Yardım etme ve bağımlılık

birsam

Daimi Üye
Tepki
991
Başkalarına yardım etme, bazen bağımlı özelliğimizi gizleyen bir maske olabilir.
Bahsettiğim türde yardım etme çeşitli anormallikler içerir.
Örneğin, lokantada garsona bir yemekten sonra 500 lira verirseniz, bu anormal bir durumdur.
Bir insana ihtiyaç duymadığı halde yardım edersiniz.
Bu yardım saçma olabilir. Örneğin, giysileri gıcır gıcır olan bir kişiye ceket, pantolon, kazak yardımı yapabilirsin

Bu yardım talep edilmemiş bir yardım olabilir.
Kişinin giysiye ihtiyacı var gibi görünür. Ama kişi mevcut giysileri ile yaşamaktan mutludur veya yeni bir giysi almak istemez. Belki yeni bir elbise almak ister, ama bunu bir başka kişiden yardım olarak almak istemez. Ama siz bu kişiye palto, hırka, etek hediye edersiniz.

Genç bir hanım yanınıza gelir. Size sıkıntılarını anlatmaya başlar. İyi bir insansınız, ona yardım etmeye karar verirsiniz. Bu hanımın koruyucusu olmaya karar verirsiniz.

Örneğin: 1971 yapımı Emine adlı filmde, Patron rolündeki Ekrem Bora, temizlikçi kız Emine rolündeki Filiz Akına yardım etmek ister. Bu yardım Emine’nin istediği seviyenin çok üstüne çıkar. Patron, Emine ile evlenmek ister. Ama Emine, patronun kardeşini (Tarık Akan) sevmektedir.

Bütün bu yardım etme şekillerinde, bir insanın ruhunu kontrol altına almaya yönelik bir motivasyon vardır.

Başka bir tutarsızlık yardım eden kişinin içinde bulunduğu durumdur.

Başkalarına yardım ederken kişi kendi ihtiyaçlarını görmezden gelebilir.

Kendisi için ayırdığı doktor parasını iyilik olsun diye bir kişiye verebilir. Muayene olmaya gitmeyebilir.

Çocuklarından veya yakınlarından kendisini doktora götürmesini isteyebilir.

Sultanahmet'te dilenir, Ayasofya'da sadaka verir.

Dr.Kubilay Boğoçlu

Psikiyatri Uzmanı

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar