Toprak Güveç Kapları Nasıl Kullanılır

LiLi

Daimi Üye
Tepki
12.556
Güveç, özel killi topraktan imal edilen yemek pişirme kabıdır. Mutfaklarımızda çok sık kullanıldığı söylenemez ama, çoğu evlerin mutfak rafında kullanılmasını bekleyen bir toprak güveç’in varlığı gerçektir. Toprak güveç içerisinde beyaz ve kırmızı et yemekleri, sebze yemekleri, bakliyat yemekleri, deniz ürünleri, pilavlar, çorbalar ve hatta kekler pişirilebilir. Toprak güveç içerisinde yapılan yemekler fazlasıyle lezizdir, işin sırrı ise güveç içerisindeki yemekler düşük ısı kullanılarak pişirilir. O nedenle, güveç kullanmak için bol zamana ihtiyaç duyulduğundan, mutfaklarımızda yaygın kullanılmaz.
Piyasada satışa sunulan toprak güveçler sırlı ve sırsız olarak iki tip’dir. Güveçlerde sırlama işlemi, su sızdırmazlığı için yapılır. Yani, güveç kabının iç yüzeyi su ile temas ettiğinde erimeyen bazı maddeler ile kaplanır. Bu maddeler arasında az da olsa kurşun da bulunmaktadır. Güveç alırken iç kaplamasının kurşunsuz olmasına dikkat etmeliyiz.

3b5324c6c10d3fea03a3dbdfc590c8ac.jpg

Toprak Güveç Nasıl Kullanılır?
Toprak güveçler ocak üzerinde ve fırın içerisinde güvenle kullanılabilir, tabi ki çatlak olmadığı sürece. Yeni aldığımız güveçin çatlak olmamasına dikkat etmeliyiz. Yeni alınan bir güveç kulanılmadan önce kuru bez veya sünger ile silinir. İçerisine güveçin büyüklüğüne göre 100 ila 200 gr. kadar yağ konur, hafif ısıtılmış fırın içerisine sürülür. Katı yağ kulanırsanız yağın erime süresi kadar beklenir, sıvı yağ kullanmışsanız güveç’in ısınma süresi kadar beklenir. Güveç fırından alınır ve bir tencere altlığı üzerine konur. Fırça veya bez yardımı ile erimiş yağ, güveç iç yüzeyine sürülerek emdirilir. Bir kaç saat bekledikten sonra güveç, sıcak su ile yıkanır ve ters çevrilerek kuruması sağlanır. Bu işlem hiç kullanılmamış güveçler için bir kez uygulanır.
Güveçler ocak üzerinde kendi kapakları veya uygun bir tencere kapağı ile düşük ısı da kullanılır. Fırın içerisinde ise, alüminyum folyo kullanarak güveç ağızını kapatarak kullanmak daha uygundur. Ocak üzerinden veya fırın içerisinden çıkartılan ısınmış güveç, soğuk zemin üzerine konmamalıdır. Güveç kabını çatlatmamak için mutlaka tencere altlığı kullanılmalıdır. Bir de, güveç içerisinde arta kalan yemeği bırakmayınız ve toprak güveçi yemek koruma kabı olarak kullanmayınız.

Alıntı :

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
Çok teşekkürler canım.Belirtmişsin zaten.Güveçte yemek yapmak çok lezzetli ama zaman isteyen bir iş.Benim için düdüklü tencerelerim birebir.15-20 dk yemek pişiyor :hihi:

İstiyorum ama alıcam bende.Hafta sonları yaparım.Annemin güveçte yemekleri çok lezzetli olur -ciko

Teşekkürler güzel paylaşım için canım

ebrulii

Daimi Üye
Tepki
3.710
Annem çok fazla kullanmıyor ama ben çok seviyorum güveçte yapılan tatları teşekkürler paylaşım için lilimm

melek_yüzlüm

Daimi Üye
Tepki
2.195
ben güveçte sadece patlıcan kebabı yapıyorum.çok güzel oluyo ama kurşunlu olup olmadığı hakkında bilgim yoktu canım bunu araştırcam.bilgiler için teşekkürler...

ayser

Daimi Üye
Tepki
7.439
Epey kullanmıştım nasıl çatlattığımı hatırlamıyorum yakındır yenisini almam.Geciktirdiğim iyi olmuş ben kurşun olduğunu bilmiyordum.Paylaştığın için sağol Lili

flamingo

Daimi Üye
Tepki
6.630
güveçlerde yapılan yemeklerin tadıda bir başka oluyo..

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.687
Teşekkürler lilişim güveçte türlü yemeginede bayılıyorum :panter:

ferah

Daimi Üye
Tepki
9.347
güveçte olan yemek lezzetli oluyor ama sanki toprak kokusu geliyor gibi hissediyorum

kedijik

Daimi Üye
Tepki
11.921
Güveçte pişen yemeğe bayılırım.Zamanım olduğunda çoğu ymeği de onda pişiririm.İçi kaplamasız kullanıyorum.Ama balık güveçlerimin içi kaplı.Umarım kurşunsuzdur

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar