Titiz erkekler kadınları çileden çıkartıyor

ilk_nur

Daimi Üye
Tepki
37.064

Genelde kadınlar, eşlerinin temizlik konusunda dikkatli olmasını ister. Ama bazen dengelerin bozulduğu da oluyor. Gereğinden fazla titiz olan, hiçbir şeyi beğenmeyen erkekler kadınları hasta ediyor.

35 yaşındaki Ömer Kurt, Adapazarı'nda nakliye işiyle uğraşıyor. Ömer Bey, 11 yıl önce hayatını Aysu Hanım'la birleştirmiş. 2 çocukları olan çiftin evlilikleri boyunca yaşadığı en büyük problemleri Ömer Bey'in aşırı titizliği olmuş. O, evlenirken yeni alınan tüm eşyaları bile yıkayacak, silecek kadar titiz. Eşi de temiz bir kadın olmasına rağmen Ömer Bey onun yaptıklarını beğenmiyor, arkasından tuvaleti, banyoyu yeniden yıkıyor. Tabii bu durum Aysu Hanım'ı üzdüğü gibi özellikle çocuklarını büyütürken ciddi sıkıntılar yaşatmış. Çocuğun üzerindeki en ufak bir leke bile Ömer Bey için ciddi sorun olurmuş. 11 yılın sonundaki durumu sorarsanız, Aysu Hanım şu an psikolojik tedavi görüyor. Tıpta Ömer Bey'in yaşadığı durum "Obsesif Kompulsif Bozukluk" olarak nitelendiriliyor. Halk arasında ise "temizlik hastalığı" deniyor. Bu hastalığın tedavisinde ise ilaçlar devreye giriyor.
Bahsettiğimiz olay belki de yaşanabilecek en uç durum. Bu kadar ileri düzeyde olmasa da eşlerinin titizliğinden şikâyetçi olan kadınların sayısı hiç de az değil. Aile Danışmanı ve Eş Terapisti Psikolog Nimet Kirişçi, titiz erkeklerin farklı takıntılarının da olduğunu söylüyor ve "Kiminde düzen takıntısı oluyor, hiçbir şeyin eğri olmasına tahammül edemiyor. Evde kırlentler, yastıklar bile çok düzgün duruyor. " diyor. Genellikle kadınların üstlendiği temizlik işine, erkeğin bu kadar müdahale etmesi evlilik hayatını olumsuz etkiliyor tabii. Kirişçi, bunun kadınlarda da, erkeklerde de olsa karşı cinsi rahatsız eden, günlük hayat kalitesini düşüren, yaşam alanını daraltan oldukça zor bir durum olduğunu söylüyor.
Nasıl kurtulabilirsiniz?
Psikyatrist Kadriye Şentürk Pehlivan, kadın da olsa, erkek de olsa titizliğin ciddi bir rahatsızlık olduğuna dikkat çekiyor ve "Yakınları onlar gibi düşünmediği için eşlerini, çocuklarını memnun etmek için zorlanıyorlar." diyor. Peki, böyle bir şikayeti olanlar ne yapmalı? Eğer titizlik, hastalık boyutuna geldiyse ilk olarak ilaç tedavisi uygulanıyor. Tedavi sürecinde sonuç alınamayan hasta sayısı çok az. Tamamen geçmese bile kişi günlük yaşama adapte hale gelecek kadar geriletilebiliyor. Eğer hastalık boyutunda değilse zihindeki yanlış algıların yerine doğru olanların konulması için çalışılıyor. Yani sadece bir sosyal öğrenme yeterli oluyor. Nimet Kirişçi, bu süreci şöyle açıklıyor: "Erkeğin annesi çok titizdi ve bu düzeni ondan öğrendi. Eşinden de bunu bekliyor. O zaman ilaca gerek yok, sadece davranışçı ödevlerle yine konuşarak, bunun bir sosyal öğrenme olduğunu annesinden böyle gördüğü için eşinden bunu beklediği anlatılırsa tabii ki çözülür."
Anneler durumu pekiştiriyor
Aile danışmanı ve eş terapisti Nimet Kirişçi: Böyle davranan kişiler bunu ellerinde olmadan yapıyorlar. Bilinçdışı denen farklı dinamikleri var. Kadında titizlik kabul edilebilirken erkekte özellikle evlilik yaşamı içinde zor bir davranış. Erkek annelerinin de bu durumu pekiştirdiğini görüyorum. "Oğlum kız gibi becerikli, bir kadın gibi düzenli." diye övünüyorlar. Halbuki bu bir rahatsızlık ve eşi, çocukları çok rahatsız ediyor. Düzenli olmak güzel bir şey ama normal sınırlar içinde. Eğer karşı tarafın hayatına sınırlamalar getiriyorsa, o evde yaşayan insanları robotlaştırıyorsa, mekanikleştiriyorsa bu normal çizgilerin dışında demektir.

acigul

Daimi Üye
Tepki
650
aylardır elime süpürge ve ütü almış insan değilim... hiç bir düzenim yok bu yüzden. eşim eve geliyor daha içeri girer girmez etrafı kolaşan ediyor..sofrayı benimle seriyor benimle topluypr hatta makinaya bulaşığıda eşim diziyor.. ne zaman bu konuda tartıştıysamda kıymet bilmeyen eş oluyorum...bıraktım oluruna napıcamı bilmiyorum gerçekten...

Kristen Stewart

Daimi Üye
Tepki
49.341
Benim eşimde titz ama çok şükür burda anlatılan kadar değil

Böyle eşi olanların başta senin acıgül Allah yardımcınız olsun.

Bi psikiyatra gitmeyi önersen kabul etmez mi eşin canım

baksana hastalıkmış ilaçla tedavisi gerekiyormuş.

OP
ilk_nur

ilk_nur

Daimi Üye
Tepki
37.064
aylardır elime süpürge ve ütü almış insan değilim... hiç bir düzenim yok bu yüzden. eşim eve geliyor daha içeri girer girmez etrafı kolaşan ediyor..sofrayı benimle seriyor benimle topluypr hatta makinaya bulaşığıda eşim diziyor.. ne zaman bu konuda tartıştıysamda kıymet bilmeyen eş oluyorum...bıraktım oluruna napıcamı bilmiyorum gerçekten...

benşm yaptığıma bahane vermediği ve kendi yaptığı sürece benim için hiç sorun olmazdı valla:))ne güzel işte ama kendi yapmıyo bi de bana bahane veriyosa çekilmez hiç:ates:

acigul

Daimi Üye
Tepki
650
Benim eşimde titz ama çok şükür burda anlatılan kadar değil

Böyle eşi olanların başta senin acıgül Allah yardımcınız olsun.

Bi psikiyatra gitmeyi önersen kabul etmez mi eşin canım

baksana hastalıkmış ilaçla tedavisi gerekiyormuş.

yeni evlendiğimizde bu kadar değildi ama artık hiç bişiyi bana yaptırmaz oldu.. sohbetleri bile hep evişi ile alakalı.. doktora gitmeyi kabullenirmi bilemiyorum ama gitmesi şart gerçekten ilerliyo zamanla... günlük kıyafetimi tekrar giymek için koyarım mesela 5 dk sonra geldiğimde kıyafetim dolapta olur askıya takılmış olarak bulurum.

acigul

Daimi Üye
Tepki
650
benşm yaptığıma bahane vermediği ve kendi yaptığı sürece benim için hiç sorun olmazdı valla:))ne güzel işte ama kendi yapmıyo bi de bana bahane veriyosa çekilmez hiç:ates:

valla şekerim başına gelmeyince anlamıyor insan bende hep öyle derdim ama malesef öyle olmuyor... bana bahane bulmuyor ama banada yaptırmıyor daha doğrusu yapmaya fırsat vermiyor yemeğini yer sofrada nekadar boşalmış tabak varsa hemen makinaya dizer çöpü atar silineceği siler .. mahallede herkes bana özenir, bende onlara özeniyorum.. bir günde işten gelince şu kanepeye uzanda yemek hazır diye bir kere olsun ben seni çağırayım diyorum...

hiç etrafınızda eşini arayıpta elişi çantam nerede, şuraya tığımı koymuştum nerede? veya herhangi bir eşyasını soran bir bayan gördünüzmü? görmediyseniz ilk örnek benim :ates:

ha kötü bişi değil çok kalabalık misafir olduğunda yorgun olduğumda, yani gerektiği zamanlarda çok güzel birşey ama günlük hayatta çok can sıkıcı.. ben kızdığım zamanda küser yaranamadım ben sana herkes yapsın der sen memnun olmuyosun falan der ama günlük bir düzenim yok ne yazıkki...hamileyken ev işi yasaktı bana ozaman çoğaldı bu huyu ondan önce bu kadar titiz değildi. bu aralar doktor işi benimde aklımda bu yazıda bana destek verdi yani... uygun bir zamanda konuşcam inşallah..

Tepki
35
keşke benim eşimde azıcık titiz olsaydı çoraplarını kirli çamaşır sepetine atsa yeter di hani çok şey istemiyorum:dertli:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar