Resimlerle Punch işi

Teyzos

Sitenin Hikaye Yazarı
Moderatör
Tepki
5.771
11111111.png

11111111111111111111111111111.png

2222222222.jpg

pn.jpg

pn4.jpg

Punch NakIŞI
Punch nakışı, kumaş üzerinde 3 boyut etkisi yaratan bir nakış tekniği. Özel iğnesi ile yapılan bu nakış sayesinde, kumaşların üzerinde doku etkisi oluşturmak tam bir zevk ve sanat işi. Punch nakışına, genelde “iplikle yapılan yağlıboya” denmesinin sebebi de, renk tonlamalarını, nerdeyse yağlıboyadaki kadar özgürce ve karmaşık yapıda kullanma imkanı vermesidir. Punch, Punch Nakışı, Rus Nakışı ve Bunka gibi türevleri bulunan bu teknik, kumaşın ters yüzü üzerine özel iğne ile nakış motifinin işlenmesi ve kumaşın ön yüzünde modelin kabartılı şekilde meydana gelmesini sağlar. Halı dokumasını andırsa da naif yapısı sebebiyle nakış olarak adlandırmak daha doğru kabul edilmiştir. Bunka, Rus kökenli bu tekniğin Japonya’daki versiyonudur. Punch’tan en temel farkı, kumaşın ön yüzünde çalışılmasıdır. Genelde manzara resimi yapmakta kullanılır; ışık-gölge oyunlarını resim gibi yansıtma özelliği sanatçıların ilgisini çekmektedir. Farklı boyda iğnelerle yapılan punch nakışı, hem farklı kalınlıkta iplerle çalışılabilmesini, hem de eserin 3 boyut özelliğinin vurgulanmasını sağlamaktadır. Bu süsleme tekniği, özellikle crazy patchwork’ü süslerken çok iyi bir araçtır; ayrıca diğer nakış teknikleri, özellikle ipek kurdele nakışı ile çok uyumlu bir görüntü verir.

springtime.jpg

pn203monarch.jpg

blue_floral_arrangemnet_cushion.jpg

bluebird.jpg

3200b624cc92643504e9eb2a2aec7f53.jpg

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.515
Elin ayarını tutturmak uğraştırıyor biraz onda zorlandım :ne: bu punch iğnesi kullanılarak pul ve boncukta yapıyorlar bir ara görmüştüm o da değişikti görmüşsünüzdür belki:findikim:

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.643
Bunların igneleriyle ipleri ne degişikmiş :ne:
Valla çok masraflı bu iş bacım
Ben 3 gün sinirimden 2 kg vermiştim
Deli oluyor insan dedigin gibi el ayarı zorluyor ahh yanında olsaydım hemen kapardın

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar