Yarışmada İkincilik Aldığım Gözleme Üstünde Örgülü Patlıcan

sıladayım

Daimi Üye
Tepki
27.374

attachment.php

Gözleme üstünde örgülü patlıcan

Yemeğim için malzemeler:

1.1kilo patlıcan
2.yarım kilo tavuk göğsü.
3.6 adet çarliston biber
4.4 adet domates süslemek için konkase domateslerden yine 4 tane
5.1kilo yufka,kaşar peyniri maydanoz
6. Kekik karabiber ,tuz,yarım kaşık salça,
7.Sos için yoğurt
8.2Adet soğan ve iki diş sarmısak

Yapılışına gelince patlıcanlarımızı uzunlamasına göre kesiyoruz tavuk göğsümüzü julyen usulü doğruyoruz soğanlarımızıda yarım daire şeklinde doğruyoruz sarmısaklarımızıda doğruyoruz
Patlıcanlarımızı tavada bol yağda kızartıyoruz diğer yanda tavuk göğüslerimizi tencereye alıp kavurma işlemine başlıyoruz etlerimiz kavruldukdan sonra soğanımızı ve sarmısağımızıda ekleyip kavurma işlemine devam ediyoruz daha sonra kekiğini karabiberini salçayı ve tuzunu da ekleyip 5dakika daha kavurup etlerimizi ocakdan indiriyoruz daha sonra patlıcanlarımızı önce uzunlamasına sonra yanlarına doğru dizdiğimiz patlıcanların görünümü çam ağacını andırcak daha sonra yapmış olduğumuz tavuk harcını patlıcanlarımızın ortasına uzunlamasına yayıyoruz daha sonra saç örgüsü yapar gibi patlıcanlarımızı örüyoruz ben bu işlemi ısıya dayanıklı tepsimde yaptım ve bu işlemi patlıcanlarım biteseye kadar devam ettim daha sonra dilimlediğim dometesleri yemeğimin üzerine dizdim daha sonra da biberleri ve sunumda kullanmak için kullancak olduğum konkase dometeslerimi de tepsinin üzerine yerleştirdim 180 derece fırında 30 dakika pişirdim

Gözlememiz için yufkalarımızı açıp içine maydanozla kaşar peyniri rendemizi yufkamızın üzerine serpiştirip az yağlı tavamızda arkalı önlü pişiriyoruz ve sunum yapacağımız tabağımıza alıyoruz gözlememizin üzerine yemeğimizden koyup pul biberle birlikte çırptığım yoğurdu yemeğimin etrafına gezdirdim dometeslerle süsledim Afiyet olsun......

OP
sıladayım

sıladayım

Daimi Üye
Tepki
27.374
Bu tarifi Nkcım dediğin gibi içli pilavla birlikte deneyip en kısa zaman içinde sizlerle paylaşıcağım telefonum tamirden bir gelsinde :nk:

OP
sıladayım

sıladayım

Daimi Üye
Tepki
27.374
Teşekkür Ederim kızlar mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum sofrada hem görsel hemde lezzet olarak harika bir yemek oldu :nk:ben bu yemeği yaptığım gün arkadaşlarımı yemeğe çağırmıştım arkadaşlarım nerden buldun bu tarifi dediklerinde onlara tamamen kendi imalatım demiştim:cokkomik:

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.515
Ellerine sağlık hayatım süper bir düşünceydi kesinlikle yapıcam bu tarifi :) gerçekten saç örgüsü fikrini çok beğendim süpersin -alkis

pamukelf

Daimi Üye
Tepki
620
çok güzel bir tarif yeni yeni yemek yapmaya başladığım için her tarifi deniyorum bu tarifte harika ellerine sağlık paylaşımın için çok teşekkürler

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar