Pedagog Adem Güneş’ten tuvalet alışkanlığı için 13 öneri

Aslı Oktay

Daimi Üye
Tepki
19.334
1328628872796815_b.jpg

1- Tuvalet alışkanlığı önce büyük abdestten başlanılır, ardından gündüz küçük tuvalet alışkanlığı ve en son olarak da gece alışkanlığı kazandırılmaya çalışılır.

2- Tuvalet alışkanlığı kazandırılmak istenilen çocuğun altına artık hiçbir şartta bez bağlanmamalıdır. Çocuk bazen bezli bazen bezsiz olursa, yavaş yavaş kazandığı bu alışkanlığı çarçabuk kaybedebilir.

3- Çocuk, gündüz altını ıslattığında (hava soğuk değilse ve sosyal ortam müsaitse) birkaç dakika ıslak alt ile bırakılır. Bu süre çok uzatılmadan temiz bir iç çamaşır ile alt değiştirilir.

4- Çocuğun altı değiştirilirken, ne psikolojik, ne duygusal ne de fiziksel şiddet uygulanmamaya gayret sarf edilmelidir. Çocuk ilk defa karşılaştığı bu ıslak olma ve utanma hissini kendi içi dünyasındaki dinamikleri dengelice kurarak çözmeye çalışmalıdır. Bazen “of, bıktım ya” demek bile çocuğun oluşturmaya çalıştığı bu iç dinamikleri bozmaya yeter de artar bile.

5- İki yaşını geçmiş hiçbir çocuk altı ıslak olarak dolaşmaktan zaten hoşlanmaz. Sizin ekstra bir şey söylemenize ne gerek var ne de ihtiyaç. Söyleyeceğiniz her bir ezici söz, süreci uzatacağı gibi, çocuğunuzun farklı davranış bozukluklarına da yol açabileceği unutulmamalıdır.

6- Gece kazandırılacak tuvalet alışkanlığında, çocuk gündüz saatlerinde bol su ve sıvı içecekler içmeli, ancak yatmadan en az bir saat önce sıvı içecekler kesilmelidir. Susamaya neden olacak, yağlı, tuzlu ve tatlı yiyecekler yedirilmemelidir.

7- Gece kazandırılacak tuvalet alışkanlığında, çocuğun atını ıslattığı saatler bir çizelge ile tespit edilmeli ve o saatlere denk gelecek şekilde hem “teheccüd namazına” kalkılması hem de çocuğu tuvalete götürülmesi bir alışkanlık haline getirilebilir.

8- Çocuk gece kaldırılıp tuvalet ihtiyacı giderirken uykulu olmamalı, uykusu ve bilinci açık hale getirilip ihtiyacını gidermeye çalışmalıdır.

9- Çocuğuna tuvalet alışkanlığı kazandırmaya çalışan bir anne bol bol yedek çarşaf ve nevresim ile, bolca temiz yedek iç çamaşırı bulundurmalıdır.

10- Gece tuvalete kaldırılacak çocuk, altını ıslatmış ise, asla örselenerek veya hırpalanarak kaldırılmamalıdır. Uyku anında çocuğun örselenmesi ve hırpalanması akıl sağlığı açısından tehlikelidir.

11- Uykusu ağır olan çocukların gece tuvalet alışkanlığı kazandırılması zor olabilir. Böylesi durumlarda, ekstra bir gayret gerekebileceği normal kabul edilmelidir.

12- Erkek çocukları sünnet ettirildikten sonra daha kolay tuvalet alışkanlığı kazandığı bilinmelidir.

13- Uzun süreli uğraşlar neticesinde kazandırılamayan (özellikle) gündüz tuvalet alışkanlıklarında, psikolojik veya fizyolojik sorunlar olabileceği hatırlanmalıdır.

OP
Aslı Oktay

Aslı Oktay

Daimi Üye
Tepki
19.334
ben de korktum bır kac ay erteledım hazır degılız kızımla

flamingo

Daimi Üye
Tepki
6.630
. @flamingo nasıl ogrettin var mı kolay yolu

bende nasıl öğretecem diye herkese sorardım birkaç defa girişimim oldu başarısız olduk yeri geldi kakasını antrede fayansın üstüne yaptı,çişini halıya kanepeye balkona yaptı hep pes ettim.sonra karar verdim soğuklar gelmeden ya öğrenecekti yada bir dahaki yaza kalacaktı.oturak aldım onu oyuncak niyetine kullanıyordu evinde klozet varsa çocuklar için aparatı var ondan al ve üstüne oturt inan bu şekilde öğrenmesi daha kolay..oturağı kaldır hiç oturtma bile..çok uzun oldu dimi:gulsemmi:

Kristen Stewart

Daimi Üye
Tepki
49.341
bende nasıl öğretecem diye herkese sorardım birkaç defa girişimim oldu başarısız olduk yeri geldi kakasını antrede fayansın üstüne yaptı,çişini halıya kanepeye balkona yaptı hep pes ettim.sonra karar verdim soğuklar gelmeden ya öğrenecekti yada bir dahaki yaza kalacaktı.oturak aldım onu oyuncak niyetine kullanıyordu evinde klozet varsa çocuklar için aparatı var ondan al ve üstüne oturt inan bu şekilde öğrenmesi daha kolay..oturağı kaldır hiç oturtma bile..çok uzun oldu dimi:gulsemmi:

Hepsi var @flamingo klozete oturakta aldım lazımlıkta aldım hem de kırmızı arabalı..Alıştırma kilotu aldım ama bi kere denedik olmadı ya korkuyorum yine başa sararız diye..Havalar soğudu zaten bu sene geçti artık seneye bahara..:derdimcok:

flamingo

Daimi Üye
Tepki
6.630
Hepsi var @flamingo klozete oturakta aldım lazımlıkta aldım hem de kırmızı arabalı..Alıştırma kilotu aldım ama bi kere denedik olmadı ya korkuyorum yine başa sararız diye..Havalar soğudu zaten bu sene geçti artık seneye bahara..:derdimcok:

çocuğa tuvaleti öğretmek istiyorsan ilk 15 20 gün hiç dışarı çıkmayacaksın ben öyle yaptım gelen misafiri kabul ettim ama ben dışarı çıkmadım..bir de evin sobalı değilse öğrenebilir pes etme ara ara tekrar dene canım..

Kristen Stewart

Daimi Üye
Tepki
49.341
çocuğa tuvaleti öğretmek istiyorsan ilk 15 20 gün hiç dışarı çıkmayacaksın ben öyle yaptım gelen misafiri kabul ettim ama ben dışarı çıkmadım..bir de evin sobalı değilse öğrenebilir pes etme ara ara tekrar dene canım..

Onu da yaptım canım inan arkadaşlar hatta nerelerdesin diye soruyorlardı:derdimcok:

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.652
Allah yardımcınız olsun
teşekkürler aslım konu için

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar