Sergei Sogokon : Still Life (Natürmort)

Kristen Stewart

Daimi Üye
Tepki
49.341
Sergei Sogokon : Still Life (Natürmort)

Fotoğrafla çocukluğumdan beri ilgileniyorum ve asla hayatımda hobiden daha fazla bir şey olacağını da düşünmedim. Kesinlikle karanlık odada fotoğraf banyo sürecinin en ilginç kısmı farklı kimyasallar kullanmaktı. Belki de bu yüzden meslek olarak eczacılığı seçtim. Ama asla fotoğrafı bırakmadım. Tarihsel olarak fotoğrafçılığın gerçekleri ya da anları, basitçe kaydetmek için bir araç olduğu konusunda ortak bir anlayış vardır. Fakat onun başka bir parçası her şeyden daha fazla dikkatimi çekti. Ve bu da fotoğrafın bir sanat oluşuydu. Bu açıdan hayatı hareketsiz kılmak (durdurmak) en mücadeleci ve talepkar bir tarz olduğunu kanıtladı. Bir bakış açısından fotoğrafçıya, kompozisyon ve dizayn diğer tarzlarda mümkün olmayan büyük bir özgürlük verir, ama diğer yandan ışıklandırma ve kompozisyon fotoğrafçıdan büyük miktarda bilgi ve yetenek talep eder.

1177444805self2.jpg

Sergei Sogokon

Böylece sanatsal açıdan “still life” fotoğrafı uygun bir resim yapma (basitçe fotoğraf çekme değil) süreci olarak addedilir. Çünkü sahnenin hazırlanması ve çekim için hazır olmadan önce kompozisyonun oluşturulması saatlerden günlere kadar zaman alabilir. Hollandalı ustaların, arkasında oldukça zarif kompozisyonlar olan geleneksel derin anlam ya da sembolizm yanında hayli estetik ve fotoğrafik doğrulukla yaptığı resimleri beni çok etkiledi. Böylece ben de kendi çalışmalarımda fotoğrafik anlamda benzer etkileri başarmayı denedim. Onların resimlerini analiz ettim ve bir çok ışık düzeni arasında fikrime en uygununu seçtim.

1177444508invitation-to-adventure.jpg

Invitation to adventure

Fotoğrafı ışıkla boyamayı öğrenmek oldukça uzun bir zamanımı aldı. İlk sonuçlar etkileyici ya da güzel değildi. Böylece deneylerimin sonunda boyama için şart olan bütün gerekli düzeltmeleri içeren kendi ışık fırçamı yarattım. Kompozisyonun detaylarını ışıkla vurgularken karanlık odada olmalısın çünkü ışık boyama sürecinin kendisi çok tuhaf olabilir. Nesnelerin bazıları etkileyici olabilir ya da ışığı emer, ama bazıları sadece yansıtır. Aynı zamanda ışığın açısı, kompozisyonu etkileyici ya da donuk, çökmüş ya da deforme olmuş yapabilir, çeşitli gölgeler yaratabilir vs.

1177444465adventure-loving-equipment.jpg

Adventure loving equipment

1177444491cinderella.jpg

Cinderella

Normalde geleneksel medyum formattan dijitale uzanan aralıkta farklı malzemelerim var. Aynı zamanda iyi durumda olan eski kameralar koleksiyonuna da sahibim ve durum gerektirirse bazen onlar da kullanılıyor. “still life” a gelince bulduğum en uygun teknik ışık sıcaklığı ve açısına ek olarak ışık akımının önemli rol oynadığı ışık boyama.

1177444780the-co-existing-world.jpg

The co-existing world

Portatif ışık fırçamı ışıklandırma için kullanırım. Dijital fotoğrafçılık benim için büyük bir ileri adım ve dijital kamera film tabanlı kamera kullanmadan önce ileri düzenlemeler için hızlı sonuçlar almada iyi bir malzeme. Çalışmalarımın büyük çoğunluğu düzeltilmemiştir ve photoshopu minimum olarak kullanmaya çalışıyorum.

1177444761summer-morning.jpg

Summer morning

1177444722still-life-with-still-life.jpg

Still life with still life

1177444679still-life-with-game.jpg

Still life with game

1177444651old-apthecary.jpg

Old apthecary

1177444612moonlight-roses.jpg

Moonlight roses

1177444573love-story.jpg

Love story