Selülit ve Bilmediğiniz Bilimsel Gerçekleri

Es_se

Daimi Üye
Tepki
22.495
Selülit ve Bilmediğiniz Bilimsel Gerçekleri

İlknur BEKTAŞ' tan Araştırma Yazısı

İşte Selülit ve Bilmediğiniz Bilimsel Gerçekleri
Eskiden sadece hanımların kâbusu olarak adlandırılırdı. Araştırmalar gösterdi ki; bu sorun kadın, erkek, genç, yaşlı hatta 12–14 yaşındaki çocuklara bile görülüyor.

Üç ana maddeden oluşur

1. Güçlü, dayanıklı hale gelmiş geniş bölmeli bir doku.
2. Su ve tuz molekülleri.
3. Yağ hücreleri birikintileri, dokunulduğunda pütürlük hissi, kalınlığın artması.

Rahatsızlığın ileri devrelerinde acı hissi ve ağrı olabilir. Selülitin sinir liflerinin üzerinde yerleşmesi yapmış olduğu basınç ile orantılı ağrı derecesi oluşturur.

Hormonal nedenler kadınlarda selülite zemin hazırlayan faktördür.

- Soya çekimlerde suçlu annenin selüliti çocuğuna mirastır.
- Damar yetmezliğinde damartları sıkar ve sarar.
- Varisler için iyi bir zemin hazırlar.
- Kabızlık, hipertiroid, doğum kontrol haplarının kullanımı, sinirsel dalgalanmalar bile sebepler arasında.
- Sigara kullananlarda görülme olasılığı daha fazla. Çünkü, sigara cildin elastikiyetini azaltıyor.

İşin uzmanlarının önerileri...

MASAJLAR
Selülit tedavisinin en etkili yöntemi birinci basamağı masajdır çünkü, masaj lenf dolaşımını kan dolaşımını harekete geçirir, dokuların oksijen alışverişini sağlar.

Selülit tedavisinde etkili olan iki tür masaj vardır.

Dolaşımı destekleyen masajlar:
Lenfatik ve kan dolaşımına yönelik yapılır. Dokunun canlanması ve deri altı kan dolaşımını harekete geçirir.

Lenf drenaj masajları:
Bu masaj tekniğinde hedef lenf dolaşımını harekete geçirmek, hücrelere bolca oksijen gitmesini sağlamak, toksinlerin vücuttan atılmasına yardım etmek amacı ile yapılır. Hem el ile, hem de makinalarla yapılır.

Kendinize nasıl doğru masajı yapabilirsiniz
Masaja önce okşama hareketi gibi yumuşak başlayın.üst uyluklara önce bir sonra iki elinizle basınç uygulamadan aşağıdan yukarı doğru kalçalara kadar masaj yapın. Daha sonra derinizi sıkıştırmadan baş ve işaret parmaklarınız arasına alın ve yoğurur gibi masaj yapın bu arada dizlerin kendisi değilse de iç üst taraflarını ihmal etmeyin.
Antiselülit kremlerinin faydası masajla birlikte kat kat artar.Nedeni harekete geçen kan dolaşımıdır.

Akupunktur
Vucüttaki bütün fonksiyonların hemen hepsinin kumandasının kulaktan geçtiği savı ile tedavi edilir. Akupunktur ile su birikmesine neden olanlar aktive olur.
Ozon terapi-ozon banyosu
Ozon terapileri hücrelerin oksijenlenmesini esas alan programlardır. Dokusal kan dolaşımını destekler.
Lazer terapi
Soğuk ve sıcak lazer olarak ikiye ayrılır; soğuk lazer helyum, neon lazer selülitli bölgeler üzerinde uygulanır, su tutulmasını engeller. Sıcak lazer, hareketsiz selüliti uyarır, bölgeyi harekete geçirir. Dokulardaki dolaşımı normale döndürür.
Ultrason
Gözle görülmeyen yağ parçacıklarını yakalayıp parçalamayı başarır ve lenfleri uyarır.
Basınç terapisi
Bu yöntemle sarılmış olan bacaklar, hava basıncı ile çalışan odaya girer yavaş yavaş basınç azaltılır.bu işlem lenfatik dolaşım ve kan dolaşımını hareketlendirir.
Mezoterapi
Sıvı ilaçlarla şırınga darbeleriyle uygulanır.
Lipoelektro:
Uzun iğneler yardımıyla yapılan uygulamada çok keskin ve ince uçlu iğnelerle yapılır. Bu işlemle selülitli bölge yağlarından kurtulur.

OP
Es_se

Es_se

Daimi Üye
Tepki
22.495
Günümüzdeki yeni antiselülit kremleri deriye hemen nüfuz ettiğinden yağ hücrelerini doğrudan etkiliyor . Bu tip ürünlerin kullanımında en çok tavsiye edilen bol su tüketimidir. Bol su içmek dokuları artık maddelerden temizler. Yüksek topuklu ayakkabı kullanımı, yanlış yürüme tarzı, kambur oturuş, butün bunlar selülite sebep olan önemli faktörler. Tüm bu sebepler toplardamarlarda ve lenf damarlarında kanın geriye doğru akışını olumsuz etkiler. Sonuç olarak, zehirli atık maddeler vücuttan çabucak çıkamaz atık maddeler dokularda toplanır. Deri gevşer çukurluklar oluşur.

Dik duruş pozisyonu vücudu uzatır ve daha zayıf görünürsünüz...

Duruş hatalarını düzeltmek için bilinçli sırt egzersizler yapmak haftada bir iki jogging yapmak veya bisiklete binmek uygundur.

Selülitin geçtiği aşamalar
1 -Dolaşım bozukluğunda damarlardan gelen su dokulara dolarak yerleşir.Dokular acıya duyarlıdır.
Ödemli de denilebilen bu devrede en başarılı tedavi örneğin mezoterapidir.
2- Bu devrede ödem daha da fazladır. Selülit buraya yerleşmiştir atmak güçtür. Tıbbi bir girişim gereklidir.
3- Organizma kendi faaliyetleri ile yağ-tuz ve suyu kullanamaz.

Bu durumda yapılıcak rejim...

Su açısından zengin, tuz açısından zayıf olmalı. Protein açısından bol balık, kümes hayvanı, yumurta yenilen bir beslenme uygulanmalı. Şekerler, hamur işleri, alkolden uzak kalınmalı. ÇünkÜ alkol vücutta kanda yağa dönüşür ve kolay atılamaz.
Tedavinin başarılı olması tümden yanlış gidişatı durdurmakla mümkün.
Birikimin önüne geçilmezse yağın yakılması sağlanamaz.
Lenf ve kan dolaşımını rahatlatmak, harekete geçirmek gerekir.

Kilolardan korunma
- Günlük 1500 kalorinin üzerine çıkmayın.
- Hareketli olun yürüyüşler, bisiklete binmek, yüzmek veya jimlastik yapmak gibi.
- Vitamin ve mineral alın.
- A-E vitaminleri deriyi onarır. Dokuları kuvvetlendirir. ****bolizmayı harekete geçirir.
- Kızartma, çikolata, sigara, şeker, alkol, tuz, koyu çaydan uzak durun.
- Derinin kanla beslenmesi için masaj yapın.
- Duşta sıcak soğuk suyu sorunlu bölgelere tutun.

Kaçınılması gereken besinler...

- Fasfood beslenme alışkanlığı.
- Hayvansal yağlar. Şekerler, tuz. Bunlar yağ hücrelerini şişirip dokularda su topluyor. Vücudun atıklarından temizlenmesini önlüyor.

Bunları Yiyin
Meyva, sebze, kepek, çavdar, baklagiller, kümes hayvanları, balıklar ve kabuklu deniz ürünleri.

KURTULMAK TAMAMEN MÜMKÜN MÜ ?
Dikkatli ve ölçülü yaşıyorsunuz evet. Ama vücudunuz akordiyon gibi sürekli kilo alıp veriyorsa çok zor. Vücut sadece yazın kıyafetlerinde ve plajlarda görüldüğü için bakılmamalı. Dengeli ve sağlıklı bir yaşam için her zaman dikkat edilmeli.

alıntıdır

mercangül

Aktif Üye
Tepki
134
- Kızartma, çikolata, sigara, şeker, alkol, tuz, koyu çaydan uzak durun.

önce bunlardan kurtulmam gerek
sonra masaja başlamalıyım

OP
Es_se

Es_se

Daimi Üye
Tepki
22.495
alkol zatı kullanmazdım onna gerısını hayatımdan 6 ay oldu cıkaralı sonuc spor desteklı yuzde 70 selulıtten kurtuldum kı bılıyosunuz zayıfta mankende bıle olur selulıt cok zordur kurtulması

mercangül

Aktif Üye
Tepki
134
haklısın canım bende alkol kullanmam ama ötekileri oldukça mevcut ben de kullandıkça ters etkileri kendini gösteriyor artık hem bunlardan hem selulitlerden kurtulmak zorrrr

OP
Es_se

Es_se

Daimi Üye
Tepki
22.495
zor degıl cnm benım selulıtlerımı gorsen sok olurdun gun gectıkce azaldıgını gordum bunları uygulamakla se nıye basarmıyasınkı?

bak en zor yer gobek derler 30 cm erıttım 5 ayda 9 aylık gıbı duruyodu sımdı dogummu yaptın dıyolar azım ıstek sebat esıttır fınal:eek:

mercangül

Aktif Üye
Tepki
134
-alkis-alkis-alkis-alkis canım bravo sana sende ki azim hırs bende de olsa şimdiye dek kurtulmuştum bu kötü şeylerden kilom yok ama zararlı ne varsa hepsini tüketiyorum ben:(:(

OP
Es_se

Es_se

Daimi Üye
Tepki
22.495
cnm suan ıstedıgım olcudeyım 42 bedene razı ıken 40 beden alt ust 38 oldum normalde57 5 8 kılo ıken bu haldeydım dusun su kılomda ıstedıgm olcudeyım ama kafaya taktım dahada ıncelıcem kılolu olmasanda bolgesel ıncelme selulıt gobekten kurtulma guzel olmazmı cardıo calısması yapma tamam ama yedıgıne az dıkkat ve bıraz bolgesel hareket aynaakı sonucu gorunce dahada hırsla yaparsın :eek: darısı basına cnm:eek:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar