Duyuruyu Kapat
Hanimefendi: kadınlara özel bir şekilde sağlık, giyim, beslenme, diyet ve benzeri kısaca her konuda destek veriyor. Türkiye'de tek kaynak olma yolunda hızla ilerleyen Hanimefendi.com, üyeler dışında ziyaretçilere açık yapısıyla da paylaşım mantığının hakkını vermeye çalışıyor. Siz de bunun bir parçası olmak istiyorsanız, hemen ücretsiz kayıt olabilir ve aramıza katılabilirsiniz. Sensiz bir kişi eksiğiz... :)
Duyuruyu Kapat
Instagram 180T
Facebook 10K
Twitter 138T

Tuna nehrinin ayırdığı Buda-Peşte!

Konu, 'Turizm ve Tatil Rehberi' kısmında nk83 tarafından paylaşıldı.

 1. nk83

  nk83 Admin + Sitenin Hikaye Yazarı

  Kayıt:
  24 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  64.712
  Beğeniler:
  83.967
  [​IMG]

  Tuna nehrinin ayırdığı Buda-Peşte!

  Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte, her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Orta Avrupa’daki en etkileyici şehirlerden biri olan Budapeşte’ye gidenler mutlaka geri dönmek istiyorlar. İşte bu muhteşem şehirden manzaralar…

  Çok az insan Budapeşte’nin aslında Tuna nehri tarafından ikiye ayrılmış Buda ve Peşte diye adlandırılan 2 kısımdan oluştuğunu bilir. Peki, bu güzel şehirde gezilebilecek yerler arasında neler yer alır?

  Balıkçılar Kalesi

  Neo-Gotik ve Roman tarzında inşa edilen kale, Tuna nehrinin Buda kısmında yükselmektedir. Kaleden bakıldığında panoramik bir Tuna nehri ve Peşte manzarası görülebilmektedir.

  [​IMG]

  Buda Tepesi Labirenti

  Kale Tepesi bölgesinde yer altında bulunan bu labirent, ziyaretçilerini tarihi bir yolculuğa çıkarmaktadır. Bu labirent 2. Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş sırasında askeri amaçlarla kullanılmıştır.

  [​IMG]

  Korku Evi

  Bildiğiniz müze konseptlerini bir kenara bırakmaya hazır mısınız? Korku Evi olarak bilinen bu müze, 20. yüzyılda Macaristan’da yaşanan faşist ve komünist rejimlere adanmıştır. Müze bu dönemlerde işkence edilen, öldürülen ve tutuklanan insanlara ithaf edilmiştir.

  [​IMG]

  Pál-völgyi–Mátyás-hegyi yer altı ağı

  20. yüzyılda keşfedilen bu yer altı ağı, Budapeşte’nin cazibe merkezlerinden biridir. Bu yer altı ağına düzenlenen geziler turistler arasında oldukça popülerdir.

  [​IMG]

  Parlamento Binası

  Tuna nehrine tepeden bakan bir konumda bulunan Parlamento Binası, Budapeşte’nin sembolüdür. Görkemli Neo-Gotik mimarisinin yanı sıra Avrupa’nın en eski yasa binalarından biri olmasıyla da dikkat çekmektedir.

  [​IMG]

  Visegrad

  Budapeşte yakınlarında bulunan bu kale, “Yukarı Kale” olarak Türkçeye çevrilebilir. 13. yüzyıla dayanan tarihiyle o günden bu yana Tuna ile kaleyi birleştiren bir bağdır.

  [​IMG]

  Gellert Banyoları

  Budapeşte, tarihi binalarının yanı sıra halka açık banyolarıyla da bilinir. Budapeşte uzun yıllardır bir termal şehir olarak da rağbet görmüştür. Gellert Banyoları, Budapeşte’nin en ünlü termal merkezlerinden biridir.

  Milliyet
   
  bitter_im ve melek_yüzlüm bunu beğendi.
 2. bitter_im

  bitter_im Admin

  Kayıt:
  3 Aralık 2009
  Mesajlar:
  63.773
  Beğeniler:
  52.296
  Teşekkürler canım :durbun: