Pırasayı sevmesinin bir yolu var

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.518
697194_detay.jpg

Pırasayı sevmesinin bir yolu var

Çocuğunuz sebze-meyve yemiyor diye üzülmeyin yemeye alışması mümkün

Okul öncesi dönemde havuç ve kereviz gibi sebzelere burun kıvıran çocukları, küçük ödüllerle bu yiyeceklere alıştırmanın mümkün olduğu belirtildi. İngiltere’de yapılan ve sonuçları “American Journal of Clinical Nutrition” Dergisi’nde yayımlanan araştırma, çocukları sebzeleri yemeleri için ödüllendirme konusunda daha önce yapılan araştırmaların aksini savunuyor.

ÖDÜL ‘LEZZETLİ’ YAPTI
Araştırma, ebeveynlerin 3-4 yaşlarındaki çocuklarını, her seferinde sevmedikleri sebzeden küçük bir parça tatmaları halinde çıkartmayla ödüllendirmeleri durumunda, bunun, çocukların davranışlarını gitgide değiştirdiğini gösterdi. Birkaç hafta sonra çıkartmayla ödüllendirilen çocukların, sebzelere daha iyi tepkiler verdikleri gözlendi; örneğin daha önce çocuklar tarafından “iğrenç” ve “fena değil” arasında değerlendirilen sebzelerin, “fena değil” ile “lezzetli” arasına yerleştiği belirlendi.

Habertürk

GamzeLi

Aktif Üye
Tepki
94
Ben hiç anlayamıyorum pırasa sevmeyenler 7/24 verilsin yerim tek şartla limonlu olursa bak yine canım çekti:sila::sila::sila:
Çocuklar eğer yemeyecem dediyse yemiyor ne kadar ödül olursa olsun

balböceği

Daimi Üye
Tepki
386
kendimde sevmem pırasayı eşimde ama oğlum için bi kaç kez denedim ne yaptıysam yemedi ısrar ettikçe daha çok inatlaştı saatlerce aç kaldı bi kaşık bile yediremedim

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
Pırasa yemeğini oğluma yedirdim.Pirinçli havuçlu ve limonlu.Beğendi :huhuu: İnşallah ilerleyen yaşlarındada yer Çünkü çocuğa sevmediği birşeyi yedirmek kadar zor birşey yok.İşin ucunda en güzel ödül olsa bile yemeyen çocuk yemiyor

melek_yüzlüm

Daimi Üye
Tepki
2.195
benim oğluma ne ödül verirsem vereyim asla yemez.hatta bugün pırasa pişirdim biz çok seviyoruz ama küçük bey evde burnunu tutarak dolaştı ' anne çok pis kokuyor' diye...bende hiç zorlamıyorum belki ilerde sever

p@g

Daimi Üye
Tepki
1.122
Ben de pek sevmem ama oktay usta portakallı yapmıştı denedim fena olmadı sevdim.

PoRTaKaL

Daimi Üye
Tepki
498
Sebze meyve gerçekten çok faydalı heleki pırasa kereviz gibi sebzeler çok sağlıklı ama ne yazıkki çocuklar yememek için resmen direniyorlar. Bizim de kuzenler yemezler pek ama herkes iştahla yerken onlarında canı çekiyo ve bu yüzden artık itiraz etmeden yemeye başladılar.

Lilav

Daimi Üye
Tepki
21.987
tesekkürler canim ben daha kocama sevdiremedim cocuklara nasil sevdiricem:hihi:

OP
nk83

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.518
Lilav çoban salatası yaparken soğan yerine incecik kıyılıp tuzla ovulmuş pırasa koy bak nasıl güzel oluyor (anaaam canım çekti :lululu:)

Ben mercimek çorbasına da çok yakıştırıyorum pırasayı blendırdan geçirince anlaşılmıyor zaten...

Çikolata

Daimi Üye
Tepki
5.378
bende her sebze yemeğini zorla yediriyorum ama sağlıklı olduğunu on u büyüteceğini akıllı yapacağını vs... konuşuyorum mecbursun yemeye annen ne yaparsa diyorum allah bize bunları veriyo abur cuburu pis adamlar yapıyo diyorum o zaman yiyor :evet:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar