Normal doğum depresyonu önlüyor

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
Acıbadem Bursa Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Aylin Karahasan, normal doğumda anne ve bebek arasındaki duygusal temasın daha yoğun olması nedeniyle doğum sonrası karşılaşılan depresyonun azaldığını söyledi. Hamileler normal doğum ve sezaryen ile ilgili çeşitli korkular yaşıyor. Her iki yöntemin de gerekliliğine hekimin karar vermesi en doğru yaklaşım.

Prof. Cihat Ünlü ise normal doğum ve sezaryenin hangi durumlarda uygulandığını şöyle özetliyor:

Normal doğumun avantajı, insan anatomisine uygun, bir kadının hayatında yaşayabileceği en mutlu anlardan biri olmasıdır. Anne ve bebek arasındaki duygusal bağı kuvvetlendirir. Annenin günlük aktivitelerine daha kısa sürede başlamasını sağlar. Zor doğum olmadığı sürece normal doğumun dezavantajı yoktur. Sezaryen sadece gerekli durumlarda uygulanmalıdır. Bu işlem bir ameliyattır. Avantajı, bebek ve annenin hayatını tehdit eden ya da normal doğumun mümkün olmadığı durumlarda doğumun sorunsuz olmasını sağlamasıdır.

HASTANEDE KALIŞ SÜRESİ

Prof. Dr. Cihat Ünlü, normal doğumda annenin hastanede kalma süresi 1-2 günle sınırlı olurken, sezaryende bu sürenin ortalama üç güne kadar uzayabildiğini söylüyor. Sezaryen sonrası hasta 7-8 gün içinde normal hayatına dönebiliyor. Normal doğumda ayrıca doğum esnasında bebeğin akciğerleri sıkışarak içerisindeki amniotik sıvıyı boşalttığı için yeni doğan soluk alıp vermeye daha hazırlıklı oluyor.

alıntı

office

Daimi Üye
Tepki
1.158
bu tür haberler yapıldıkça sezeryan olacak anneler bunalımdan kurtulamaz, mantıklı!! ne yani şimdide normal doğum kampanyası psikolojik baskı üzerinden mi yapılıyor??

2 sezeryan yapmış biri olarak depresyon falan yaşamadım, hastanede 1 gece kaldım..tam 2 gün sonra da bilgisayrda maillerimi kontrol ediyordum.. hemen yürümeye başladım.. psikolojimi tek bozan şey ise ilk doğumumda "vajinal doğum" diye gittiğim hastanede uygulanan prosedur yüzünden çektiğim 6 saatti..

sezeryan olacak/olmak zorunda kalacak anne adayları için yazılan bu haberleri hiç etik bulmuyorum.. "sen muhtemelen doğum sonrası depresyona gireceksin, hem biliyor musun? hastaneden 3 günde çıkamazsın, üstelik aylarca toparlanamayacaksın" demek ne kadar etik??? tartışılır...

OP
Şekerpare

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
bu tür haberler yapıldıkça sezeryan olacak anneler bunalımdan kurtulamaz, mantıklı!! ne yani şimdide normal doğum kampanyası psikolojik baskı üzerinden mi yapılıyor??

2 sezeryan yapmış biri olarak depresyon falan yaşamadım, hastanede 1 gece kaldım..tam 2 gün sonra da bilgisayrda maillerimi kontrol ediyordum.. hemen yürümeye başladım.. psikolojimi tek bozan şey ise ilk doğumumda "vajinal doğum" diye gittiğim hastanede uygulanan prosedur yüzünden çektiğim 6 saatti..

sezeryan olacak/olmak zorunda kalacak anne adayları için yazılan bu haberleri hiç etik bulmuyorum.. "sen muhtemelen doğum sonrası depresyona gireceksin, hem biliyor musun? hastaneden 3 günde çıkamazsın, üstelik aylarca toparlanamayacaksın" demek ne kadar etik??? tartışılır...

Her iki doğum şeklinin kendine göre + ve - leri var.Tamamen doğum yapacak olanın tercihine kalmış bir durum.

Doktorum beni hep normal doğum yönünde ilerletti.Şükürler olsun hiçbir sorun yaşamadan doğumu gerçekleştirdim.Sezaryan olan birçok arkadaşım var.Onlar da gayet rahat normal hayatlarına döndü :ninni: Önemli olan sağ salim bebeğimizi kucağımıza alabilmek :utan:

_ozibuuu_

Daimi Üye
Tepki
265
normal doğum yapan bir anne olarak şu anda hamile olsam yine tercih ederim narkoz benim için çok ürkütücü hele hele de normal doğumda çocuk doğar doğmaz anneye bir kere koklatmaları yanağına yanak sürmesi :) paha biçilemez farklı bir durum olmadığı müddetçe sezeryan uygun bulmuyorum kontrol sizde olsun ;)

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.321
Burada normal dogum yapsanda 5- 6 gün hastanede yatiriyorlar.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar