Kürtaj sonrası neler olabilir ve nelere dikkat edilmelidir?

k.a.y.r.a.

Daimi Üye
Tepki
3.917
Antibiyotik,ağrı kesici ve gerekli görülürse kanama azaltıcı ilaçlar verilerek evine gönderilir. Lokal anestezi ile 15 dakika, genel anestezi sonrası 1 saat sonrası hasta eve gönderilir.
Kürtajdan 1 hafta sonra ultrasonografi ile rahim kontrol edilir.
Kurtaj sonrası genelde 2-3 gün sonra adet tarzında fazla olmayan ve 10-15 gün devam eden kanama başlayabilir, bu normaldir.Telaşlanacak bir şey yoktur. Kanama olmaması da normaldir.Kanama ile birlikte genellikle az miktarda küçük pıhtılar düşebilir ve kanama ile birlikte 1-2 gün devam eden adet sancısına benzer ağrılar da olabilir. Bu belirtilerin hepsi normaldir.
Kürtaj yapılan gün adetin ilk günü olarak kabul edilir.Küretaj sonrası 4-6 hafta içinde adetin görülmesi gerekir.İşlem sonrası 40 gün içinde adet görülmez ise doktorunuzu aramalısınız.
Kürtaj sonrası 2-3 hafta havuz, deniz, jakuzi ve küvette banyo yasaktır. Ayakta ılık duş şeklinde banyo yapılabilir.
Kürtaj sonrası 2-3 hafta cinsel ilişki önerilmez.
Lütfen sorunlarınız için doktorunuza danışınız.

alıntıdır...

G

guzelcem

Misafir
kürtaj doğur ama bu acıyı yaşama dün yaşadığım için anlatılmaz bir şey kürtaj neredeyse hayatıma mal oluyordu rahime tutunupda kalan parça beni ölüme kadar götürüyordu rabbime şükürler olsun ki ucu ucuna yetişdik hastaneye...

ilk_nur

Daimi Üye
Tepki
37.064
kürtaj doğur ama bu acıyı yaşama dün yaşadığım için anlatılmaz bir şey kürtaj neredeyse hayatıma mal oluyordu rahime tutunupda kalan parça beni ölüme kadar götürüyordu rabbime şükürler olsun ki ucu ucuna yetişdik hastaneye...

benim anlamadığım sen nasıl aynı gün kürtaj yaptırım net başına pturabildin..canınım kıymetini bilmiyosun sanırsam güzelcem

G

guzelcem

Misafir
ne yapayım parça küçük ve et parcası canısı ve kürtajımı doktorum buna inanın daha başlamadan ben bağırmaya başladım:( ama doktorum 5 dakikada bitirdi neden parça kan pıhtısı küçük diğer parçası düşmüş düşünce diğer parça benim kanımdan vücutumu yavaş yavaş zehirlemeye başlamış çok şükür bünyem çok kuvvetli ayrıca dinlenip komşularım geçmiş olsuna geldi sağolsunlar telefonla geçmiş olsun diyenler çok oldu haliyle ayakdayım oğluşumda hasta bugün hem kendim doğum bölümüne gitdim oğlumu muayene etdirdik eşimle nasıl dinlenebilirsin ki? yavaş yavaş kendime gelmeye başladım ALLAH dermansız dert vermesin...

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Yaşadım bunların hepsini. Genel anestezi yapıldı bana da. Berbat bir duyguydu herşeyden önce. Zaten hiçbirşey hatırlamıyorum. Kendime gelmem biraz uzun olmuştu. Sonrasında 1 hafta maymun gibi dolandım, hayata küsmüştüm sanki. :mendil:

Sonrası şiddetli karın ağrısı başladı, geceleri ağlayarak uyanıyordum. Sonra doktorum ilaç verdi de adetim geldi. Allah kimseye yaşatmasın

G

guzelcem

Misafir
Bende de başladı karın ağrısı arişcim:( ne yapacağımı bilmiyorum iştahım kesildi deli divane gibiyim canım sıkkın hiçbir şey istemiyor:mendil::mendil::mendil::dertli::sim3:

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
O karın ve kasık ağrısını anlatamam ya, ağlıyordum, yürüyemiyordum. Doktorunu ara bence ilaç versin şiddetlenirse

G

guzelcem

Misafir
BU akşam doktorumuza gidicez doktorum sabahleyin cep telefonumdan aradı tekrar gönderilmiş kan tahlilim bulgular çıkmış bire bir kan uyuşmazlığı çıkmış bende ve hemen iğnesini vurulmam gerektiğini söyledi eşimde bu akşam hemen gideriz dedi hazırlandım arişcim doktoruma söyleyeceğim bu ağrıları çok zor kadın olmak içimden hiç birşey gelmiyor bayram gelmiş neyime:mendil::mendil::dertli::mendil:

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Çok geçmiş olsun canım tekrardan, dikkat et kendine. İyi koru. Sonuçta sen lohusa sayılırsın bir nevi kürtajdan dolayı.

G

guzelcem

Misafir
Evet arişcim lohusayım dediğin gibi :mendil: dün akşam doktorum doğumhanede hastanedeydi gitdim kan uyuşmazlığı iğnesi vuruldu bir yandan da durmadan kağıt imzaladım devlet karşılıyor masrafları, yaaa içim dışıma çıkdı afedersiniz biri doğurcak biri ameliyata alıncak biri karar veremiyor hamile anneler dedim ki ebe hanımlara ve hemşirelere siz sabahtan beri ayakta koşuşturuyormusunuz böyle dedim evet dediler yaaa hayat yok hastane çalışanlarında ALLAH YARDIMCILARI OLSUN moralim daha çok bozuldu:(:mendil::ilknur::dertli::sim3:

sarıgül

Yeni Üye
Tepki
2

neden rahıme tutunmuş dıyer yerde de yazdıydım onun ıcınmı acaba

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar