Uçuk-Aft nedir, nedenleri,tedavisi..

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
UÇUKLAR: Daha çok dudak çevresinde görülen içi sıvı dolu keseciklerdir.Birkaç saat içinde patlayarak çok ağrılı yaralara dönüşürler.

Nedenleri: Uçuğun etkeni Herpes Simlex virüsüdür. Yerleştiği bölgede sessiz,sinsi bir şekilde fırsat kollar. Stres,ateşli hastalık,travma,korku,hormonal değişiklikler,güneş ışığı gibi etkenlerle aktif hale geçer. Aynı yerde yerleşip tekrarlama eğilimindedir.

Bulaşıcı mıdır?: Evet,bulaşıcı ve yayılmacıdır.Dudak çevresi dışında göz,burun,yanaklar,genital bölgelere de sıçrayabilir.

Bulaşmasına engel olmak için;
Bölgeyi enfeksiyonlardan koruyun
Uçuk bölgesindeki kabarcıkları patlatmayın
Uçuk bölgesine dokunmayın,dokunursanız ellerinizi sabunla yıkayın
Uçuk üzerine rastgele merhem vs.tatbik etmeyin.(özellikle antibiyotikli merhem kesinlikle kullanmayın)
Öpüşmekten ve yanak temasından kaçının.
Havlu,bardak vs gibi kişisel eşyalarınızı ayırın.

Tedavi: Laserle yapılan bio-stimülasyaon uygulamalarından sonra aynı bölgede tekrar görülmemiştir.Ayrıca %5 asiklovirli merhem ile semptomatik tedavi hastayı rahatlatabilir.

AFTLAR:Ağız içinde çıkan yaralar,günlük hayatımızı çok fazla etkiler. Yemek yememizi, konuşmamızı engelleyecek kadar acı verirler ve 5-10 gün arasında devam edebilirler. Bunlardan en çok görülenleri aftöz ülserler ve uçuklardır.

Aftöz ülserler: Dil,yumuşak damak,dudak,yanak içi gibi bölgelerde görülen küçük yüzeysel ülserlerdir.Oldukça ağrılıdır. 5-10 gün arasında kendiliğinden geçer.

Nedenleri: Stres,lokal travma,asitli yiyecekler,lokal tahrişler bağışıklık cevabında değişikliklere sebep olurlar,aftöz ülserlere yol açarlar.Ayrıca otoimmün bir hastalık olan BEHÇET hastalığında tekrarlayan tipte ağız ve genital bölge aftları görülür.

Bulaşıcı mıdır?: Her hangi bir mikroorganizma kaynaklı olmadığı için bulaşıcı değildir.Ayrıca başka bölgelere de yayılma eğilimi göstermezler.

Tedavi: sıkıntının giderilmesi ve üzerine enfeksiyon eklenmemesine yöneliktir. Üzerine uygulanan kortizon merhemler yardımcı olabilir. Maalesef, tedavisi henüz bulunmamaktadır

Alıntıdır!

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.321
Bulaşıcı mıdır?: Evet,bulaşıcı ve yayılmacıdır.Dudak çevresi dışında göz,burun,yanaklar,genital bölgelere de sıçrayabilir.

Bunu bilmiyordum. :ilknur:

zeyn0M

Daimi Üye
Tepki
315
x_3b95bec9.gif

felisity

Daimi Üye
Tepki
1.778
nasıl bir tesadüftür bu dudağımda uçuk çıkıyor kaşındı yandı daha şimdi farkettim sonra siteye girdim bi baktım konu karşımda. ne sinir edicibi durum yaa strese girdiğim zaman kesinlikle çıkıyo bu şey. annem hep tahta kaşığı ısıtıp bastır korkut derdi :cokkomik:korkutmadım bu sefer :cokkomik::cokkomik: kaç gün geçmezbu şimdi offff:iyyyy:

-Gizem-

Daimi Üye
Tepki
561
felisity geçmiş olsun tatlım, umarım bir an önce geçer. Bende de aşırı stresten kaynaklı aft oluşmuştu ve çok uzun sürdü. Doktora gittim behçetten şüphelendiler ama çok şükür öyle bir şey çıkmadı. Önemsemiyoruz ama gerçekten önemli konular, dikkate alınmalı. Paylaşımın için teşekkürler Arina.

felisity

Daimi Üye
Tepki
1.778
felisity geçmiş olsun tatlım, umarım bir an önce geçer. Bende de aşırı stresten kaynaklı aft oluşmuştu ve çok uzun sürdü. Doktora gittim behçetten şüphelendiler ama çok şükür öyle bir şey çıkmadı. önemsemiyoruz ama gerçekten önemli konular, dikkate alınmalı. Paylaşımın için teşekkürler arina.

evet behçet hastalığını ben hiç duymamıştım hastane tesadüfen bi yazı gördüm ilk belirtiside aft ve uçukmuş çok korkmuştum. Ama neyseki hemen geçiyor uzun süre geçmeyen ve ard arda çıkan yaralarda şüphelenmek ve kontrole gitmek şart. Allah korusun kimseye yaşatmasın. Uçuğa aftarazıyımkötü olmadıktan sonra..

ecrinnn

Daimi Üye
Tepki
1.861
Bende de ucuk varr. Bebemi opemiyorum dunden beri. O da yuzume dokunamiyor.:bitter: aft da eskiden cok cikardi nefret ederim. Bigun dr ace plus die bi takviye verdi kahverengi yumusak kapsuller. O gunden beri dogru durust cikmadi. Duacisiyimm gercekten. Bi de ucuga birsey bulsaydim

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.515
Ağız yaralarına dut pekmezi (pamuğa döküp silinirdi sanırım) ve papatya çayı gargarası iyi gelir diye bilirim :tskler:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar