Salvador Dalí - Tabloları

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.515
salvador+dali-234x300.jpg

Salvador Dalí

Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí Domenech (1904 - 1989), İspanyol ressam Daha çok Salvador Dalí adı ile tanınır

11 Mayıs 1904'te İspanya'nın Figueras kentinde doğdu, 23 Ocak 1989'da aynı kentte öldüSürrealizmin önde gelen temsilcilerindendiYaptığı resimler ve çizdiği portreler kendisinin hakkında bir çok spekülasyona yol açmıştır Genelde resimleri soyut ve hayalci olurPicasso ile birlikte modern resimin öncülerindendir

Dali'nin kişisel portresi, 1921

Hayatı

Salvador Dalí 11 Mayıs 1904'de Figueras'ın (İspanya'nın Kuzeyinde Pirienelere yakın bir kasaba) bir köyünde doğdu 6 yaşındayken menenjitten ölen erkek kardeşinden 3 sene sonra dünyaya gelmişti 1973 de şöyle yazacaktı: 'Doğar doğmaz tapınılan bir ölünün ayak izlerinden yürümeye başladım Beni severken hala onu seviyorlardı aslında Belki de benden çok onu Babamın sevgisinin bu sınırları yaşamımın ilk günlerinde itibaren çok büyük bir yara oldu benim için' Hasta çocuk; 10 yaşında yaptığı ilk self-portresinin ismiydi Bir süre sonra ilk resim kursuna başladı Öğretmeni Juan Núñez iyi bir ressamdı; ondan karakalem çalışmayı öğrendi Daha sonra Catalan (İspanyanın Kuzey doğusunda yaşayan Catalanca adında farklı bir dil konuşan insanlara verilen isim) empresyonist ve realistlerini tanıdı Daha sonra Kübizm ve Juan Gris'i keşfetti 20'li yılların başında Madrid San Fernando Akademisine başladı Ancak anarşist hareketleri nedeniyle okuldan atıldı ve bir süre Girona'da tutuklu kaldı (1923) Daha sonra tekrar okula kabul edilse bile 1926'da tamamen atıldı Bunu takip eden yıl Paris'te Picasso'yla tanıştı 10 yıl sonra Londra'da Stefan Zweig onu Sigmund Freud'a tanıttı 1923'te Madrid'de Luis Buñuel ve García Lorca ile tanıştı İlk önce İspanya İç Savaşı’ndan daha sonra Dünya Savaşından kaçmak için tüm dünyayı gezdiler Dali şöyle açıklar düşüncesini: 'Her zaman anarşist ve aynı zamanda da monarşisttim Her zaman burjuvaziye karşıydım ve hala da öyleyim Gerçek kültürel devrim monarşist prensiplerin restoresiyle mümkündür'

Ama 1934'te beş yıllık aktif bir işbirliğinden sonra artık eski sürrealist arkadaşlarından ayrılmış ve küçük burjuvaya dönüşmekle suçlanır olmuştu Çünkü politikadan kaçıyordu: 'Beni ne marksizm bir parça bile ilgilendirmiyordu Politika bir kansere benziyordu' Newyork'a yerleşti, ama arada sırada geri dönüyordu Örneğin faşistler arkadaşı Garcia Lorca'yı öldürdükten ya da Nazilerin istilasından sonra Mamafi, Kuzey Amerikalılar tarafından aranılan, sevilen, iyi ücret ödenen biriydi 1966'da Newyork modern sanatlar müzesinde 1966'de ona bir retrospektif adadılar Beuborg'daki bir diğer sergi için 1979'a kadar beklemesi gerekti 3 sene sonra 1982'de Gala öldü O zamandan sonra nerdeyse resim yapmayı bıraktı Dali , Gala'nın mezarının olduğu Pubol'e yerleşti ve son eserlerini verdi

Pubol Şatosundaki yangından kurtulduktan sonra; 23 Şubat 1989'da Figueras hastanesinde, 84 yaşında öldü Cesedi ilaçlandı; ve Figueras'daki müzesine hakim olan dev kubbenin altına gömüldü

289391-350x262.jpg

soft-watch.jpg

Butterfly-Landscape-231x300.jpg

450_images_dalis32_-224x300.jpg

SalvadorDali-SoftConstructionWithBeans-292x300.jpg

dali7ke1-226x300.jpg

dalis24_-350x275.jpg

dali-art-salvador-dali.jpg

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar