Sistit

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Sistit idrar kesesinin (mesane) iltihaplanmasıdır. İdrar yolları ve üreme sisteminde en sık görülen hastalıklardan biridir. Zamanında tedavi edilmezse hastalık böbrekleri de etkileyecek biçimde yayılabilir ve mesane ve böbreklerde kalıcı hasarlar oluşturabilir.

20070505024746_sistit.jpg

Nedenleri:

Normal de bakteriler üreme organları ve anüs bölgesinde yaşamaktadırlar. Bazen bu bakteriler alt idrar yollarını aşarak mesaneye ulaşırlar. Mesaneye ulaşan bakteriler işeme ile dışarı atılırlar. Ancak mesaneye gelen bakteri sayısı atılandan fazla ise mesanede ve daha sonraki aşamada böbreklerde iltihaplanmaya yol açarlar.

Bulaşma cinsel birleşme esnasında veya genital temizliğin az olduğu durumlarda oluşabileceği gibi uzun süre idrar tutulması, idrar yollarını daraltıcı hastalıklar, menapozda düşük ös****** seviyesi nedeniyle de oluşabilir.

Kadınlarda uretra erkeklerinkinden çok daha kısa olduğu için dış ortamdan bakterilerin mesaneye ulaşması daha kolaydır. Bu nedenle kadınlarda sistitlerin görülme oranı çok daha fazladır. Kadınların en az % 20'si yaşamları boyunca en az bir kez sistite yakalanırlar.

Nadir de olsa sistiti oluşturan bakteriler böbrek ve idrar yolları aracılığı ile yukarıdan aşağıya veya yakın dokulardaki enfeksiyon odaklarından lenf yoluyla da mesaneye ulaşabilirler.

Sistitin en sık rastlanılan sebebi Escherichia coli ( E.coli, koli basili) adlı mikroorganizmadır. Bu bakteri kalın barsaklarda normal olarak bulunabilir ve cinsel ilişki ile mesaneye ulaşabilir.

Belirtileri:

İdrar yaparken yanma ve sızı.İdrar yaptıktan sonrada sürebilir. Sık idrara çıkma. Ağrı kasıklara ve makata yayılabilir. Ateş. Terleme. Yorgunluk. Kusma ve bulantı. İdrar bulanık, kötü kokulu olabilir. Cinsel ilişki esnasında ağrı hissi olabilir.

Risk Faktörleri:

* Çok eşlilik.

* Tümör nedeni ile aşağı idrar yolunda daralma veya tıkanma.

* İdrar sondası kullanımı.

* Hamilelik.

* Şeker hastalığı.

* Temizliğe dikkat edilmemesi.

* Geçirilmiş felç gibi mesane boşalmasını engelleyebilecek durumlar.

* Yaşlılık.

Tanı:

Tanıda idrar tahlili, idrar kültürü ve ilaçla çekilen ürografi adlı film gerekebilir.

Hastalığın Gidişi:

Uygun tedavi ile sistit belirtileri 24 saat içinde kaybolur.Ancak hastalığın gidişi etken mikrobun cinsine, risk faktörlerin giderilmesine bağlıdır. İyi tedavi edilemeyen olgularda hastalık kronikleşebilir.

Tedavi:

Sistitler antibiyotikler ile tedavi edilir. Tedaviye başlamadan önce idrar kültürü ve antibiyogram için örnek alınmalı, sonuçlar çıkıncaya kadar idrar yolları enfeksiyonlarında etkili antibiyotikler kullanılmalı, antibiyogram sonuçlarına göre gerekirse bu ilaçlar değiştirilmelidir. kronik enfeksiyonlarda tedavi uzayabilir.

Nasıl Korunabilirsiniz?

* Tuvaletten sonra önden arkaya doğru silinin. Böylece vajinal ve rektal bölgenizdeki bakterilerin idrar yollarına girmesini engellemiş olursunuz.

* İdrarınızı tutmayın. Mümkün olabildiği kadar sık idrarınızı yapın. Böylece mesanedeki bakterileri dışarı atarsınız.

* Cinsel ilişkiden sonraki on dakika içerisinde idrarınızı yapmaya çalışın.

* Cinsel ilişki esnasında yeterli kayganlığın sağlanması uretranın zedelenmesini azaltacaktır.

* Anal ilişkiye giriliyorsa daha sonra vaginal bölgeye temas edilmemeli veya edilecekse iyice temizlenilmelidir.

* Gün boyunca bol su içilmesi (mümkünse günde 8 bardak) idrar çıkışını ve dolayısıyla da bakterilerin atılımını arttıracaktır.

* Kahve, çay, alkol gibi içecekleri mümkün olduğu kadar az tüketin. Mesane üzeride irrite edici etkileri olabilir.

* Genital bölgenizin uzun süre nemli kalmasına izin vermeyin.Naylonlu, sıkı iç çamaşırları giymeyin. Nem bakterilerin üremesini kolaylaştırıcı bir ortam yaratır.

* Genital bölgenizi günlük olarak hafif bir sabunlu suyla temizleyin.

* Her gün mutlaka iç çamaşırınızı değiştirin ve pamuklu iç çamaşırları yeğleyin.

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485

İdrarınızı tutmayın. Mümkün olabildiği kadar sık idrarınızı yapın. Böylece mesanedeki bakterileri dışarı atarsınız.

Ben bu nedenden dolayı yaklaşık 2 aydır çekiyorum:( Ara ara nüksediyor hala:( İlaç kullanmadan nasıl geçirebilirim kızlar?

Çikolata

Daimi Üye
Tepki
5.378
bende de var bu sorun arada bir çıkıyor çok fazla wc gidiyorum o yüzden bol su şart bir gün dene 2-3 lt iç ve sık sık git ben arada birde bir ilaç var suya dökülen toz 1 seferlik onu kullanıyorum

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Ben de kullanıyorum onu canım; ama fazla da ilaca alıştırmak istemiyorum bünyemi:( Ya bizim işyerinde tuvalet sorun oluyor onun için idrar tutuyorum. Doktor söyledi yapma dedi; ama işte :( Bol su içip, sık idrar yapınca mikroplar atılıyor haliyle. Öyle yapayım canım. Çok sağol:hhhhhh:

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Sidik torbasının yangılanması. Bu yangılanmaya koli basili, gonokokok, stafilokok, streptokok, tifo basili gibi mikroplar yol açabilir. Ayrıca verem kökenli bir sistit de vardır. Tropikal ve sub-tropikal bölgelerde ise kanamalı sistit denilen bir türle karşılaşılır. Kanamalı sistite Bilharzia halmotobium adı verilen bir kurtçuğun sidik torbası çeperine yerleşmesi yol açmaktadır.

Her yaştaki kadın ve erkeklerde sistit olabilir. Sistite yol açan mikroplar kan dolaşımı, siyek, sidik yolu aracılığıyla sidik torbası çeperine ulaşabilirler. Sistite hangi mikrop yol açarsa açsın ve türü ne olursa olsun başlıca belirtileri şunlardır:

Fazla işeme gereksinmesi duyulur; hasta kimi kez yarım saatte bir işer, her işemede az miktarda sidik çıkarılır. Sık sık işeme gereksinmesi, yangılanmış sidik torbası mukozasının biriken sidiğe dayanamayıp kısa zamanda dışarı atmak istemesinden ileri gelir. Bölgesel yakıcı bir acı vardır; işeme sırasında da görülmekle beraber işemenin sonunda daha da yoğunlaşır. Sidikte irin ve albümin bulunur. Bazen sidikte kan da vardır. Genellikle ateş görülmez. Sistit ivegen, yarı ivegen süreğen ve yineleyici olabilir.

İvegen sistit öbür türlere göre daha kısa sürmekle beraber, daha fazla rahatsız eder; belsoğukluğu kökenli sistit ivegen sistite örnektir. Yarı ivegen sistit daha uzun sürmekle beraber hafif geçer. Koli basilli sistit yarı ivegen sistite örnektir.

Süreğen sistit başlangıcından itibaren süreğen belirtiler gösterir veya ivegen, yarı ivegen türleri izler; verem, prostat, taş ve böbrek yangısı kökenli sistit, süreğen sistite örnektir. Yineleyen sistit sidik torbası mukozasının ardarda yangılandığı durumlardır.

Sistit teşhisi çok kolaydır. Daha önce açıklanan belirtilere göre teşhis edilir; mikrobun türünü saptamak için sidik mikroskopla incelenir. Tedavi sırasında hasta yatakta dinlenmeli, sidiğin asit veya alkali tepkisine dönüşmüş olmasına göre de alkali yapan (süt, meyve, sebze) veya asit yapan (et, balık, yumurta) besinler almalıdır. Ayrıca penisilin, streptomisin başka antibiyotikler ve süifamitler uygulanır.

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.321
Bende cok su tüketirim, Allah´a sükür böyle bir rahatsizligim yok.

G

guzelcem

Misafir
Doktorum bana hamileliğimde ilaç vermemişdi idrar yollarımdaki rahatsızlığım artınca 1 litre suya 2 su bardağı elma sirkesi koyup karıştırın tuvalet ihtiyaçınızdan hemen sonra sık sık elma sirkesiyle yıkayın ben 0biraz olsun rahatlamışdım...

G

guzelcem

Misafir
Eşim sağolsun YABAN MERSİNİ almış adet düzensizliği ve idrar yollarına birçok hastalıklara iyi geldiği biliniyor, İNŞAALLAH faydasını görürüm....

pervin86

Daimi Üye
Tepki
1.104
kızlar bugün doktora gittim dün geceden beri sürekli çi.şm geliyodu yakıyodu bide damla damla işe gidemedim havlu filan ısıttım ama geçmedi ablamı aradım kaynanamı aradım en sonunda soluğu doktorda aldım tahlil ,ultrason derken bana idrar yollarında iltahap var dedi bir sürü ilaç verdi şuan alamadım ama hemen almayı düşünüyorum antibiyotik,suyun içine atılan bişey sonra fitil filan bide ilişkiyi yasakladı bi kaç gün... of ya ne zor bişeymiş

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Allah kolaylık versin canım. Bende çok çektim sistitten berbat birşey :zonk:

G

guzelcem

Misafir
Pis hastalık yaaaa:iyyyy::iyyyy:az önce doktorumu aradım gelmemiş tekrar arıycam saat 2 gibi, SUPRAX-DT adlı ilaç vermişdi 1 ay kullanın tekrar gelin demişdi, makatıma ve kasığıma kadar yayılıyor bu ağrı dayanılmaz sık sık ama az idrarımı yapıyorum kesik kesik ömrüm tuvaletde geçiyor ne yapacağımı bilemiyorum sanırım mesanemde sidik torbasında sorun var aşırı gün boyu ter yorgunluk halsizlik ve ağrı çok oluyor gündüz bir yere gidemiyorum :uzgun::iyyyy::dertli::acep::sim3::uzgun:

pervin86

Daimi Üye
Tepki
1.104
Arkadaşlar acil yardımınıza ihtiyacım var ben idrar yolu iltihabından doktora gittim bana amoklovin ve bir sürü ilaç verdi ama amoklovini içtiğimde çok kötü oluyorum çok ağır geliyor midem bulanıyor dilime zehir tadı geliyor çalışıyorum işteyim şuan bide üstüne buscopan içtim mecburiyetten çünkü sabah akşam ilaçlarım ne yapmam lazım bu ilaca dayanamıyorum

Çikolata

Daimi Üye
Tepki
5.378
kızlar bugün doktora gittim dün geceden beri sürekli çi.şm geliyodu yakıyodu bide damla damla işe gidemedim havlu filan ısıttım ama geçmedi ablamı aradım kaynanamı aradım en sonunda soluğu doktorda aldım tahlil ,ultrason derken bana idrar yollarında iltahap var dedi bir sürü ilaç verdi şuan alamadım ama hemen almayı düşünüyorum antibiyotik,suyun içine atılan bişey sonra fitil filan bide ilişkiyi yasakladı bi kaç gün... of ya ne zor bişeymiş

geçmiş olsun canım bendede aynı sorun yanlız ben geçen gittiğim dr alttan muayene şart dedi ilacı tahlillerden sonra yazıcam dedi senin dr sadece ultrason ve tahlilmi yaptı merak ettim canım

Çikolata

Daimi Üye
Tepki
5.378
geçmiş olsun canım bendede aynı sorun yanlız ben geçen gittiğim dr alttan muayene şart dedi ilacı tahlillerden sonra yazıcam dedi senin dr sadece ultrason ve tahlilmi yaptı merak ettim canım

bende cipro kullandım aynen o tat acılık beni mahvetti onun yerine kendim roxin aldım içimi daha kolay geldi sanırım bu antibiyotikler böyle acı oluyor

G

guzelcem

Misafir
ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN bende yarın sabah 8 de gidecem başhekim 3lü tahlil yapıcak ardından nevroloji bölümüne sevk araştırmaya göndercek bacağıma özellikle kasığıma vuruyor yoruldum ALLAHIM dermansız dert vermesin.

maviboncuk

Daimi Üye
Tepki
16.859
Arkadaşlar acil yardımınıza ihtiyacım var ben idrar yolu iltihabından doktora gittim bana amoklovin ve bir sürü ilaç verdi ama amoklovini içtiğimde çok kötü oluyorum çok ağır geliyor midem bulanıyor dilime zehir tadı geliyor çalışıyorum işteyim şuan bide üstüne buscopan içtim mecburiyetten çünkü sabah akşam ilaçlarım ne yapmam lazım bu ilaca dayanamıyorum

geçmiş olsun canım...

Kristen Stewart

Daimi Üye
Tepki
49.341
Gerçekten çok kötü oluyo..Yolda yürüyemez hale geliyosun..Sürekli tuvalete gitme ihtiyazcı hissediyosun gidince de yanma..

Ben den de doktor idrar tahlili ve röntgen istedi..Antibiyotiklerle hemen düzeldim..

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar