Türkçemiz Thürkcemi Oluyor

Kristen Stewart

Daimi Üye
Tepki
49.341
asdasdasdih9.jpg

Neden Dünya Barış Dili Olarak Kabul Edilen Türkçemiz Böyle Bozulmaya Çalışılıyor

Neden : Yaw Yoq Baqıon Manyks Gibi Kelimelerle Atatürkün İlan Ettiği Alfabemizi İçinde Olmuyan Harflerle Kirletiyorlar ???

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
Sonuç ortada şekerler!!!
Kısa tutalım cümleleri derken,katliam ediyoruz,yazık ediyoruz güzel Türkçe'mize..

ecrinnn

Daimi Üye
Tepki
1.861
thurkce olsaymis iyiymis burda thurqchee olmus. den den li e bulamadim:ne: ortaokul da ben de msn de bbu kadar degil de bi garip yaziyordum. ama turkcem 100 du. normalde sifiryazim hatasiyla sayfalarca kompozisyon yazan ben nette buna benzer konusuyorduk. sebepppp suru psikolojisi. sonra silkindim. ama bu kadar karisigini gormemistim hic:ne:

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.518
-turkcemizi-cope-atmayalim--2825591.Jpeg

'Türkçemizi çöpe atmayalım'

”Yabancı kelimeleri kullanmak sigara içmek gibidir,psikolojik tatmindir”

Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin, yabancı kelimeleri kullanmanın sigara içmek gibi ”psikolojik bir tatmin” olduğunu belirterek, ”Sizin bilmediklerinizi biliyorum, kullanıyorum’ gibi, kendisini gündeme çıkarmak gibi psikolojik bir haldir” dedi.

Kaçalin, yaptığı açıklamada, Türkiye’de iş yerlerindeki yabancı isimli tabelaların çokluğuna vurgu yaparak, konuya sadece tabelalar gözlüğüyle bakılarak TDK’ya gönderme yapıldığını anlattı.

TDK olarak kendilerine başvuranlara tavsiyelerde bulunduklarını ve Türkçe iş yeri adlarını kullananlara plaket sunduklarını dile getiren Kaçalin, güzel Türkçe’yi teşvik etmenin, bilgilendirme ve gönüllü tercihle olabileceğini bildirdi.

Prof. Dr. Kaçalin, bin 500 yıldır Türkçe’ye girmiş kelimeleri ”Bu Türkçe değilmiş” diyerek traşlama yoluna gidilmesinin doğru bir yaklaşım olmadığını ifade ederek, ”Mesela irtibat veya haberleşme yerine, ’iletişim’ diye bir kelime çıkardık. Asıl problem buradadır. Hiçbir Türk insanı ve Türk köylüsü, ’biz sizinle iletişemedik’, ’ben yarın seninle iletişeceğim’ diye cümle kurmaz. Asıl sıkıntı buradadır” diye konuştu.

”Eski kelimelerimizden nefret etmek bir intihardır”
Kelimeleri atmak ve ezmekle dilin büyüyemeyeceğine dikkati çeken Kaçalin, ”Dildeki mevcut ile hesaplaşmayıp yeni karşılaşılan problemlerle hesaplaşılmalı. Onlara tavır takınmalı. Bu bakımdan, dükkan adlarının Türkçeleşmesini tercih etmek iyi bir hassasiyettir ama eski kelimelerimizden nefret etmek bir intihardır. Dilimizin, anamızın, atamızın kelimesini çöpe atamayız” ifadesini kullandı

Prof. Kaçalin, yabancı kelimeleri kullanmanın tıbbi tarafının bulunduğunu savunarak, ”Yabancı kelimeleri kullanmak sigara içmek gibidir, psikolojik tatmindir. ’Ben başka şeyler biliyorum. Sizin bilmediklerinizi biliyorum, kullanıyorum’ gibi, kendisini gündeme çıkarmak gibi psikolojik bir haldir” dedi.

Böyle yapan insanların bulunduğunu anlatan Kaçalin, şunları kaydetti:’Bu, alışkanlıktan ziyade, belki hastalığın bir kısmıdır. Bunun gibi sırf Türkçesi üzerinde gayret göstermek de ayrı bir titizlik hastalığıdır. İşi akarına bırakmak ama tercihlere de boş vermemek lazım. Yazarken, çizerken dili temiz ve süzülmüş, filtre edilmiş bir biçimde kullanmak lazım.”

Milliyet

34Seda79

Yeni Üye
Tepki
7
Herkese günaydın.
Şu sıralar gençlerin yazım ve konuşma dili örnekteki gibi oldu maalesef. Annelerin ve babaların bu konuya dikkat edip, çocuklarına örnek olması ve uyarması gerekiyor.
Örnek olmak derken; Yöneticimizin yazdığı ''yada'' ''ya da '' diye yazılır. Diğer üyelerin yazımlarında da; Büyük harf, küçük harf ve noktalamalar ziyadesiyle hatalı. :panter:
Yetişkinler olarak her alanda ve her platformda örnek olmamız gerektiğini düşünüyorum. Lütfen elimizden geldiğince düzgün yazmaya çalışıp, imla hatası yapmamaya dikkat edelim. Müdahelede bulunduğumuz gençlerimiz/çocuklarımız hatalı yazıları görüp, ''Sanki sen doğru yazıyorsun'' demesin.

office

Daimi Üye
Tepki
1.158
Herkese günaydın.
Şu sıralar gençlerin yazım ve konuşma dili örnekteki gibi oldu maalesef. Annelerin ve babaların bu konuya dikkat edip, çocuklarına örnek olması ve uyarması gerekiyor.
Örnek olmak derken; Yöneticimizin yazdığı ''yada'' ''ya da '' diye yazılır. Diğer üyelerin yazımlarında da; Büyük harf, küçük harf ve noktalamalar ziyadesiyle hatalı. :panter:
Yetişkinler olarak her alanda ve her platformda örnek olmamız gerektiğini düşünüyorum. Lütfen elimizden geldiğince düzgün yazmaya çalışıp, imla hatası yapmamaya dikkat edelim. Müdahelede bulunduğumuz gençlerimiz/çocuklarımız hatalı yazıları görüp, ''Sanki sen doğru yazıyorsun'' demesin.

Benim anlayamadığım ise şu.. Neden forumlara sürekli kompozisyon yazar gibi yazmamız isteniyor? noktadan sonra büyük harfle başlamasak ne olacak? güzel konuşmayla, noktalama işaretlerinin ne ilgisi var? hayır, ben anlaşılmayacak derecede olanları kastetmiyorum ama acele yazarken noktadan sonra büyük başlamayabiliyorum.. ve bugüne kadar hiç kimseden "seni anlamıyoruz" eleştirisi de almadım..
ayrıca, sakın o çok eleştirdiğiniz gençler "zeki müren" türkçesi konuşmak ve yazdırmak zorunda kaldıkları için bu hale gelmiş olmasın? mesela neden bu kadar takıntı haline geldi, dahi anlamında ki "de".. ister inanın ister inanmayın her dil değişime uğruyor, zamanımız teknoloji ve ne yazık ki hız çağı.. ama hiçbir ülke bu kadar "ah vah" etmiyor.. en ufağından eskiden "where are you?" yazan amerikalılar net dilinde "w r u" yazıyor ama kimse "ingilizce gitti, bitti" demiyor.. ben bu kadar tepkiyi çok anlamsız buluyorum kusura bakmayın ama.. ayrıca burada ki üyelerin hemen hepsi son derece eğitimli kişiler,noktalama işaretlerini yanlış kullanıyorsunuz demeye kimsenin hakkı yok bence..

bu arada, siz üyelerin yazım hatalarını buluyorsunuz ya sevgili seda.. benden size ufak bir hatırlatma o halde.. noktalı virgülden sonra büyük harfle başlanmaz ;)

34Seda79

Yeni Üye
Tepki
7
''Yöneticimiz'' kelimesi özne olduğu için konur. Noktalı virgülden sonra özne gelmiyorsa konmaz. Ya da ben öyle biliyorum.Size virgül örneği vereyim.
Adam ol, baban gibi eşek olma.
Adam ol baban gibi, eşek olma.
Ayrıca amacım kimsenin hatasını bulmak değil. Bir de farklı yazayım, bakın bakalım hangisi daha iyi?

yöneticimiz kelimesi özne olduğu için konur noktalı virgülden sonra özne gelmiyorsa konmaz ya da ben öyle biliyorum size virgül örneği vereyim adam ol baban gibi eşek olma ayrıca amacım kimsenin hatasını bulmak değil birde farklı yazayım bakın bakalım hangisi daha iyi

office

Daimi Üye
Tepki
1.158
''Yöneticimiz'' kelimesi özne olduğu için konur. Noktalı virgülden sonra özne gelmiyorsa konmaz. Ya da ben öyle biliyorum.Size virgül örneği vereyim.
Adam ol, baban gibi eşek olma.
Adam ol baban gibi, eşek olma.
Ayrıca amacım kimsenin hatasını bulmak değil. Bir de farklı yazayım, bakın bakalım hangisi daha iyi?

yöneticimiz kelimesi özne olduğu için konur noktalı virgülden sonra özne gelmiyorsa konmaz ya da ben öyle biliyorum size virgül örneği vereyim adam ol baban gibi eşek olma ayrıca amacım kimsenin hatasını bulmak değil birde farklı yazayım bakın bakalım hangisi daha iyi

:) stres yapmayın lütfen.. Burası bir forum.. Edebiyat fakültesinin finallerinde değiliz :) Ayrıca ben virgül demedim, noktalı virgül dedim.. evet dediğimi tekrar edeyim.. Noktalı virgülden (;) sonra büyük harfle başlamaz :) klişe örnekler vermenize gerek yok. sadece Google a bakmanız yeterli :) ayrıca bilmemek de sorun değil, biz sizi her şekilde anlarız ;)

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar