Kizimin ismi hangisi olsun?

zer

Aktif Üye
Tepki
125
selam hanimlar,

2 ay sonra kizim olacak insallah ama isim konusunda hala kararsizim.
Benim aradigim isim kimsede olmasin yada fazla duyulmamis olsun diyelim bide anlami güzel olsun.

Secdigim isimler:
Suheyna - Temiz kalbli
Esila - sabah aksam allahi zikr eden

sizce hangisi daha güzel?
bildiginiz daha güzel isim fazla duyulmamis olan varmi?

simdiden tesekkürleeer

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
Rabbim sağlıcakla dünyaya gelmeyi nasip eder inşallah.
Esila hem anlamı güzel,hemde kulağa hoş geliyor canım.

Aslı Oktay

Daimi Üye
Tepki
19.334
canim sectigin esila isminin tellaffuzu cok guzel ama manasi dogru degil malesef :tskler:
esila : sadece "aksam" demek
ben Arabistan da yasiyorum ve esim arapca ilahiyat mezunu ona sordum

OP
zer

zer

Aktif Üye
Tepki
125
canim sectigin esila isminin tellaffuzu cok guzel ama manasi dogru degil malesef :tskler:
esila : sadece "aksam" demek
ben Arabistan da yasiyorum ve esim arapca ilahiyat mezunu ona sordum

Aaa bak bunu ogrendigim cok guzel oldu cunku heryerde anlami oyle yaziyor.
Peki suheynanin anlami dogrumu? Oda kuran okurken agzima dolandi mealine bakdim temiz kalbli yaziyordu.
Allah razi olsun

Aslı Oktay

Daimi Üye
Tepki
19.334
Aaa bak bunu ogrendigim cok guzel oldu cunku heryerde anlami oyle yaziyor.
Peki suheynanin anlami dogrumu? Oda kuran okurken agzima dolandi mealine bakdim temiz kalbli yaziyordu.
Allah razi olsun

canim onu sordum ama cikaramadi esim arapca nasil yazildigini biliyo musun sinle mi sadla mi istersen bir arastirabilirim yazilisini soylersen :tskler:

OP
zer

zer

Aktif Üye
Tepki
125
canim onu sordum ama cikaramadi esim arapca nasil yazildigini biliyo musun sinle mi sadla mi istersen bir arastirabilirim yazilisini soylersen :tskler:

Malesef bende bilmiorumki hangi surede okdugumuda bilmiyorum. Ramazanda hatim yaparken rastladim. Yinede bi bakayim insallah bulurum

Cok sagol canim

felisity

Daimi Üye
Tepki
1.778
allah tamamına erdirsin sağlıklı sıhhatli kucağına almayı nasip etsin.
esila ismi kur-anda olmayan bir isim öncelikle bunu söyleyim, hemde hiç olmayan bi isim demişsin ya canım, esila elisa şu anda çok yaygın bi isim haline geldi, hatta mağaza isimleri bile olmaya başladı. hep kur-an dan olsun güzel anlamı olsun deriz ya bide internetten araştırırız anlamı güzel geleni aklımızda tutarız, ama maalesef kur-andan olmayan çok ismi öyleymiş gibi yazıyorlar esilada bunlardan biri. anlamı yanlış bilinen isimler topiği var canım oraya bak istersen belki bi faydası olur

*Hülya*

Daimi Üye
Tepki
6.519
allah hayırlısıyla kucağına almayı nasip etsin kızını zer
isim konusuna gelince Kuran da geçmesi gerekiyor yada herhangi arapça bir kelimeyi kutsallaştırıp isim yapmak doğru olmaz sanırım. çocuklara isim koyarken böyle bir şart olduğunu sanmıyorum
özellikle Kuran da geçmezse hiç makbul değilmiş gibi alıngılanmasıda yanlış bir olay
isim seçerken anlamının güzel olmasına ,o ismi daha önceden taşımış değerli insanların isimlerinden seçip koyulabilir diye düşünüyorum...
Kuran da geçen apaçık isimler zaten bir çoğu peygamberlerin ismi ki buda o isimleri koymak için yeterli sebepler

OP
zer

zer

Aktif Üye
Tepki
125
allah hayırlısıyla kucağına almayı nasip etsin kızını zer
isim konusuna gelince Kuran da geçmesi gerekiyor yada herhangi arapça bir kelimeyi kutsallaştırıp isim yapmak doğru olmaz sanırım. çocuklara isim koyarken böyle bir şart olduğunu sanmıyorum
özellikle Kuran da geçmezse hiç makbul değilmiş gibi alıngılanmasıda yanlış bir olay
isim seçerken anlamının güzel olmasına ,o ismi daha önceden taşımış değerli insanların isimlerinden seçip koyulabilir diye düşünüyorum...
Kuran da geçen apaçık isimler zaten bir çoğu peygamberlerin ismi ki buda o isimleri koymak için yeterli sebepler

Evet haklisin bende kendimi öyle sartlandirmadim zaten.hadislerde gecdigi gibi önemli olan anlami güzel olmasi ve benim icin ikinci onemli olan pek duyulmamis isim olmasi. O yuzden bu isimlerde kararsiz kalmisdim.

*Hülya*

Daimi Üye
Tepki
6.519
şuana kadar en az duyulmuş benim bildiğim şimdilik
lalin ve zümra anlamları umarım güzeldir

birde duyarlı bir tanıdığım ailenin kızının ismide Rachel di.

Filistinli bir ailenin evinin, bir İsrail buldozeri tarafından yıkılmasını önlemeye çalışırken öldürülen insan hakları eylemcisi, kız çocuğu, yazar, dost, kız kardeş; ilham kaynağı…
"İnsanoğlunun en zor koşullar altında bile nazik, cesur, cömert, güzel ve güçlü olabileceğini gösterebilen herkesten ilham almalıyız."
Rachel Corrie

hikayesi benide oldukça etkilemişti....

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar