Sıcak su cildi kurutur!

niha55

Daimi Üye
Tepki
1.156
Sıcak su cildi kurutur!

Çevresel nem oranının azalması, aşırı güneşte kalma, sık banyo yapma, uzun süreli su teması ve soğuk hava cildimizde nem kaybına neden olur.

En sık karşılaşılan problemlerden birisi olan cilt kuruluğu özellikle kış aylarında artışa geçer. Yaş ilerledikçe derinin su tutma kapasitesi azaldığından, kuruluk yakınması sıklaşır.

Çevresel nem oranının azalması, aşırı güneşte kalma, sık banyo yapma, uzun süreli su teması ve soğuk hava cildimizde nem kaybına neden olarak kuruluk problemini oluşturmakta veya artmasını sağlamaktadır.

Anadolu Sağlık Merkezi’nden Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Coşkun Acay, cilt kuruluğunun en sık kol ve bacaklarımızda görüldüğünü, ancak vücudumuzun her yerinde oluşabildiğini söylüyor. Kış aylarında şiddetin artmasıyla birlikte kuruluğa başka sorunların eşlik ettiğini anlatan Acay, şu uyarıları yapıyor:

Kaşıntı: Kuru cildin en önemli özelliği kaşınmasıdır.

Deri kalınlaşması: Cilt kaşındıkca kalınlaşır ve renk değişiklikleri olur

Kızarıklıklar-sulantılar: Kuruluk ve kaşıntı deride ekzemalara neden olur.

Mikrobik enfeksiyonlar: Kuruluk, cildin koruyuculuk görevini yapamamasına yol açarak deride hasstalık oluşumunu kolaylaştırır.

Kuruluğu önlemek için...

• Sıcak su cilt kuruluğunu arttıran en önemli faktörlerden biridir. Sıcak su ile yıkanmayın.
Yıkanırken kurutmayan sabunlar, yağ içeren şampuanlar kullanın.

• Her banyo sonrası özellikle cildimiz çok kurumadan etkin vücut nemlendiricilerini vücuda uygulayın.

• Yaşadığınız ortamlarda nem oranını artıracak önlemleri alın.

• Bol su için.

• Biotin, çinko, folik asit, omega -3 yağ asitlerinden zengin beslenin.

• Güneşe çıkmadan önce güneş koruyucularını uygulayın. Aşırı güneşte kalma durumunda ise uygun nemlendiricileri kullanın.

ELDA

Daimi Üye
Tepki
4.389
hiç bilmiyordum iyiki açmışsın bu konuyu canım emegine saglık

G

guzelcem

Misafir
bende bilmiyordum, sıcak suyu çok severim aşırı sıcak suyu tercih eder yıkanırım. çok sağolun bundan sonra ılık suyla yıkanırım:)

T

Tash_hatun

Misafir
aynı zamanda cildi gevşetir ılık suyu tercih edin bu güne kadar evimde hiç sıcak su kullnmamaışmdr ılık yazında soğuk su.. soğuk su kan dolaşımını hızlandırr göğsünüze hızlı akan souk su uygulmk göğsü sarkmktn korur bacak basen kalça göbek yanlrı falan oralara sıcak su-souksu ani şoku yaprsnz çatlk matlk oluşmaz.. saç derisi içinde geçerli saç derisine sıcak su zararlıyımş..

Kristen Stewart

Daimi Üye
Tepki
49.341
aynı zamanda cildi gevşetir ılık suyu tercih edin bu güne kadar evimde hiç sıcak su kullnmamaışmdr ılık yazında soğuk su.. soğuk su kan dolaşımını hızlandırr göğsünüze hızlı akan souk su uygulmk göğsü sarkmktn korur bacak basen kalça göbek yanlrı falan oralara sıcak su-souksu ani şoku yaprsnz çatlk matlk oluşmaz.. saç derisi içinde geçerli saç derisine sıcak su zararlıyımş..

Ben sıcağı sevdiğim için hep sıcakla duş alırdım taki burda okuyana kadar artık ılık suyla duş alıyorum.

Peki sarkan göğüslere soğuk su tutmanın bi faydası olur mu Tash Hatun:dertli:

_Dersena_

Daimi Üye
Tepki
1.750
:( evet biliyorum hemde fazlası ile kurutuyor banyodan sonra yüzüm falan bazı yerleri pul pul oluyor..O yüzden ılık su en güzeli bedene ..Hatta soguk su ölü hücreleri canlandırıyor..:findik:

T

Tash_hatun

Misafir
Ben sıcağı sevdiğim için hep sıcakla duş alırdım taki burda okuyana kadar artık ılık suyla duş alıyorum.

Peki sarkan göğüslere soğuk su tutmanın bi faydası olur mu Tash Hatun:dertli:

ya kan dolaşımını hızlandırdığı için toparlar diye düşünüyorum sonuçta gevşediği için sarkıo göğüs sıkılaşıo o şekilde

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar