Pratik Dikiş Dersleri

ferah

Daimi Üye
Tepki
9.347
DİKİŞ MALZEMELERİ VE ÖLÇÜ ALMAK
Dikiş hakkında hiçbir bilgisi olmayan birine anlatıyormuş gibi başlamak istiyorum pratik dikiş bilgileri serisine,bu bilenlere sıkıcı gelebilir ancak bilen bilmeyen herkes faydalansın istiyorum.Önce ihtiyacımız olan malzemelere bakalım;düz riga,eğri riga ve kol rigası ,çizim yapmak için sabunveya çizim taşı,makas,mezura,iğne ve iplik..
kol evi rigası...kol oyumlarını çizmede kullanılır..
kol-evi-rigasi-fiyatlari.jpg

eğri riga..kıyafetin kavis yerlerinde kullanılır,yaka,bel kavisi gibi..
egri-riga-terzi-fiyatlari.jpg

düz riga..
duz-riga-cetvel-fiyatlari.jpg

mezura..
mezura.jpg

Malzemeler dışında önemli olan ikinci konuysa doğru ölçü almak.Bunu göstermek için victoria’s secret mankenlerinden yardım aldım
catsgh.jpg

Bu esmer hatunun üzerinde gösterdiğim gibi omuz ölçüsü,beden (göğüs)ölçüsü ve kol ölçüsünü göründüğü gibi alıyoruz,kol bu şekilde tutularak alınmalı.
catsuop.jpg

Şu elbisenin güzelliğine bakarmısınız bayıldım rengine modeline…:)Neyse ölçülere dönelim,sıra bel ve basen ölçüsünde.Bel ölçüsünü dikmek istediğiniz şeyin beli nerede olsun istiyorsanız oradan ölçün mankendeki ölçü yüksek bel bi eteğe veya pantolona uygun,daha düşük bel bir şey isterseniz istediğiniz düşüklükten ölçebilirsiniz.Basen ölçüsü alırken dikkat edilmesi gereken şeyde bacakların birbirine bitişik durması.Ayrıca ölçü alırken bol olmasını istiyorum diyerek mezuraya bolluk vererek ölçmeyin çünkü istediğiniz bolluğu biçerken vericez.
catsc59flk.jpg

Ve son olarak boy ölçüsü ile ölçü alma işlemi bitiyor…

alıntı-sihircraft

çitlenbikk

Daimi Üye
Tepki
366
kalıplardan basit giyimler dikiyordum veya eski bir giyimimi sökerek kalıp olarak faydalanıyordum eğri ve kol evi
rigasını bilmiyordum. sayenizde öğrenmiş oldum biçkide bunlar kolaylık sağlıyacaktır,

teşekkürler

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar