Bezelye Yemegi-Resimli

incitanemtuana

Daimi Üye
Tepki
28.175
3367863668_a4c7e14957.jpg

Malzemeler

• 3 Su Bardağı Bezelye (ayıklanmış)
  • 1 Su Bardağı Patates (minik minik doğranmış)
  • 1/2 Su Bardağı Havuç (minik minik doğranmış)
  • 1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
  • 1 Yemek Kaşığı Biber Salçası
  • 1 Çay Bardağı Zeytinyağ
  • 2 Diş Sarımsak (iri iri doğranmış)
  • 2 Adet Kesme Şeker
  • 3 Su Bardağı Su
  • 1 Adet Bulyon (isteğe bağlı)
Yapılışı
  • Zeytinyağını orta ateşte ısıtın, havuçları ve sarımsakları ekleyip, havuçlar hafifçe sararana kadar 1-2 dk. kavurun. Salçaları ekleyin ve karıştırmaya devam edin. (Bu aşamada 1-2 yemek kaşığı su eklerseniz, salçanın top top görüntüsü gidip krema gibi bir kıvama ulaşır)
  • Bezelyeleri ekleyin ve 3-4 dk. sürekli karıştırarak kavurun. Patatesleri ekleyin ve 1-2 dk. daha kavurun.
  • Kaynar suyu, şekeri, bulyonu ekleyin (bulyon koymayacaksanız, tuz ekleyin) ocağın altını kısın ve 25-30 dk. bezelyeler yumuşayıncaya kadar pişirin.
& Bezelyeyi taze değilde, dondurulmuş olarak kullanacaksanız, ilk önce 1-2 dk. kaynatıp süzün. Bu şekilde, buzluk kokusu gitmiş olur.
& Tariflerde, orta boy havuç, patates gibi tanımlamalardan çok hoşlanmıyorum. Orta boy biraz göreceli bir kavram bana göre :) Bu nedenle,'te olduğu gibi, sebzeleri hazırladıktan sonra su bardağı ile ölçtüm.

ALINTI

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Bezelyeyi çok severiz eşimle. Hatta büyük poşetlerde koymuştum buzluğa ve 4. paketi bitirdik:hihi:

Benim yaptığım gibi yapıyor; ama ben salça yerine domates rendeliyorum. Salça kokusunu sevmiyorum yemeklerde.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar