Siz burada Novruza Bizim Gözümüzlə Baxa bilərsiniz - Novruz Adətləri

Kristen Stewart

Daimi Üye
Tepki
49.341
Novruz - ən istəkli, qədim, şən azərbaycan bayramıdır. Bu bayram həm uşaqlar həm də böyüklər tərəfindən səbirsizliklə gözlənilir. 21 mart – onun gəlişylə bütün təbiət oyanır, bahar gəlir. Novruz adət-ənənələrlə dolu, əsirdən-əsrə keçən çox qədim bayramdır. Novruz – oyanış, sülh və əmin-amanlıq bayramıdır. Bu təlaşı sözlə ifadə etmək çətindir, bütün ailə üzvləri, qohum-əqraba bir yerə toplaşıb Novruz şirniyatlarını hazırlayır – şəkərbura, pahlava, şorqoqal, yumurta boyanır, maraqlı tarixi əhvalatlar danışılır. Mütləq səməni bəslənilir. Səməni – yeni yaranan həyatın, oyanışın rəmzidir. Novruzun 13-cü günü səməni dənizə (çaya) atılır və bu zaman ürəkdə istək tutulur.

Novruz bayramı xalq gezintiləri, oyun, odun (tonqalın) üstündən tullanmaqla, şam yandırıb ürəkdə istək tutmaqla muşahidə olunur. Ən əsası isə odur ki, doğma və yaxınlarınla ünsiyyətdə olursan. Novruza qədər 4 çərşənbə axşamı təbiətin 4 rəmziylə adlanırlar – Su, Od, Torpaq və Hava.

2m499x1.jpg

2vccdjt.jpg

b55swm.jpg

4pxv6p.jpg

zodmdl.jpg

b55jeu.jpg

wrgdn5.jpg

x2qcr8.jpg

2n1uvdg.jpg

f9pg2b.jpg

29dg36b.jpg

D

d.melek

Misafir
:D tamam kizlar cevirirm simdi.kucuk cocugum oldugu icin cok vakit bulamiyorum,buraya girmeye,onun icin gormedim bu yaziyi daha onceden.hem ben zaten kendim bu tatlilari yaparken birinin resmini cekdim,bura ekliycem,bakarsiniz :)-hmm

D

d.melek

Misafir
Novruz - ən istəkli, qədim, şən azərbaycan bayramıdır. Bu bayram həm uşaqlar həm də böyüklər tərəfindən səbirsizliklə gözlənilir. 21 mart – onun gəlişylə bütün təbiət oyanır, bahar gəlir. Novruz adət-ənənələrlə dolu, əsirdən-əsrə keçən çox qədim bayramdır. Novruz – oyanış, sülh və əmin-amanlıq bayramıdır. Bu təlaşı sözlə ifadə etmək çətindir, bütün ailə üzvləri, qohum-əqraba bir yerə toplaşıb Novruz şirniyatlarını hazırlayır – şəkərbura, pahlava, şorqoqal, yumurta boyanır, maraqlı tarixi əhvalatlar danışılır. Mütləq səməni bəslənilir. Səməni – yeni yaranan həyatın, oyanışın rəmzidir. Novruzun 13-cü günü səməni dənizə (çaya) atılır və bu zaman ürəkdə istək tutulur.

Novruz bayramı xalq gezintiləri, oyun, odun (tonqalın) üstündən tullanmaqla, şam yandırıb ürəkdə istək tutmaqla muşahidə olunur. Ən əsası isə odur ki, doğma və yaxınlarınla ünsiyyətdə olursan. Novruza qədər 4 çərşənbə axşamı təbiətin 4 rəmziylə adlanırlar – Su, Od, Torpaq və Hava.

Yukardakilerin turkce anlami:

Nevruz-en sevilen,eski ve neseli Azerbaycan bayramidir.Bu bayram hem buyukler,hem de kucukler tarafindan sabirsizlikla beklenilir.21 martin gelisiyle butun tabiat canlaniyor,bahar geliyor.Nevruz bir takim adetlerle zengin,asirdan asra gecen eski bir bayramdir.Nevruz oyanis,baris ve emin -amanlik(yani her seyin iyi olmasi demektir) bayramidir.Bu bayram heyecanini sozlerle ifade etmek cok zor.Butun aile uzvleri,akrabalar bir yerde toplasib Nevruz tatlilari hazirliyorlar,yani pisiriyorlar-sekerbura,baklava,qogal.Yumurtalar boyaniyor,ilginc tarihi olaylar anlatiliyor.Ve mutlaka semeni buyutuluyor(semeni dediyimiz su yasil olan ota benzer seye deniyor,biz her Nevruzda onu ekip,oyle sekilde buyutuyoruz,adet gibi). Semeni yeni yaranan hayatin,oyanisin remzidir.Nevruzun 13-uncu gununde semeni denize ve ya caya atiliyor ve bu zaman bir dilek tutuluyor.

Nevruz bayraminda insanlar gezinti yapiyorlar,bazi oyunlar oynaniyor(isterseniz bu oyunlar hakkinda ben size bahs ederim cok ilginc),ocak kalaniyor,yuzerinden atliyorlar,mum yakiliyor,ve yurekde dilek tutuluyor.En onemlisi de o ki,en yakin akrabalarinla,ailenle birlikte oluyorsun.Nevruzdan onceki en son 4 persembe tabiatin 4 remziyle adlaniyor-Su,od,toprak ve hava.

Bu kadar canlarim,umarim anlata bilmisimdir :D

D

d.melek

Misafir
Findigim sana da bizim bu bayramimizla ilgili boyle guzel bir konu actigin icin kendi adimdan ayrica cok tesekkur ederim .cok sevindim-hmm.bence sen bu sitenin en kral resimlerini ekleyen uyesisin ;) :eek::iloveyou:

OP
Kristen Stewart

Kristen Stewart

Daimi Üye
Tepki
49.341
Çok teşekkür ederim melekçim kırmayıp anlattığın için

sizin için ara ara böyle konular eklicem,bu bölüme bakın olur mu-ayse

OP
Kristen Stewart

Kristen Stewart

Daimi Üye
Tepki
49.341
Findigim sana da bizim bu bayramimizla ilgili boyle guzel bir konu actigin icin kendi adimdan ayrica cok tesekkur ederim .cok sevindim-hmm.bence sen bu sitenin en kral resimlerini ekleyen uyesisin ;) :eek::iloveyou:

Estağfurullah canım ne demek :utandim:,beğenmenize çok sevindim

sizlerle ilgili çok güzel konular buldum ara ara eklicem,gurbet kuşları bölümüne bakın arada olur mu-ayse

sıladayım

Daimi Üye
Tepki
27.374
Azeri hanımlar,küseyen d melek şu yazıda ne yazıyo ya,bi türkçeye çevirin gözünüzü sevirem:D

:gul::gul::gul::gul::gul:ayyy fındığımm ne güldüm yaaaa

aynen bende öyle sandım arişim:eek::eek:

melekcim bizim için türkçeye çevirdiğin için teşekkürler bitanem ayrıca tatlınıda sabırsızlıkla bekliyorummmm:eek::eek:

D

d.melek

Misafir
Kizlar size bu bayramla ilgili guzel seyler anlatayimmi? o ZAman dinleyin:

Bu bayramda yumurtalari boyuyoruz,her kes bir yumurta seciyor kendisine.sonra yumurtalari dovusturuyoruz,yani bri birine vuruyoruz,en sonda kimin yumurtasi sinmamissa,o da qalib gelmis oluyor.
SOnra yukarda gorduyunuz gibi tepsiye semeni tatlilar,meyve,findik,koz ve s. koyulup sufreye konuluyor.sonra tepsinin kenarlarindan her kisiye bir adet guzel kucuk renkarenk mumlar yakilip yapistiriliyor.ve dilek tutuluyor.en son kimin mumu sonerse onun dilegi hayata gecermis :)
BU bayramin diger ilginc adetlerinden biri de cocuklar,gencler kapilarin onune kendi sapkalarini koyup,kapinin zilini calip kacip gizleniyorlar.ev sahibiyse kapini acarken goruyu bu sapkalari goturur,iclerini tatlilarla,sekerlerle,meyvelerle doldurup,tekrar kapinin onune burakirlar.ve tabiki kapiyi orterler ;) sonra her cocuk gelip kendi sapkasini goturur :)
Bu bayramda diger bir adet de ocak kalanmasidir.cocuklar disarda ocak kaliyorlar,ve yuzerinden atliyorlar.
Ve en guzeli ise,Kosa,Bahar kizi ve Kecel.Bu uc kahraman gibi geyinin uc cocuk,(Bahar kizi kiz,Kosa ve Kecelse erkekler) kapi kapi dolasip sarkilar okuyarak yine bayram tatlilari filan topluyorlar.Kosa yuzunde sakali cikmaya demektir,yani Kosanin uzun sakali oluyor ama yuzunde bir tanede tuy olmuyor.Bahar kizi guzel bir kizdir.Kecelse sacsiz birine degildiyi icin,cocuklar saclari kecelmis gibi suselnip kecel rolunu oynuyorlar.Kecel davul caliyor,Kosaysa okuyor,Bahar kizini hakk etmek icin yarisiyorlar :)

Simdilik aklima gelenler bu kadar....ha onuda soyleyeyimki,Nevruz bayrami zamani bu bayramla ilgili cesit cesit bayram programlari veriliyor,sahnecikler filan.

sıladayım

Daimi Üye
Tepki
27.374
çok güzelmiş melekcim her yörenin adetleri değişik tabii ama sizdeki hani şu ocak kalanması dediğin adet trabzondada var canım kalandar ayı diyolar ve çocuklar poşet koyuyolar kapıya bizde meyve şeker kurabiye ne istersen koyuyosun poşetin içine benzer yanı var değilmi canım

D

d.melek

Misafir
çok güzelmiş melekcim her yörenin adetleri değişik tabii ama sizdeki hani şu ocak kalanması dediğin adet trabzondada var canım kalandar ayı diyolar ve çocuklar poşet koyuyolar kapıya bizde meyve şeker kurabiye ne istersen koyuyosun poşetin içine benzer yanı var değilmi canım

oyle canim,benzer taraflari varmis -hmm

melek25

Daimi Üye
Tepki
1.542
bu sene çok istemiştim ben nevruzda azerbaycan'da olmayı

eşim anlattı adetlerini ,inşallah orda olup kutlamak da nasip olur birgün

kuseyen

Daimi Üye
Tepki
2.715
ah canlarim ne guzel konusmussunuz bensiz oyle.meleyim bana bir sey burakmamis.biz nevruzun akir cersembesinde falada bakariz kapi dinleriz.b izde nevruz cok guzel ve farkliiiiiiiiiiii

D

d.melek

Misafir
evet kuseyen arkadasimiz dogru soyluyor.gizlinden kapi dinleriz,eger iyi soz duyarsak karsidaki yilimiz iyi,kotu soz duyarsak ise kotu gecermis.onun icin bu bayramda her kes evinde guzel sohbetler etmeli,kotu laf kullanmamali.Kuseyen arkadasimin bahs etdiyi akir cersembe sozunun anlami ise son persembe demektir(Nevruzdan onceki),biraz azerice yazmis,belki anlamazsiniz diye yazdim :D....

..ah kuseyen Nevruzu ozledim be..:sigara::dusun:

D

d.melek

Misafir
çok değişik adetleriniz var ataşin üzerinden atlamak bana tehlikeli geliyo ama-hmm

tehliklei digil canim,biz alistik,hem cok da yuksek atesin uzerinden atlamiyoruz zaten,bazi cocuklar atliyorlar beceryorlarsa tabiki.cok eglenceli.bazen bir birinin ardinca 7 ocak kalaniyor,sirayla hepsinden atliyoruz,oyle eglenceli ki :D

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar