Skolyoz Hastalığı...

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Muhtemel Skolyoz

* Kafa, kalçaların ortasından bir tarafa doğru yerleşmiş
* Bir omuz daha yüksek
* Bir kürek kemiği daha yüksekte durarak tümsek yaratmış
* Bir kalça daha belirgin
* Kollar ve vücut arasındaki mesafede eşitsizlik
* GöMuhtemel Skolyoz
* Kafa, kalçaların ortasından bir tarafa doğru yerleşmiş
* Bir omuz daha yüksek
* Bir kürek kemiği daha yüksekte durarak tümsek yaratmış
* Bir kalça daha belirgin
* Kollar ve vücut arasındaki mesafede eşitsizlik
* Göğüs kafesi ve / veya alt sırtın bir tarafı ağüs kafesi ve / veya alt sırtın bir tarafı.

Alıntıdır!

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
2,5 milyon ‘skolyoz’lunun bulunduğu Türkiye’de, her 10 kız çocuğundan biri bu hastalığa yakalanıyor. Ancak, neredeyse bütün vakalarda teşhis gecikiyor.

Henüz 12 yaşındaki kızınız bel, sırt ağrısı, nefes darlığı mı çekiyor? Yoksa omurgası yana eğilmiş, omuzları biraz dengesiz mi gözüküyor? Çocuğunuz, Türkiye’deki her 10 kızdan birinde görülen ‘skolyoz’ hastası olabilir. Skolyoz, omurgadaki şekil bozukluğuna deniyor. Doğuştan olabiliyor; çocuk felci, beyin felci veya kas erimesi gibi hastalıklar sebebiyle ortaya çıkabiliyor veya sebebi bilinmeyen bir durumdan kaynaklanabiliyor. Hastalık omurganın sağa, sola, öne doğru eğrilmesiyle kendini gösteriyor.

Skolyoz, omurga'nın göğüs veya bel bölgelerinde görülebilen, yana doğru eğriliğidir. Tek başına olabileceği gibi, arkadan öne doğru anormal bir eğrilik ile beraber de görülebilir.

Skolyoz 3 şekilde ortaya çıkabilir:

Doğuştan olabilir (konjenital). Bu durum genellikle omurgadaki bir kusura veya birbirine kaynamış kaburgalara bağlıdır.

Polio (çocuk felci), beyin felci veya kas distrofisi (erimesi) gibi durumlara bağlı olarak kasların felci sonucunda oluşabilir.

İdiyopatik (nedeni bilinmeyen) olabilir. Daha önce düzgün olan bir omurgada, bilinmeyen bir nedenle ortaya çıkabilir.

LiLi

Daimi Üye
Tepki
12.556
16 derecelik skolyozum var belime yakın bir yerde..
Gözle dikkat çeken bir derece değilmiş doktorun söylediğine göre..
Öğrendiğimde 25 yaşındaydım inanabiliyor musunuz , 25 sene haberim bile yoktu..
Öğrendiğimde bende yamukluk mu var diye doktorun önünde başladım ağlamaya :)
Doktor güldü geldi teselli etti , kızım senin gibi o kadar çok kişi varki habersiz , senin durumunda çok kötü birşey sözkonusu değil , gözle görülmüyor bile demişti.
Ne hastalarım var dedi , aylarca demir iskelet giyip gezmek zorunda kalıyorlar , düzinelerce zor sancılı ameliyat geçiriyorlar , tüm omurgalarını söküp yerine takıyoruz..
O zaman dua ettim yine halime , ama nasıl üzülmüştüm :(
Hamilelikte fazla kilo alıp oturarak çalıştığım için bel-sırt ağrım çok olmuştu skolyozun bana zararı buydu sadece..
Bu rahatsızlığı olan herkesin Allah yardımcısı olsun.

S

Saffarri

Misafir
benimde var skolyoz((( ama Allaha sukur belirgin degil,yani disardan anlamazsin ama akciger filmi cekildiginde farkedersin((( doktor bana kalsiyum tavsiye etti, sonra hafatada 3 kez yuzmem gerekiyormus,plates yapmam gerekiyormus, isini iyi bilen birinin masaj yapmasi gerekiyormus. ama asla yuzde yuz duzelme olmaz dedi((((

S

Saffarri

Misafir
ha bide tibetin 5 hareketi var ya,cok meshur hareketlermis...onlarida gunde 3 defa yapmaliymisim))) bakalim... plates topu aldim plates lastigide aldim))) yuzmeyede baslamam lazim,bana kolay gelsin)))

LiLi

Daimi Üye
Tepki
12.556
ha bide tibetin 5 hareketi var ya,cok meshur hareketlermis...onlarida gunde 3 defa yapmaliymisim))) bakalim... plates topu aldim plates lastigide aldim))) yuzmeyede baslamam lazim,bana kolay gelsin)))

Bende pilates yaptım zamanında inanılmaz rahatlatıyo..
Yüzme de yazdan yaza..
Geçmiş olsun sana da canım.
Şu tibet hareketi nedir? Senin kaç derecelik skolyozun?

S

Saffarri

Misafir
Bende pilates yaptım zamanında inanılmaz rahatlatıyo..
Yüzme de yazdan yaza..
Geçmiş olsun sana da canım.
Şu tibet hareketi nedir? Senin kaç derecelik skolyozun?

tibetin 5 hareketi diye google da yazdiginda hemen cikiyor canim))) cok tesekkur ederim. kac derece oldugunu bilmiyorum ama(( is yaptigimda ensemde ve omuzlarimda cok agri oluyor(((

zeyn0M

Daimi Üye
Tepki
315
x_3b95bec9.gif

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar