Stres kalbi nasıl etkiler ?

elma şekeri

Daimi Üye
Tepki
1.278
İş yaşamı, çocuk bakımı, gelecekle ilgili kaygılar daha doğrusu yaşamın kendisi stres kaynağı*dır. Ayrıca kalp yetersizliği tanısı sizin ve aileniz için de stres kaynağı olabilir. Düşük düzeyde stres yaşamın itici gücüdür.

Ancak stres ve gerilim düzeyinin artması…
* Kalbin hızlı çalışmasına,
* Kalbin kanı pompalamada zorlanmasına,
* Tansiyonun yükselmesine,
* Kalbi besleyen damarların daralmasına,
* Kandaki kolesterol düzeyinin yükselmesine neden olur.

Ayrıca stres ve gerilim ruhsal çöküntüye de ne*den olur. Bunun sonucunda;
* İştah azalması veya aşırı yemek yeme,
* Uyku bozukluğu,
* Cinsel isteksizlik,
* Hayattan zevk alamama,
* Huzursuzluk gibi ruhsal çöküntü, belirtileri de ortaya çıkar.

Strese sebep olan tüm nedenleri ortadan kaldırmak olanaksızdır. Ancak bazı yöntemler yardımıyla bunlarla baş etmek daha kolay olacaktır.

Stresi azaltan yöntemler
* Sizi sıkıntıya sokan nedenleri ailenizle, yakın ar*kadaşlarınızla paylaşın, destek isteyin.
* Günde en az bir kez 15-20 dakika için rahat ve sessiz bir ortamda tek başınıza oturun ve yavaş yavaş nefes alın. Bu sırada sizi mutlu edecek şeyler düşü*nün.
* Tüm yaşam sorunlarınızı çözmeye çalışmayın, değiştiremeyeceğiniz durumları kabullenin.
* Stresli bir durumla karşılaştığınızda içinizden 10′a kadar sayın, yavaş ve derin derin nefes alın (Bu işlem kalbinizin hızını yavaşlatarak hem kalbin yü*künü azaltır hem de sizin gevşemenizi sağlar).
* Sigara ve alkol gibi maddeleri stres atmak ya da rahatlamak için kullanmayın, bunlar sizin yakınma*larınızın daha da artmasına neden olur.
* Düzenli hareket yapın. Hareketler sizi zorlama*yan, zevk alacağınız hareketler olmalıdır (yürüyüş, bisiklete binme, yüzme vb.).
* Uyku öncesi hareket yapmamaya özen gösterin.
* Uyumak için yattığınızda güzel şeyler düşünme*ye çalışın.

Size uygun hareketin tipini ve yoğunluğunu doktor ve hemşirenize danışın.
* Günlük işlerinizi planlayın,
* Hayır demeyi öğrenin,
* Herkesin sorununu çözmeye çalışmayın,
* Kendinize zaman ayırın,
* Kalp hastalığı olan diğer kişilerle görüşün, sos*yal aktivitelere katılın. Paylaşmak sizi mutlu ede*cektir.

Tüm bunlara rağmen stresle baş etmekte zorlanıyorsanız mutlaka doktor ve hemşirenizden yardım isteyin.

tatlıpozan

Daimi Üye
Tepki
3.215
Çok önemli bilgiler.Emeğine sağlık arkadaşım.Birkaç yıl önce aşırı yargunluktan ve stresten kalbimde ritm bozukluğu yaşamıştım.Geçti çok şükür.Bazen üzüldüğümde çarpıntı oluyor.Birkaç gün önce üzüdüm kendimi boş yere yine çarptı kalbimm.Ama söz verdim kendime.Hiç bir şeyi artık takmamaya.
Aslında bu sözü önceden de vermiştim ama hassaım işte yine üzüldüm birşeye.Ama geçti.

Kalbini seven kendine iyi davransın.Pamuk kalbimi artık üzmem aslaa.

P

pure life

Misafir
emeğne sağlık canm da stressz yaşam gerçkten çok zor çooook:(

htc_

Daimi Üye
Tepki
986
kendime zaman ayırcak vaktim bile yok :ates: şu aralar çok stresliyim ve kalbimde nasıl etki yaptığını hissedebiliyorum.nefes almam bile zorlaşıyor :(

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar