Selam kızlar burasıda Suudi Arabistan'da yaşayanların paylaşım alanı olsun mu

kumsalll

Daimi Üye
Tepki
454
selam kızlar nasılsınız.belki benim gibi suudi arabistanda yaşayan arkadaşlarımız vardır diye konu acmak istedim.ben 4 senedir suudı arabistanın başkenti olan riyadh ta yaşıyorum.umarım sizlerlede tanışıp güzel vakit geçiririz.
tabiii arabistandan olmayanlarıda beklerim.belki burası hakkında merak ettikleriniz vardır sizlere yardımcı olmak isterim.
eeeee hadi gec kalmayın bekliyorum..

Tepki
32
merhaba kumsalll arabistanda yaşamıyorum ama yazları mı araplarla geçirmekten nerdeyse arap olucam eski görümcem dolayısıyle çok arkadaşlarım var mekke ve cidde den bende iki defa gittim riyadh ta aynı oralar kadar katımı örtü konusunda merak ettim arkadaşlar o kısımlara gitmedikleri için bilmiyolardı tşklr sevgiler

*Hülya*

Daimi Üye
Tepki
6.519
bende arabistanda yaşamıoyrm ama bu yazın 15 günlüğüne umre için gelmiştim kumsal

mekke medine ve ciddeye en son gitmiştik

benm için unutulmaz bir onbeşgündü

ama sürekli oralarda yaşamak nasıl olur bilmiyorm
ama orada gözlemlediğim kadarıyla ordaki hatunlar çok rahatlar ,
bide geceleri özellikle orda dışarıda gezmek çok güzel zaten gecesi gündüzü yok gibi bişydi ,hayat hep canlı

sen riyadda nasılsın ,orda yaşam zormu senin için

OP
kumsalll

kumsalll

Daimi Üye
Tepki
454
merhaba kumsalll arabistanda yaşamıyorum ama yazları mı araplarla geçirmekten nerdeyse arap olucam eski görümcem dolayısıyle çok arkadaşlarım var mekke ve cidde den bende iki defa gittim riyadh ta aynı oralar kadar katımı örtü konusunda merak ettim arkadaşlar o kısımlara gitmedikleri için bilmiyolardı tşklr sevgiler
canım burada en katı şehir riyadh.nedenini sorarsan burası başkent oldugundan dolayı burası daha sıkı.cidde cok daha güzel ve orada cok daha rahatsın.ciddede başını örtmek zorunda degılsın.ben kızıma hamıleyken cıddeye 1 haftalıgına gitmiştim orada dayımlar var vecok begenmiştim en azından denizi yeter.
bende arabistanda yaşamıoyrm ama bu yazın 15 günlüğüne umre için gelmiştim kumsal

mekke medine ve ciddeye en son gitmiştik

benm için unutulmaz bir onbeşgündü

ama sürekli oralarda yaşamak nasıl olur bilmiyorm
ama orada gözlemlediğim kadarıyla ordaki hatunlar çok rahatlar ,
bide geceleri özellikle orda dışarıda gezmek çok güzel zaten gecesi gündüzü yok gibi bişydi ,hayat hep canlı

sen riyadda nasılsın ,orda yaşam zormu senin için
canım kısmet olursa bu persembe bizde ümreye gidecegiz.fotograf makınemı alacam sizler için oranın resımlerını cekecem ve buraya eklicem.hem görmeyen arkadaslarımızda görmüş olurlar buraları.
riyad cok sıkıcı biyer gezmeye gidebilecegın tek yer bk carsılar başkada birşey yok.keske bende ciddede olsaydım.ayrıca dedıgın gibi burda gece gündüz birbirine girmiş durumda.geceleri bile yollar araba dolu.
arabistanda yaşadığını bilmiyordum çok ilginç belki burada bize oralardan bahsedersin bizde bilgi sahibi oluruz:cicek:

tabiki bahsederim.hatta resımlerinide cekip eklerim isterseniz.

OP
kumsalll

kumsalll

Daimi Üye
Tepki
454
eklerim canım tabiki.ama sımdı benım bır sorum var ben forumdkı albüm bölümünü göremiyorum.henüz 250 msj yazmamısım dıye sanırım.benım ekledıgım resımlerı siz görebilceksiniz degilmi.ama şimdi bana haksızlık olacak ama ben sizi göremiyorum sadece siz beni göreceksiniz.umreye gidecem ksımetse oradada resım cekıp eklerım buraya ama ancak hafta sonu gelırız o zaman eklerım.

*Hülya*

Daimi Üye
Tepki
6.519
eklerim canım tabiki.ama sımdı benım bır sorum var ben forumdkı albüm bölümünü göremiyorum.henüz 250 msj yazmamısım dıye sanırım.benım ekledıgım resımlerı siz görebilceksiniz degilmi.ama şimdi bana haksızlık olacak ama ben sizi göremiyorum sadece siz beni göreceksiniz.umreye gidecem ksımetse oradada resım cekıp eklerım buraya ama ancak hafta sonu gelırız o zaman eklerım.

demek umreye gidiyorsunuz kumasll çok sevindim ,mekke ve medinede yaşamış olsan şimdiki kadar sıkılmayacağını sanılorm ,gidince sende göreceksin ,orda nerdeyse zamn kavramı yok ,hep bir koşturmaca ve gezilecek yerleride çok fazla
gelince resimlerini bekliyorz ,sen albüme eklemezsin olur biter ,kendine bi sayfa açarsın ordan eklersin istersen
bende çok güzel resimler çekmiştim ,aklıma getirdin şimdi :ask:

OP
kumsalll

kumsalll

Daimi Üye
Tepki
454
demek umreye gidiyorsunuz kumasll çok sevindim ,mekke ve medinede yaşamış olsan şimdiki kadar sıkılmayacağını sanılorm ,gidince sende göreceksin ,orda nerdeyse zamn kavramı yok ,hep bir koşturmaca ve gezilecek yerleride çok fazla
gelince resimlerini bekliyorz ,sen albüme eklemezsin olur biter ,kendine bi sayfa açarsın ordan eklersin istersen
bende çok güzel resimler çekmiştim ,aklıma getirdin şimdi :ask:

evet canım eger allahtan bır manı cıkmazsa gidecegım.resimlerinide cekıp dedıgınız gibi buradan eklıyecegım.daha önce ciddeye gitmiştim ama mekke ve medıneye ilk gidişim olacak.hertarafı yesıllık dıyorlar dogrumu.sende ekle resimlerini canım...

*Hülya*

Daimi Üye
Tepki
6.519
yok kumsall hiç yeşillik yok desem yeri var bazı yaerlardaki hurma ağaçları hariç

helede mekke çok dağlık bölge ,uçak iniş kalkışlarına hiç uygun değil oyüzden ciddiye gelmiştik havaalın için

ama zaten medine de o ihtişamlı mescidi nebeviyi görünce mekkede de kabeyi görünce insanın gözü başka şey görmüyor

OP
kumsalll

kumsalll

Daimi Üye
Tepki
454
yok kumsall hiç yeşillik yok desem yeri var bazı yaerlardaki hurma ağaçları hariç

helede mekke çok dağlık bölge ,uçak iniş kalkışlarına hiç uygun değil oyüzden ciddiye gelmiştik havaalın için

ama zaten medine de o ihtişamlı mescidi nebeviyi görünce mekkede de kabeyi görünce insanın gözü başka şey görmüyor

yaa ben öyle duymuştum halbuki.neyse kısmetse yarın görecegim inş.sabah yola cıkacaz.neyse ben her gördügüm yerın fotosunu ceker eklerım.

Tepki
1
Mhb,
biz su anda birlesik arap emirliklerinde yasiyoruz. esimin riyadda bir ise baslam ihtimali var ozel bir unvtede. ama ben orasininyasam sartlari acisindan biraz korkuyorum yakslaik 6 yildir iki farkli ulke olmak uzere gurbetteyim. gurbette yeniden baslangic yapmanin zorluklarini cok i biliyorum. iki kizim var biri 5 yasinda burda ingilizce geitim veren bir okula gidiyor orda boyle okullar bulmak mumkunmu. hanimlara ozel gidilebilecek sosyal aktivite ortamlari varmi mesela burda ladies clublar var turkler arasindaki diyalig nasil gorusebilecegimiz aileler varmi en cok kizlarimi dusunuorum a sosyal bir ortamda buyumelreini istemiyorum zaten ikisi de gurbette dogdu ama su anki sosyal iliskilerimiz fena degil aban bu konuda bilgi verebilrseniz cok mutlu olurum

saygilar

OP
kumsalll

kumsalll

Daimi Üye
Tepki
454
Mhb,
biz su anda birlesik arap emirliklerinde yasiyoruz. esimin riyadda bir ise baslam ihtimali var ozel bir unvtede. ama ben orasininyasam sartlari acisindan biraz korkuyorum yakslaik 6 yildir iki farkli ulke olmak uzere gurbetteyim. gurbette yeniden baslangic yapmanin zorluklarini cok i biliyorum. iki kizim var biri 5 yasinda burda ingilizce geitim veren bir okula gidiyor orda boyle okullar bulmak mumkunmu. hanimlara ozel gidilebilecek sosyal aktivite ortamlari varmi mesela burda ladies clublar var turkler arasindaki diyalig nasil gorusebilecegimiz aileler varmi en cok kizlarimi dusunuorum a sosyal bir ortamda buyumelreini istemiyorum zaten ikisi de gurbette dogdu ama su anki sosyal iliskilerimiz fena degil aban bu konuda bilgi verebilrseniz cok mutlu olurum

saygilar

merhaba canım.üzülme sen bir şey olmazsada ben ve kızım varız burda size seve seve arkadaşlık ederiz :) öncelikle şunu söylemeliyimki tam bir a sosyal hayat yaşıyoruz burda.bayanlara yönelik aktivite ortamına daha denk gelmedim.cocuklar içinde öyle.burada sadece 1 tane türk okulu var ve tüm türk ailelerinin cocukları orada okuyor.bahsettigin gibi yabancı dıl egitimi veren okullar yok malesef.türk okulunda haftanın 2 saati sadece ing egitim var.türk ailesi cok fazla burda.fazla sıkıntı cekmezsın o konuda.en fazla 2 ay içinde koca bir cevren olabılır burda.burdakı bayanların tek tesellısı zaten ev gezmeleri [malesefkii}.bende kızım için cok üzülüyorum burda.bu hayatı yaşamasını istemiyorum sıkıntıdan patlıyor hep 4 duvar arasında ama mecburiyet işte.eger gelecek olursan mutlaka haberım olsun.belkı yardımcı olabılecegım bır sey olur.görüşmek üzere...

Tepki
1
Sevgili Kumsalll,
Cevabin icin nasil tesekkur edcegimi bilemiyorum. Cunku o kadar samimi ki icimdeki sIkintiyi aldi goturdu. Su anda kesinlesmis bir durum yok ama beni simdiden kaygisi basti. daha once 4 yil amerikada yasadim ben orada amerikali anneler play group kuruyordu. turk aileler mademki riyad da cok siz de aslinda cocuklar icin bir oyun grubu kurabilirsiniz:) onlar bazen kutuphanede, bazen parkda cogunkuklada evlerde toplaniyordu. gruplar cocouklarin yasina gore ayarlaniyordu belki oradaki kucuklere yardimci olur bu calisma. burda da ev oturmalari oluyor en azindan hafta da bir kez toplaniyoruz. ama tabi burda alternatifler daha fazla. orasini biraz daha arstirinca ladies clublar buldum ama emin degilim aktif olup olmadiklariyla ilgili. yuzme ve gym filan var sadece kadinlara. varmi boyle biseyler duymusmuydun hic burda ladies parklar var orada yokmu hic boyle bisey. en azindan ailecek gidilecek bir yerler varmi
gelirsek gorusmeyi tanismayi cok isterim muhakkak haber veririm eger gelemez de burda klairsak buraya tatil yapmaya bekleriz sizi biz abu dhabi de yasiyoruz
sevgiler tugba

OP
kumsalll

kumsalll

Daimi Üye
Tepki
454
ben sana teşekkür ederim.ahh canım keşke senin dedigin gibi yerler olsa burdada.bu sıkıntıdan kurtulurduk en azından kızım için cok isterim bunu.burda kadınlara ait sadece bayanların girebilecegi bazı carsılar var.oradada spor salonu var.normal aylık ücretini ödeyip gidiyorsun.ama benım tanıdıgım hiç bir türk ailesi gitmiyor oraya.burası öyle bır yerkı kapının önüne cıkmaya bıle korkar durumdayız.neler neler oluyor her gün burda.bunları duydukca ister istemez herkesın eşinde bir korku oluyor ve eşlerini toplu yerlerden uzak tutmaya calısıyor.aslında senın söyledıklerın cok mantıklı cocuklar ıcın toplanılıp bırseyler yapılabılır ama senın gibi bir öncünün olması lazım başımızda.havuz var burda.oda nasıl onuda anlatayım canım.ıstıraha denılen yerler var.hafta sonu bir günlügüne 5-6 aile toplanıyor ve oraya piknige gidiyor.ıstıraha dedıgım yerde nasıl anlatım kocaman bır vıllayı düşün kocaman bahcesı olan odaları olan ama 4 tarafı duvarlarla cevrili bir büyük malıkane yanı.bir tanede oda oluyor içinde ufak bir havuzu oluyor.isteyen girip yüzebiliyor o odada.parklar burdada var.hafta sonu eşlerimiz bazen götürüyor.onun dışında ne bir sinema ne bir tiyatro ne bir eşinle gidip oturabılecegın bir kafe yok.eglence merkezinin e si bile bile yok burda.bazı aile lokantaları var içleri hep perdelı gecıyorsun eşinle perdenın arkasında ufak bır masa otur yemegını ye evıne gel.garsondan başkası seni göremıyor.böyle bır yer işte.düşün ben 4 senedir aynı apartmanda oturuyorum burda yan komsum filistinli yüzünü dahi görmedim.ben merdıvenden cıkıyorsam apartmanda o ara inen bir arap varsa merdıveın köşesünde bekler taki ben ve eşim gecene kadar.yüzünü duvara döner.ya bilmiyorum o kadar yobaz o kadar tuhaf ınsanlarkı nasıl anlatsam bılmıyorum.bildigim tek sey ben ve kızım burada patlamak üzereyiz.tamam türk ailesi cok burda ama hergünde bır yere ev gezmesıne gidemıyorsunkı.böyle işte.anlatırken bıle ruhum sıkıldı...eger buraya gelırseniz senınle tanısmaktan arkadaslık yapmaktan cok memnun olurum canım.inşaallah kısmet olurda tanışırız..davetın içinde ayrıca cok teşekkür ederim.sizde buraya gelmekten vazgecsenız bıle buraları gezıp görmenız amaclı tatıl yapmaya beklerız canım.sizi agırlamaktan memnun olurum.görüşmek üzere canım....

Tepki
1
Sevgili Kumsalll,

mesajini okuduktan sonra inanilmaz derecede uzuntuye kapildim. Inanki yazdiklarini sanki yasadim okurken. peygamberimiz doneminde bile kadinlara boyle bir muamele yapilmadi simdi ordaki bu uygulamayi duyupda uzulmemek elde degil. cok iyi biliyorum evde sIkintidan patlamanin ne demek oldugunu ya da disari cikarken ki korkunun ne oldugunu. hani insan yalniz olsa bir yere kadar diyorsun ki ekmek parasi nasilsa gecicek filan kendini avutabiliyorsun ama yavrun olunca iser degisiyor en guzel zamanlarini nine ,dede, akraba sevgisi ilgisi gormeden gecirmelerine icerliyor insan birde uzerine disari cikamamak ve eve hapsolmak zorunda kalmak binince dusunuyorumda ne kadar zor. inanki yureindeki sIkintiyi bende her zerresiyle taa icimde hissettim. Gurbette olmayi gurbete cikmayan bilemiyor malesef. Allah seninde guzel kizinin da yardimcisi olsun. coocuklarla ilgili calisma sana da iyi bir aktivite gibi gorunduyse sen baslatabilirsin en azindan kizin icin haftada bir gun icin deneyebilirsin. belki senin icin zor olabilir birazcik ama eminim ki tatlis kizin icin degecektir. ben yapiyorum burada hafatada bir gun toplaniyor coocuklar bizde. onlara degisik aktiviteler yaptirdigimda oluyor. herkez gelirken kendi oyuncagini getirir cocuklar boylece farkli oyuncaklarlada oynarlar . en azindan bir kac kisiyle deneybilirsiniz eger tutarsa haftadaki gun sayisini artirirsiniz. cocuklarla birlikte degisik danslar, sarkilar, sporlar bile yapilabilir degisik aktiviteler el kuklalariyla oyunlar yapilabilinir yada amerikada kutuphanelerde story timeler oluyordu oyle birseylerde olabilir cocuklara oyunlarla kitap okumak gibi.b
bu arada ben turkiyeden ankaraliyim sen nerelisin. ne kadar kalicaksiniz orda bellimi?
msjlarin icin cok tesekkur ederim riyad olmasa bile bir gun bir yerlerde karsilasabilmeyi cok isterim

sevgiler

OP
kumsalll

kumsalll

Daimi Üye
Tepki
454
güzel dıleklerın ıcın cok sagol cnm.aıleden uzakta olmak cok zor cok.kızımı burda dogurdum ve kızım bızım aılenın ılk torunu ve tam 1 yasını doldurmustu kızım annemler onu gördugunde.şimdide 6 aylık hamıleyım gene aılem görmedı bu hamılelıgımı.ama bu sefer dogumda annemler görsün dıye türkıyeye mutlaka gıdecem allahtan bır manı cıkmazsa.bende aslen iskenderunluyum canım.eşim en fazla 5 sene daha burda kalırız dıyor ama genede bellı olmaz dıyor yanı kesın bırsey yok.siz ne kadar daha kalacaksınız orada.dedıgın gıbı rıyadhta olmasa bıle türkıyede görüşürüz inşş.iskenderuna gelırsen benı mutlaka ara.ben yazın orada olacagım.sen bu sene ızıne gıdecekmısın cnm.yanı her sene gıtme ımkanın oluyormu.ben hemen hemen her sene ımkan oldukca gıdıyorum eşimle ailemi görmeye.ayrıca cocuklar için verdıgın fıkır cok güzel bende denemeye calısacagım yanaşan olursa bu fıkre.görüşmek üzere canım...

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar