Susamlı Kurabiye

Aşk Sancısı

Daimi Üye
Tepki
2.550
susamli-kurabiye-tarifi-720x450.jpg

MALZEMELER

2 su bardağı un
1 su bardağı yulaf
1/2 su bardağı ince çekilmiş fındık içi
1/2 su bardağı susam
1 adet yumurta sarısı
200 gram tereyağı
1 su bardağı toz şeker
1 paket kabartma tozu

Üzeri için:

1 adet yumurta beyazı
1 su bardağı susam

KAÇ ADET?
20 ADET

HAZIRLAMA SÜRESİ
30 DAKİKA

PİŞİRME SÜRESİ
20 DAKİKA

Püf noktası:

Renk ve kıvam aldıktan sonra fırından çıkardığınız sıcak kurabiyeleri, içlerini çekmeleri için ızgara teli üzerinde, oda ısısında soğuttuktan sonra ikram edin.

Pişirme önerisi:

Beyaz un yerine kepekli un kullanarak da tarifi hazırlayabilirsiniz.

NASIL YAPILIR?

Oda sıcaklığında beklettiğiniz tereyağı, yumurta sarısı ve toz şekeri derin bir kapta krema halini alana kadar karıştırın.

Yulaf, ince çekilmiş fındık içi ve susam kattığınız kurabiye hamurunu karıştırmayı sürdürün.

Elenmiş un ve kabartma tozu ekledikten sonra kurabiye hamurunu toparlanana kadar yoğurun.

Kurabiye harcından ceviz büyüklüğünde parçalar kopartıp, yuvarlak ya da arzuya göre yassı şeklinde basık kurabiyeler hazırlayın.

Yumurta beyazını derin bir kasede karıştırın. Susamı düz bir tabağa yayın.

Üzerlerini sırasıyla; yumurta beyazı ve susama batırdığınız kurabiyeleri yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine aralıklı olarak dizin.

Önceden ısıtılmış 170 derece fırında üzerleri kızarana kadar yaklaşık 15-20 dakika pişirdiğiniz kurabiyeleri çay saatinde sevdiklerinizle paylaşın.

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.518
Susam mideme dokunuyor ama bir yiyeceğe verdiği lezzet de tartışılmaz eminim kurabiyenin de çok güzel bir tadı vardır:cay:

OP
Aşk Sancısı

Aşk Sancısı

Daimi Üye
Tepki
2.550
Evet bende çok yakıstırıyorum tuzlu kurabıyelerde susamı merak ettım bunuda nasıl bır tad acaba :acep:

nk83

Admin
Tepki
83.518
Bir tane yöresel kurabiye vardı kömbe miydi ne ona benziyor sanki deneyecek birini bulsak keşke :D

OP
Aşk Sancısı

Aşk Sancısı

Daimi Üye
Tepki
2.550
:eek:fff: Bunuda ben mi desem ne yapsam :D
Bizim evde kurabıye seven pek yok bi kız kardesım var oda tuzluları pek sevmez yaparsam zıyan olur valla :)

nk83

Admin
Tepki
83.518
Bu tatlı ama 1 su bardağı şeker var içinde aslında flamingo'nun vardı böyle susamlı bir tarifi şimdi geldi aklıma bulursam linkini koyayım buraya :uc:

Buldum :D Susamlı Kurabiyem

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar