Cannoli (Sicilya Tatlısı)

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.515
cannol.jpg

SİCİLYA TATLISI "CANNOLİ ALLA SİCİLİANA"

Bu tatlı böreğin hamuru aslında yalnızca un, tozşeker, 1 çimdik tuz ile yapılır. Ancak İtalya'nın başka bölgelerinde bu hamura tereyağı, bal ve yumurta sarısı da katılır. Bunların oranı şöyledir: 1/2 kg un, 50 gr tereyağı, 75 gr bal ve 2 yumurta sarısı. Burada verilen tarif, sigara dolmasının Sicilya usulü yapılışıdır. İstenirse tereyağı, bal ve yumurta sarısı yukarıda verilen orana göre ayarlanıp konabilir. Sicilyalılar bu tatlı böreğin içine lor peyniri, şekerleme, tozşeker koyarken italya'nın diğer bölgelerinde bunlara kakao, çikolata, vb katılır. Sigara dolması, oklava kalınlığında ve en uzunu 10 cm'ye ulaşan tahta veya ****l özel kalıplarla yapılabilir. Türkiye'de ****l kalıplan bulmak imkansızsa da bir oklavayı istenilen boyda keserek bu kalıplardan yapmak mümkündür. Kıtırlı olabilmeleri için bol yağda (zeytinyağı, mısırözü yağı veya susam yağı) kızartılmaları gereklidir. Kızaran çubuklar yağdan çıkarılınca kurutma kâğıtlarının üzerine konup yağları iyice süzdürülür ve soğuduktan sonra içi doldurulur. Servis yapılırken bunları ya tatlı servis tabağına veya altına kâğıt peçete serilmiş bir yemiş sepetine koymak gerekir. Sigara dolmalarının üzerine mutlaka pudraşeker serpilmelidir. Aşağıdaki ölçüler 24 çubuk yapmaya yeterlidir.

Hamuru için:
300 gr un,
25 gr tozşeker,
1 çimdik tuz.

Harcı için;
1/2 kg lor peyniri,
75 gr meyve şekerlemesi,
250 gr pudraşeker,
1 çorba kaşığı dövülmüş antepfıstığı.

Kızartma için:
Hamur çubuklarına sürülecek 1 yumurta ve bol yağ (zeytinyağı, mısırözü yağı veya susam yağı).

Yapılışı: Meyve şekerlemesi küçük küçük doğranır (iç, bir sıkma torbasıyla doldurulacaksa torbanın ağzından kolaylıkla geçecek küçüklükte doğranmalıdır). Lor peyniri ince delikli tel süzgeçten geçirilerek püre haline getirilir. Buna 200 gr pudraşeker, doğranmış meyve şekerlemesi ve ezilmiş antepfıstığı katılır. Karışım birbirine iyice yedirilir ve buzdolabına kaldırılır. Un, 1 hamur yoğurma mermerine elekten geçirilerek konur. Ortası çukurlaştırılır. 1 çimdik tuz, tozşekeri ile oldukça katı bir hamur yoğurulur. Hamur top gibi yuvarlanır, yağlı kâğıda sarılır ve buzdolabında 2 saat kadar dinlendirilir. Bu süre sonunda hamur buzdolabından çıkarılır, hafifçe yoğurulur ve unlanmış merdaneyle 3-4 mm kalınlığında bir yufka açılır. Hamur, kenarları 10 cm olan kareler halinde kesilir. Hamur parçalarından biri alınır ve bir ucu kalıba dayanır, kalıp yuvarlanarak hamur kalıba iyice sarılır. Öbür ucu hafifçe çırpılmış yumurtaya bulanıp yapıştırılır. Bütün hamur parçaları sarıldıktan sonra kafesli bir kızartma tenceresinde bol yağda her defasında birkaç parça çubuk hamuru kızartılır. Tel kafes kızartma tenceresinden çıkarılarak, kızarmış hamurlar yağdan alınır, kurutma kâğıdının üzerine yayılarak soğumaya bırakılır. Sigara biçimindeki hamurlar ılıyınca içindeki ****l veya tahta çubuk çıkarılır ve iyice soğumaya bırakılır. Buzdolabındaki krema geniş ağızlı bir sıkma torbasına boşaltılır ve böreklerin içi doldurulur. Sigara dolması tatlısı, bir tatlı servis tabağına veya meyve sepetine yerleştirilir. Kalan pudraşeker sigara dolmalarının üzerine serpiştirilir ve servis yapılır.

cannoli2.jpg

Alıntıdır...

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
İtalyanların mutfağına hayranım zaten. Ya bir tane daha Sicilya yöresine ait bir tatlıları var, yemiştim; ama ismini unuttum. hatırladığım anda ekleyeyim. Harikaydı

OP
nk83

nk83

Admin
Tepki
83.515
Cannoli yapımını "Cake Boss" programında görmüştüm yapımı çok eğlenceliydi cannoli günüydü sanırım bir sürü yaptılar kaç zamandır da kafama takılmıştı :panter: onların malzemeleri biraz daha değişikti ama bu da idare eder...

Lilav

Daimi Üye
Tepki
21.987
italyan yemeklerine bayiliyorum
offf nasil güzele benziyor:iyyyy:

OP
nk83

nk83

Admin
Tepki
83.515
Bunun hamur kısmı inceltilmiş milföyle olmazmı acaba (Türk aklı işte :gul:)

LiLi

Daimi Üye
Tepki
12.556
Cannoli yapımını "Cake Boss" programında görmüştüm yapımı çok eğlenceliydi cannoli günüydü sanırım bir sürü yaptılar kaç zamandır da kafama takılmıştı :panter: onların malzemeleri biraz daha değişikti ama bu da idare eder...

Ben çok severdim Cake Boss u, o bölümü de hatırlıyorum ve Cannoli yi merak ediyorum. Cake Boss un tükkandan yemek lazım aslında ama evdekine talim edicez şimdilik.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar