Sorunum Psikolojik(((

S

Saffarri

Misafir
Evet benim bana gore cok buyuk bi psikolojik sorunum var. Bunu yenmek istiyorum ve yardimci olursaniz cok sevinirim.
Surekli bir huzursuzluk var icimde.Bunun nedenini cevremizde olan olaylardan kaynaklandigini biliyorum ama artik cok skldm(( Mesela bir ornek vereyim. Esim calisiyor. Ben suanda annemdeyim.Mesala esim butun gun aramassa yada msj atmasza hemen bi tedirginlik yasiyorum.Basina bisey mi geldi acaba diye. Bir yola cikiyor olsa ona diyorkumki bak varinca mutlaka msj at merak ederim.O tabi unutur bana hbr vermeyi.Aradigimda hemen acmazsa bin bir turlu sey gelir aklima.Aldatiyor acaba beni diye degil,yanlis anlamayin.Sadece basina bisey mi geldi,bi kaza mi gecirdi falan diye.Sadece esimle ilgili degil bu olay.Annem oglumla disari ciksa gezmeye bir saat gecse hemen huzursuz olurum,ve aklima ilk su geliyor,ya oglum kacirildiysa yada kaza gecirdilerse diye.Ve hemen bununla ilgili bin bir turlu senaryo yaziyorum aklimda:sim3: Kardesim liseye gidiyo_Oda eve gelene kadar he huzursuz oluyorum,aklima gelmeyen kalmiyo.Bu hep boyle. Napacam ben Lutfen yardimci olun.Bununla nasil basedeyim.Artik okadar skldimki.Rahat olmak istiyorum ama olmuyor.Sizin varmi boyle bi sorun? Sevdiklerini merak etmek cok normal bisey ama bendeki cok abartili degil mi sizce?? Yoksa ben mi abartiyorum?

ilk_nur

Daimi Üye
Tepki
37.064
aslında bu düşünceler bu devirde normal ama seni normalden çok çok fazla endişelendiriyorsa hayatını gerçekten etkiliyorsa o zaman sorun...böyle kötü şeyler yaşadın da mı korkuyorsun yoksa çevrede yaşananlardan mı etkileniyorsun..?

OP
S

Saffarri

Misafir
Allaha sukur yasamadim ama cevremde olanlardan cok etkileniyorum.Bir olay oldugu zaman o insanlarin yerine kendimi koyuyorum.Ailemin,esimin,cocugumun basina bisey gelmesinden cok korkuyorum.Okadar kotu olaylar yasaniyo gunumuzde.Ozellikle cocuklarin kacirilmasi:sim3: Benim basima gelse naparim Allah korusun.Ogluma kotu bisey olursa diye aklima gelince elimde olmadan bin bir turlu senaryo yaziyorum:sim3: hep bi endise,bi hzursuzluk var icimde kendimi bildim bileli.

Lilav

Daimi Üye
Tepki
21.987
canim aslinda insanlar o kadar degistiki tvlerde o kadar olay duyuyoruz bence normal ama icin rahat etsin diye dualar okuyabilirsin.
ben hep ayatel kursi okurum hemen icim rahatlar huzur bulurum

rüzgar gülü

Daimi Üye
Tepki
10.147
bende zaman zaman seninle aynı duyguları yaşıyorum.. ama şeytan vesvese veriyor, ona uymayayım diye telkinde bulunuyorum kendime.. sende öyle yap istersen... dua edelim bol bol...-hmm

OP
S

Saffarri

Misafir
valla dua da ediyorum:sim3: bi ara rahatlassamda sonra yine ayni seyleri yasiyorum. bilemedimmmm(((((( cevaplariniz icin cok tesekkur ederim-hmm

zuzu44

Daimi Üye
Tepki
8.684
saffari hepimizde genelde bu tarz endişeler olur tabiki ama seninki biraz fazlalaşmış çevrende olan bitenden çok etkileniyosun ondan oluyo çevrendeki olan bitane fazla kafa yormamaya bak gayret et sonra bu hem sana hem de etrafındakilere zarar vermeye başlarsın

OP
S

Saffarri

Misafir
saffari hepimizde genelde bu tarz endişeler olur tabiki ama seninki biraz fazlalaşmış çevrende olan bitenden çok etkileniyosun ondan oluyo çevrendeki olan bitane fazla kafa yormamaya bak gayret et sonra bu hem sana hem de etrafındakilere zarar vermeye başlarsın

bide soyle bi durum var,ben nekadar kotu dusunursem dusundugumun olmayacagina da inaniyorum bi yandan. Kafa yormamaya calistigimdada da,ben bukadar rahatken ya ona bisey olduysa diye hisslere kapiliyorum:sim3: yani cok fazla abartiyorum

nazoeren

Daimi Üye
Tepki
2.261
hepimizin vardır korkuları...ama seninki uç boyutlarda anladığım kadarıyla.korkularını yenemiyorsan psikolojik yardım almayı deneyebilirsin canım.allah yardımcın olsun.

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.528
Merhaba geçmiş olsun herkes yaşamının bir evresinde bu durumla az yada çok karşılaşır herhalde umarım kısa zamanda neşeniz yerine gelir yenimi oldu yoksa uzun zamandır yaşadığınız bir durum mu acaba birde korku ve endişe ile birlikte baş dönmesi-çarpıntı-sıkıntı-bulantı vs gibi şeyler yaşıyormusunuz okuduğum kadarıyla anksiyete (endişe) bozukluğu da olabilir çünkü...

Genelde kaygılı sürekli kötü birşey mi olacak diye endişe duyan kişilere bir uğraş (hobi) edinilmesi kafayı gereksiz endişelerden korkulardan uzak tutulması gerektiğini söylerler gerçi böyle uzaktan konuşmak kolay tabi ama belki de sizde kendinize daha çok vakit ayırarak zevk aldığınız şeyler yapmalısınız...

OP
S

Saffarri

Misafir
Merhaba geçmiş olsun herkes yaşamının bir evresinde bu durumla az yada çok karşılaşır herhalde umarım kısa zamanda neşeniz yerine gelir yenimi oldu yoksa uzun zamandır yaşadığınız bir durum mu acaba birde korku ve endişe ile birlikte baş dönmesi-çarpıntı-sıkıntı-bulantı vs gibi şeyler yaşıyormusunuz okuduğum kadarıyla anksiyete (endişe) bozukluğu da olabilir çünkü...

Genelde kaygılı sürekli kötü birşey mi olacak diye endişe duyan kişilere bir uğraş (hobi) edinilmesi kafayı gereksiz endişelerden korkulardan uzak tutulması gerektiğini söylerler gerçi böyle uzaktan konuşmak kolay tabi ama belki de sizde kendinize daha çok vakit ayırarak zevk aldığınız şeyler yapmalısınız...

ilgin icin tesekkur ederim uzun zamandir var bende bu durum,ama son zamanlarda daha da artti.bas donmesi yada carpintim hic olmadi ama tedirgin oldugum zaman yada heyecanli oldugum zaman hafif mide bulantisi yasiyorum:mendil:

ayser

Daimi Üye
Tepki
7.439
Bende bu evhamları yalnız ben yaşıyorum zannederdim bir zamanlar.Çevreme sordukça baktım herkes benden evhamlı.Fobiye karşı en iyi ilaç Hobi en kısa zamanda bir hobi edinmeni tavsiye ederim.:kahve:

OP
S

Saffarri

Misafir
Bende bu evhamları yalnız ben yaşıyorum zannederdim bir zamanlar.Çevreme sordukça baktım herkes benden evhamlı.Fobiye karşı en iyi ilaç Hobi en kısa zamanda bir hobi edinmeni tavsiye ederim.:kahve:

ins:kokos: ama okadar beceriksizim ve sabirsizimki bunda da zorlancamm kesin:kptmya: ilgin icin tesekkur ederim

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.528
ilgin icin tesekkur ederim uzun zamandir var bende bu durum,ama son zamanlarda daha da artti.bas donmesi yada carpintim hic olmadi ama tedirgin oldugum zaman yada heyecanli oldugum zaman hafif mide bulantisi yasiyorum:mendil:

Rica ederim ne demek her zaman heyecan anında bu tarz belirtiler panik ataklı kişilerde görülür o yüzden de sordum çünkü o zaman profesyonel yardım gerekebilir kişinin kendini düzelir diye bırakmaması lazım en kısa zamanda durumu kontrolünüz altına alınki sonradan hayat kalitenizi düşürmesin...

ins:kokos: ama okadar beceriksizim ve sabirsizimki bunda da zorlancamm kesin:kptmya: ilgin icin tesekkur ederim

Egzersizde yapabilirsiniz açık havada uzun yürüyüşler mesela hobiler konusunda sitede de bir sürü yapılacak basit ama güzel uğraşlar var boyama yapabilirsiniz resim takı örgü her şeyi deneyin muhakkak sizin hoşunuza gidecek bir uğraş vardır...

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar