Terapistler buraya lütfen

ilk_nur

Daimi Üye
Tepki
37.064
arkadaşlar çoğunuz evlilik konusunda benden daha tecrübeli o yüzden yazmak istiyorum bizim evliliğimiz çok sorunlu oldu evlendik evleneli doğru düzgün beraberde vakit geçiremedik bazen çok mutluyken saçma sapan şeylerden çok ciddi kavga ediyoruz sonra hiç bişey yokmuş gibi davranıyoruz eşimi çok sevdiğimi düşünüyorum 2 dakika sonra bi şey oluyo ondan nefret ettiğimi hissediyorum bazen hiç bi sorunum yok diyorum sonra bi anda ben neden evlendim ki neden böyle oldu neden şöyle oldu düşünmeye başlıyoum gözlerim doluo bazen kendimi bekar gibi hissediyorum sanki eşimle evli değiliz sevgiliyiz aynı evi paylaşıyoruz bazende 20 yıllık evli gibi hissediyorum bu değişiklikler 1 2 dakika içinde oluyo sorunlerı çözmeye çalışıyorum olmuyo eşim konuşmak istemiyo sorunlarımızı şurda iki dakika keyfimiz var diyo susuyorum düşünmüyorum ama en ufak bişeyde tekrar moralim bozuluyo bu gelgitler normal mi yoksa ben yavaş yavaş delirmeye mi başladım ya da sorunlar aslında normalde ben mi büyütüyorum yoksa sorunları görmezden gelerek kendimi mi kandırıyorummmm

OP
ilk_nur

ilk_nur

Daimi Üye
Tepki
37.064
anlaşıldı hiç terapsit yok forumda:hihi::hihi:

Kristen Stewart

Daimi Üye
Tepki
49.341
canım hepimizin evliliğinde problemler var

hiç bi evlilik dört dörtlük değil inan

çok fazla takmamya çalış derim

kaç yıl oldu bitanem evleneli

birsam

Daimi Üye
Tepki
991
kendimi gördüm sanki bi an:)inan ki aynılarını yaşadım hala da yaşıyorum.takvimde göüldüğü üzere evleneli 1,5 yıl bile olmadı.ama emin ol 5 dk içinde bile bir çok değişik duygular hissedebiliyosun eşine karşı

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
İlknur'um;
Daha çok yeni evlisin birtanem.Biraz zamana ihtiyacınız var..İnan birtanem:ask:

Bir evliliğin oturabilmesi için en az 1 yıl geçmesi gerekiyor.Eşinde halen evli olduğuna alıştıramamış olabilir kendini...
Bence biraz sabırlı ol ve muhakkak eşin ile konuşma yollarını bul,en azından onun huyundan giderek ne istediğini ve neler beklendiğini öğren..
En azından şu soruyu ona muhakkak sor:Neden evlendik ve Aile demek onun için ne anlam ifade ediyor?
Bu soruları sormaya başlayınca eşinde konuşmaya muhakkak başlayacak ve birbirinizi dinleyelerek bir şekilde sorunların üstesinden geleceksinizdir.
Ama muhakkak suyuna git canım..Bunu kavga ederek değil,tatlı dille dile getir.

kSo

Daimi Üye
Tepki
5.908
canım daha çok yeni evliliğin okuken kendi evlilimin ilk ayları aklıma geldi alışma süresi zor olabiliyor birde bazı sorunlar çıkınca dahada sıkılıyor insan alışacaksın sabır diyorum

ve eşini seviyorsan gerisi kendilindne çözülüyor çok kafana takma geçecek canım

OP
ilk_nur

ilk_nur

Daimi Üye
Tepki
37.064
hepiniz sağolun aslında çevremdeki evlilklere bakıyorum hepsinde sorun vaar tabi ve hepsinde farklı sorunlar kimi eşinden kimi ailesiden dertli herkese allah sorunlerını çabuk çözebilmesi için güç versinnnnnnnnn amin

nurci

Daimi Üye
Tepki
516
canım ben psikolojik danışmanım ve bir buçuk yıllık evliyim. Ama bende senin yaşadığın şeyleri yaşıyorum. Diğer yorumlara baktığımda onlarında benzer şeyleri yaşadıklarını görüyorum. Bir insanın davranışlarını değiştirmek çok zordur hele hele bu kişi kendini letişime kapatıyorsa. Senin eşinde sorunları konuşarak çözmek yerine görmezden gelmeyi tercih ediyor sanırım yada ona göre ortada sorun olarak nitelendirilebicek bir durum yok. Erkeklerin bir çoğu için mutlu bir evliliğin tanımı maddi sıkıntı çekilmeyen,kavga gürültü olmayan bir ortamda birlikte yaşamak. Ne yazikki insanların duygusal ihtiyaçları olduğunu ve bu ihtiyaçların karşılanmasının belkide diğerlerindende önemli olduğunu anlayamıyorlar. Evlilik öyle zor birşey ki. İki farklı insan,farklı beklentiler,görüşler,düşünceler...

*Hülya*

Daimi Üye
Tepki
6.519
yaşadığın bütün bu olaylar ilknur evliliğe aılşma ve eşinle birbirinizi tanıma süreci bence

birde bütün bun duyguları bir arada yaşamanın diğer bir sebebide evliliğe yeterince hazır olmadn evlenmiş olmanızdan da olabilir diye düşünüyorum

evlilik çok emek isteyen bir kurum canım :hhhhhh:

Çikolata

Daimi Üye
Tepki
5.378
aynı şeyler bazen bendede oluyo canım çoğu evlilikte olduğu gibi tartışınca insan kötü şeyler düşünebiliyor eşin seni anlamıyorsa sanırım çoğu kadının yıllar sonra yaptığı alışma ve takmamaya başlıcaksın

OP
ilk_nur

ilk_nur

Daimi Üye
Tepki
37.064
canım ben psikolojik danışmanım ve bir buçuk yıllık evliyim. Ama bende senin yaşadığın şeyleri yaşıyorum. Diğer yorumlara baktığımda onlarında benzer şeyleri yaşadıklarını görüyorum. Bir insanın davranışlarını değiştirmek çok zordur hele hele bu kişi kendini letişime kapatıyorsa. Senin eşinde sorunları konuşarak çözmek yerine görmezden gelmeyi tercih ediyor sanırım yada ona göre ortada sorun olarak nitelendirilebicek bir durum yok. Erkeklerin bir çoğu için mutlu bir evliliğin tanımı maddi sıkıntı çekilmeyen,kavga gürültü olmayan bir ortamda birlikte yaşamak. Ne yazikki insanların duygusal ihtiyaçları olduğunu ve bu ihtiyaçların karşılanmasının belkide diğerlerindende önemli olduğunu anlayamıyorlar. Evlilik öyle zor birşey ki. İki farklı insan,farklı beklentiler,görüşler,düşünceler...

pek, ne yapmak gerekir aynen dediğin gibi ne yaparsa yapsın sesimi çıkartmamamı güler yüzlü olmamı istiyor bende artık eskisi kadar umursamamaya başladım bazı şeyleri şimdi kafam daha rahat ama çözüm bu mu??

kSo

Daimi Üye
Tepki
5.908
evet ilknurum çözüm degilde geçici çare ses etmemek ama fırsatını bulunca ben canına okuyorum :eek:

OP
ilk_nur

ilk_nur

Daimi Üye
Tepki
37.064
aynı şeyler bazen bendede oluyo canım çoğu evlilikte olduğu gibi tartışınca insan kötü şeyler düşünebiliyor eşin seni anlamıyorsa sanırım çoğu kadının yıllar sonra yaptığı alışma ve takmamaya başlıcaksın

yavaş yavaş başladım bile artık esksi kadar takmıyorum kavga etmek çok sıkıcı ama işte insan bazen duygusal bi boşlukta hissediyo kendini....

OP
ilk_nur

ilk_nur

Daimi Üye
Tepki
37.064
evet ilknurum çözüm degilde geçici çare ses etmemek ama fırsatını bulunca ben canına okuyorum :eek:

tabi arada okumak lazım bizim evliliğimizde zaten ancak yeni yeni oturuyor ben yanlış taşların üzer,ne oturmasını istemiyorum aslında evde yalnızken çok iyi anlaşıyoruz ama başkalarının yanında bazen ters olabiliyo neden acaba mesela yolda giderken ben tutmasam elimi tutmaz sevmiyorum dışarıda diyo ben seviyorum ama erkekler hep böyle mi..

kSo

Daimi Üye
Tepki
5.908
tabi arada okumak lazım bizim evliliğimizde zaten ancak yeni yeni oturuyor ben yanlış taşların üzer,ne oturmasını istemiyorum aslında evde yalnızken çok iyi anlaşıyoruz ama başkalarının yanında bazen ters olabiliyo neden acaba mesela yolda giderken ben tutmasam elimi tutmaz sevmiyorum dışarıda diyo ben seviyorum ama erkekler hep böyle mi..

bilmiyorum canım eşim için fark etmez elimi tutar sarılır ama eşimde dışarıda muckss mucksss işine gıcıktır bende gıcıgım aslında ondan sorun yok ve başkalarının yanında küs olsakta belli etmez bende :utangac:

nurci

Daimi Üye
Tepki
516
canım ya bence çözümü yok törpülenmekle alakalı bişey. Yani biribirinizin uyuşmayan taraflarını törpüleyip uyumlulaşma süreci. Ama bazı evliliklerde bu gerçekleşmiyor. Mesela annemle babam hala aynı aynı nedenlerle kavga ediyolar ve biribirlerini yeterince tanımıyorlar. Evlilik iki kişiyide ilgilendiren bir konu olduğu için yalnızca senin çaba göstermen yetrli olmayacaktır. Onu da bazı davranışlarını değiştirmesi gerektiği konusunda ikna etmelisin. Ancak bunu yaparken suyuna giderek yani onun dilinden anlayarak ve kavga etmeden yapmalısın. Bazı davranışlarını da asla değiştirmeyecektir. Bunların ne olduğunu farkedince artık o davranışları değiştirmeye çalışmamak en doğrusu çünkü bizimde değiştirmek istemediğimiz davranışlarımız vardır. Herşeyden önemliside empati yapmak yani kendini onun yerine koyarak onun düşünce biçimini anlamaya çalışmak.

OP
ilk_nur

ilk_nur

Daimi Üye
Tepki
37.064
canım ya bence çözümü yok törpülenmekle alakalı bişey. Yani biribirinizin uyuşmayan taraflarını törpüleyip uyumlulaşma süreci. Ama bazı evliliklerde bu gerçekleşmiyor. Mesela annemle babam hala aynı aynı nedenlerle kavga ediyolar ve biribirlerini yeterince tanımıyorlar. Evlilik iki kişiyide ilgilendiren bir konu olduğu için yalnızca senin çaba göstermen yetrli olmayacaktır. Onu da bazı davranışlarını değiştirmesi gerektiği konusunda ikna etmelisin. Ancak bunu yaparken suyuna giderek yani onun dilinden anlayarak ve kavga etmeden yapmalısın. Bazı davranışlarını da asla değiştirmeyecektir. Bunların ne olduğunu farkedince artık o davranışları değiştirmeye çalışmamak en doğrusu çünkü bizimde değiştirmek istemediğimiz davranışlarımız vardır. Herşeyden önemliside empati yapmak yani kendini onun yerine koyarak onun düşünce biçimini anlamaya çalışmak.

bu söylediklerini değerlendirmeye alıcam canım sağol sonuçta yeni bi evlilik beklentiler farklı erkekler bide değişime bizim kadar açık değiller bibirimizi yeni yeni tanımaya başladık inşallah herşey rayına oturur herkesin evliliği güzel olsun:))

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar