Duyuruyu Kapat
Hanimefendi: kadınlara özel bir şekilde sağlık, giyim, beslenme, diyet ve benzeri kısaca her konuda destek veriyor. Türkiye'de tek kaynak olma yolunda hızla ilerleyen Hanimefendi.com, üyeler dışında ziyaretçilere açık yapısıyla da paylaşım mantığının hakkını vermeye çalışıyor. Siz de bunun bir parçası olmak istiyorsanız, hemen ücretsiz kayıt olabilir ve aramıza katılabilirsiniz. Sensiz bir kişi eksiğiz... :)
Duyuruyu Kapat
Instagram 180T
Facebook 10K
Twitter 138T

Varisler kabusunuz olmasın!

Konu, 'Bacak Bakımları' kısmında Arina tarafından paylaşıldı.

 1. Arina

  Arina Daimi Üye

  Kayıt:
  3 Aralık 2009
  Mesajlar:
  49.102
  Beğeniler:
  50.485
  Varis, sağlık problemleri dışında bacaklardaki görüntü nedeniyle de kadınların kabusudur. Prof. Dr. Mehmet Kurtoğlu varisin tedavi yöntemlerini ve pürüzsüz bacakların sırrını anlattı.

  [​IMG]


  Varis neden oluşur?

  Varis deyince, biz sadece bacaklardaki mavi damarları anlıyoruz. Biz varisi altı safhaya ayırıyoruz tıpta. Bunlardan birinci sınıfa girenler, hiçbir belirti vermeyen 'huzursuz bacak' sendromu dediğimiz olaydır. Sabahtan akşama kadar çok fazla ayakta kalan ya da çok fazla oturan ve az hareket eden kişilerde, akşama doğru bacak ağrıları ve hatta ayak bileklerinde hafif şişmeler başlar. Görünürde hiç damar yoktur. Normalde toplardamarların içinde kapakçıklar vardır, biz ayağa kalktığımız zaman o kapakçıklar açılır kanın geriye doğru kaçmasına engel olur. Eğer bu kapakçıklar iyi çalışmıyorsa ayakta durduğumuz zaman toplardamarların içindeki kan ayaklara doğru geri kaçar. Bu da şişliklere ve ağrılara sebep olur. Ayağımızı kaldırdığımız zaman da, toplardamarlar daha iyi boşaldığı için bir rahatlama olur. Bu C Sıfır dediğimiz şeklidir. Cl'de ise kılcal damarlar, bütün bacak boyunca incecik damarlar şeklinde görülür hale gelir.

  Eğer bu kılcal damarlar 2 mm'den daha geniş hale gelirse, varis lafı ortaya çıkar. Bu da C2 dediğimiz varistir. Üçüncü sınıflamada bu damarlarla birlikte ayakta ciddi ödem olur. Özellikle ayak bileklerinde şişlikler meydana gelir. C4'de, ayakta kahverengiye dönük renk değişiklikleri başlar. C5'te ufak yaralar oluşmaya başlar, C6'da ise bacakta açık yaralar şeklinde iyileşmeyen yaralar meydana gelir. C6'ya kadar olan bütün nedenlerin altında yatan şey toplardamarların içindeki kapakçıkların yetersizliğidir.

  Varis, aşamalı olarak mı ilerler?

  Bunlar ardı ardına başlayan durumlar değildir. Bazen direkt yara şeklinde de başlayabilir. Bazen 3 milimlik damar şeklinde ya da örümcek şeklindeki damarlarla da başlayabilir. Ama genellikle, C2 gibi büyük damar meydana gelmişse, bunlar ilerlemeye daha eğilimlidir. Her
  biri tedavi olmazsa, yaraya dönüşecek diye bir şey yoktur.

  Varis teşhisi konulan hastalar, kişisel olarak neler yapabilirler?

  Bacaklarında bu tip şikayetleri olan hastalarda C Sıfır demeden önce, teşhisi doğru koymak gerekir. Çünkü, huzursuz bacak, sadece toplardamar hastalığından olmaz; ufak tefek sinir sıkışmaları, bel kireçlenmeleri, bel problemleri gibi buna benzer şeyleri de taklit edebilir.

  0 nedenle, önce mutlaka bir doktora başvurulmalı. Bir doppler testi yapılarak bunun sebebinin toplardamarlar olduğunu ortaya koymak lazım. Teşhis konduktan sonra hastalığın ilerlememesi için, hastanın yapacağı çok önemli şeyler var tabii ki!

  Birinci sırada kilo vermek geliyor. İki; az hareketli hayattan biraz daha aktif hayata geçmek. Dizin altındaki baldır dediğimiz adalelerin çok kuvvetli olması gerekiyor. Bunu temin eden her türlü spor varisin önlenmesi için çok önemlidir. Haftada en az üç kez 40 dakikalık yürüyüşler yapmanız önemli. Yürüyüşe vakit ayıramıyorsanız en azından parmak ucu ve topuk germe hareketlerini yapmanızda fayda var.

  Diğer önemli madde ise beslenme; peklik yapıcı şeyler çok fazla karın içi basıncını artırıp ıkınma sıkınma gerektirdiği için toplardamarların genişlemesine ve zarar görmesine sebep olur. Liften zengin, sebze-meyve ağırlıklı, özellikle E vitamininden zengin besinlerle beslenmenin bunları önlemede faydası var. Kafein ve kolalı içeceklerin de damar cidarını yumuşatma, gevşetme ya da görünür hale getirmesini kolaylaştırıcı yönü var.

  Varis tedavi yöntemleri nelerdir?

  Varis, eğer çok küçük kılcal tipte ise ve esas kasıktan başlayan ayak bileğine kadar giden ana damar işin içine girmemişse, o zaman bunları iğneyle köpük dediğimiz bir tedaviyle kurutmak mümkün. Köpük dediğimiz şey, kimyasal yakma etkisi gösteren damarın içine verilen görünen damarı hemen yakıp içinden kan geçmesine engel olan, rengini kaybettiren bir araçtır. 'Sclerozan' dediğimiz bu yöntem küçük kılcal damarlarda estetik açıdan yapılan tedavidir. İşlem yapıldıktan sonra, iki gün bandaj yaparak damarlar kaybedilir. Esas ana damar işin içine girmişse o zaman ana damarı lazerle yakıp kaynak olan dallarını yok etmek gerekir. Bu yapılmazsa, o işin çok daha fazla nüksedeceğini bilmek lazım. Daha ileri safhalarında, esas kaynak olan damarları çıkartıcı ameliyatlara kadar gidebilir. Ama erken safhalarda yakalanırsa lazerle önlemi alınmış olur.

  Varisleri olan kadınların streç pantolon, tayt gibi dar kıyafetler giymeleri sakıncalı mıdır?

  Bu kıyafetler bacak damarlarının iyi çalışmasını engeller. Eğer koruyucu olarak bir şey giymek gerekiyorsa varis çorapları giyebilirler, önden arkadan sağdan soldan aynı şekilde sıkacak şekilde 20 mm. civarında basıncı olan dize kadar varis çorapları giyebilirler. Biz bunları çok fazla ayakta kalan veya oturulan mesleklerde veya uçakla uzun seyahat edenlere tavsiye ediyoruz. Tayt tarzındaki kontrolsüz olan kıyafetlerin negatif etkileri vardır.

  Alıntıdır!


   
  Eileithhyia, melek25 ve sadiye bunu beğendi.
 2. sadiye

  sadiye Admin

  Kayıt:
  4 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  60.987
  Beğeniler:
  56.346
  Sabahtan akşama kadar çok fazla ayakta kalan ya da çok fazla oturan ve az hareket eden kişilerde herseyin fazlasi zara. esimin annesinde varis problemi var ve uzun uzun yürüyemiyorum :sim3:
   
  Arina bunu beğendi.
 3. Konu Sahibi
  Konu Sahibi
  Arina

  Arina Daimi Üye

  Kayıt:
  3 Aralık 2009
  Mesajlar:
  49.102
  Beğeniler:
  50.485
  Varisler için birşey duydum canım. Varislere sülük tutturuyorlarmış, sülük pis kanı emer, bu yüzden çok iyi geliyormuş. Bir söyle kayınvalidene istersen -ayse
   
  sadiye bunu beğendi.
 4. sadiye

  sadiye Admin

  Kayıt:
  4 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  60.987
  Beğeniler:
  56.346
  sülük mü yaza gidince konusurum bakalim. tesekkürler canim.
   
  Arina bunu beğendi.
 5. Konu Sahibi
  Konu Sahibi
  Arina

  Arina Daimi Üye

  Kayıt:
  3 Aralık 2009
  Mesajlar:
  49.102
  Beğeniler:
  50.485
  Evet aslında iğrenç birşey :sim3:

  Ama faydalı :heyo:

  Böyle bişi canım :sim3:

  [​IMG]

  Kanı topluyor ve üzerine tuz döküyorsun sülüğün, hepsi dışarıya çıkıyor :ilknur:
   
  sadiye bunu beğendi.
 6. sadiye

  sadiye Admin

  Kayıt:
  4 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  60.987
  Beğeniler:
  56.346
  tamam bunu bir kere televizyonda seyretmistim:dedikodu:
   
  Arina bunu beğendi.
 7. Konu Sahibi
  Konu Sahibi
  Arina

  Arina Daimi Üye

  Kayıt:
  3 Aralık 2009
  Mesajlar:
  49.102
  Beğeniler:
  50.485
  Ben krem aldım, gelsin kullanmaya başlayacağım :sinifsinif:
   
 8. virginiawoolf

  virginiawoolf Yeni Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2013
  Mesajlar:
  5
  Beğeniler:
  10
  Krem, sülük bir işe yaramıyor maalesef, damar içinde kanı geri pompalayan kapakçıklar işlevini yitiriyor, dolayısı ile damarı kurutmaktan başka bir seçenek yok.
   
  LiLi bunu beğendi.
 9. Kardelen27

  Kardelen27 Daimi Üye

  Kayıt:
  3 Aralık 2009
  Mesajlar:
  4.159
  Beğeniler:
  3.758
  teşekkürler canım
   
 10. virginiawoolf

  virginiawoolf Yeni Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2013
  Mesajlar:
  5
  Beğeniler:
  10
  8 mart sonrasındaki haftada varis muayenesi ücretsizmiş 0 212 296 89 92'den ulaşılabiliyorsunuz bilginize hanımlar
   
  LiLi bunu beğendi.
 11. LiLi

  LiLi Daimi Üye

  Kayıt:
  3 Aralık 2010
  Mesajlar:
  9.396
  Beğeniler:
  12.557
  Kesin çözümü henüz yok sanıyorum ama kantaron yağının oldukça etkili olduğunu okumuştum , dikkat edilmesi gereken birçok aktarda satılan karışık yağlardan değil de organik ürün satılan bir yerden temin etmek :eek: