kopup yatağa düşmüştür.

Bunların üzerine bir de genç kızın şapkasındaki kurşun deliğini fark eden Poirot kıza yardım etmeye karar verir. Acaba olası katili ama- cına ulaşmadan bulabilecek midir, yoksa olayın gerisinde bambaşka gerçekler mi gizlidir?

Gizemin çözümü gerçekten olağanüstü, dâhice!
Times Literary Supplement

OP
nk83

nk83

Admin
Tepki
83.515
fb03acb5-468d-476d-afb7-61959cee3374.jpg

Ayna Ayna Söyle Bana

İşinizi insanlarla yapmak zorundaysanız "işiniz" var demektir. Anne- baba, satış temsilcisi, öğretmen, yönetici, güvenlik görevlisi, müşteri temsilcisi, gazeteci… Adı ne olursa, işinizi insanlarla yürütüyorsanız hiçbir şey sizi şaşırtmasın, çünkü her insan, içinde koca bir evren barındırır.

Karşınızdaki kişinin boyunu, kilosunu ölçebildiğiniz gibi kişiliği hakkında da bir ölçüm yapabilir misiniz? Hadi daha ilerisini söyleyelim, karşınızdakinin duygu kabuklarını okuyup, kişiliğin çekirdeğine ulaşabilir misiniz?

Ortaya koyduğunuz performansı eleştiren bir yöneticinizin gülümsemesi ne kadar gerçek? Tartıştığınız eşinizin yüzündeki öfke ve aşağılamanın aşkınızdaki yeri nedir? Kızdığınız öğrencilerin yüzündeki korku ve tiksinti sizi ne kadar öğretmen yapar? Ergen kızınızın arkadaşlarıyla buluşmasına izin vermediğinizde ağlamasının arkasındaki korkunç hiddeti görebiliyor musunuz? Bir yönetici kendini kızgınlık ve hor görmeyle dinleyen çalışanlarını fark edebilir mi? İnsanlar ağzıyla tasarlanmış bir cevap verirken, aslında beynimiz, kişiliğimiz, duygularımız ne der?

Çağlar boyunca insanlar, insan karakteri gibi ilk bakışta göremeyeceğimiz, ortada olmayana, bilinmeyene ulaşmak için daima bir bilinenden yani görünenden yola çıkmışlardır.

Duruşumuzla, mimiklerimizle, görünüşümüzle, tahtaya, kâğıda, çeklere, senetlere yazdığımız yazılarla, kâğıtları kullanma biçimimizle yani "görünenlerimizle" kişiliğimiz hakkında onlarca ipucu bırakıyoruz. Üç yıllık çalışma ve onlarca uzamanın katkısıyla hazırlanan bu kitap insanın kişiliğine "ayna tutmayı" amaçlıyor. O aynadaki görüntüye bakma keyfini yaşamak isterseniz, kapağı okuyarak çevirin:
"Ayna ayna söyle bana!"

OP
nk83

nk83

Admin
Tepki
83.515
d670e048-1771-43c8-b4a3-3a1776ff997a.jpg

Aşk Hiç Bitmez

Tutkulu iki âşık engellerle dolu bir aşk...

Leydi Calandrayla evlenmek isteyen bir sürü erkek vardır fakat aşırı korumacı ağabeyi Rochford Dükü, uygun adayların hepsini korkutup kaçırmıştır. Bir adam dışında: Gizemli Bromwell Kontu... Callie, ağabeyinin şiddetle karşı çıkmasına rağmen Konta âşık olmaktan kendini alamaz.

Ağabeyinin sözlerini hiçe sayan Callie, Bromwellle yeniden görüşebilmek için bir plan yapar ve bu işlerde oldukça iyi olan Francesca Haughstonın yardımını ister. Fakat Dük ve Kontun arasındaki sır açığa çıktığında ve Callie tuzağa düştüğünü anladığında artık her şey için çok geç olacaktır…

"Camp, okuyucunun kalbine dokunmayı başarmış bir yazar."
Romantic Times

"Zekice yazılmış, eğlenceli bir roman."
Publishers Weekly

OP
nk83

nk83

Admin
Tepki
83.515
f284ebae-8f5f-4945-9864-c0749bb20e62.jpg

Hiçbir Aşk Hiçbir Ölüm

Yazar : İnci Aral

Hiçbir Aşk Hiçbir Ölüm

"Her evlilik cinayetle biter, demişti annesi bir gun Simdene. Kadın için ölumdur. Bu sözleri sayısız aşklar yaşamış ve u?ç kez evlenmiş birinin söylemesi hem garip hem de mantıklıydı. Ama Simden aşkın dışında bağlar da olduğuna, sevginin, sadakatin aşktan daha kalıcı ve gu?venilir olduklarına inanmayı yeğlemişti her zaman. Umutsuzca istemişti bunu, en zor anlarında."

Sara ve Simden, farklı öyku?lere, farklı değerlere sahip iki kadın, birbirlerini geç tanımış bir anne-kız. Boşanıp yeni bir yaşama adım atmak u?zere olan Simdenle, dopdolu yaşamış ama ölu?mu?n eşiğinde yalnız ve umutsuz kalmış Saranın; hem kendilerini hem de birbirlerini varoluş ve ölu?m ekseninde yeniden sorgulayışlarını anlatıyor Hiçbir Aşk Hiçbir Ölu?m. Bu iki kadının aralarındaki ana-kız, sevgi-nefret ilişkisini anlama çabaları ve birbirlerine olan duygularını yerinde ve zamanında dile getiremeyişlerinin acısıyla yu?klu? bu romanın, aşk, evlilik, özgu?rlu?k ve bağlılıkları sorgulayan kalıcı ve çarpıcı konusuyla İnci Aralın romanları arasında özel bir yeri var.

OP
nk83

nk83

Admin
Tepki
83.515
aaeae027-a4d8-4a9b-830f-323b18c3e5f5.jpg

Ne Düşündüğünü Biliyorum

Yazar : Mark Allen Smith

Bir sandalye, bir jilet ve bir göz bağı...
Ne kadar profesyonel olursan ol, ne düşündüğünü biliyorum

Neden mi buradasın? Onları konuşturamıyorsun. Neyi gizlediklerini öğrenemiyorsun. Bir profesyonele ihtiyacın var. Kimsenin tanımadığı ve her şeyin ardındaki gerçeği görebilen, kendine özgü teknikleri olan birine. Ona sadece gizli bir şifreyle ulaşabilirsin. Unutmaman gereken tek bir kuralı var. Unutursan tüm oyunu ne pahasına olursa olsun bozar.

Geiger bir sabah New York otobüsünde gözlerini açtığında geçmişine dair hiçbir şey hatırlamıyordu. Vücudunda nedenini anlayamadığı izler vardı. Duyduğu en ufak bir yalanı bile orkestrada yanlış çalan bir keman gibi ayırt edebiliyordu. Bu yeteneğini bilgi edinme adını verdiği bir alanda kullanmaya başladı. Müşterileri onu gözlerini asla kırpmayan, gizemli ses tonuna sahip bir adam olarak tanıyor, daha fazlasını sorgulayamıyordu.

Ve işte o oyun, bir gün tek bir kuralın unutulmasıyla tersyüz oldu…

"Yıllardır okuduğum en iyi, en sürükleyici kitap. Geiger, işinde ustalığını konuşturuyor.
Mark Allen Smith de öyle."
Nelson DeMille

Sayfa Sayısı: 400
Baskı Yılı: 2013
Dili: Türkçe
Yayınevi: Koridor

Kaynak : D&R

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar