Parmak emme

Tepki
70
kızım 20 aylık. 1 aylıktan beri, yani eldiveni çıkardığımızdan beri parmak emiyor.
doktorlar ellemeyin, lafını bile etmeyin, rahatlamak için yapıyor diyor. biz de bu zamana kadar hep dikkatini başka şeylerle dağıtmaya çalıştık. ama artık işin bilincinde. parmağını gösterip "parmak emme" diyor. geçende bak parmağın yorulmuş, kırmızı olmuş, hadi biraz dinlendir dedim. o günden beri emdikten sonra parmağını gösterip kırmızı diyor.
hala olumsuz tepki vermiyoruz, çekmiyoruz ama 15-20 yaşında gizli gizli parmak emme hikayeleri duymak da sinirimi bozuyor. zaten malum herkes çok meraklı felaket tellalığına.
bu konuda fikri olan var mı? ne zaman müdahale etmek, ne yapmak gerekir?

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.687
Canım benim allah kolaylık versin. Benim yeğenimde parmak emiyor. Ama sürekli değil 1.uyku gelince. 2. Karı açıkınca 3. altına yapınca :hihi:

Sinyal veriyor :hihi:

Kolay ğelsin canım

ayser

Daimi Üye
Tepki
7.439
Dikkatini başka yere vermeye çalışın yumuşak bi şekilde mücadale edin bence.
Bunu kardeşimde yaşadık ilkokulda da emince utanarak bırakmış.
Tabiki bu daha kırıcı bir durum,çocukların nasıl acımasız bir eleştirmen olduğu malum.
Siz olayın farkındasınız mutlakada çözüm bulacaksınız.

OP
P
Tepki
70
ikinize de teşekkürler rahatlatıcı cevaplarınız için.
bizimki de uykusu gelince ve acıkınca yapıyor. ama bazen kalabalıkta çekingen dururken de emiyor. herhalde kendini huzursuz hissediyor.

neyse geçecek inşallah. olumlu düşünelim olumlu olsun :)

sadiye

Admin
Admin
Tepki
56.321
Zamanla birakir bencede, tabii sizde tatli tatli biraktirmaya calisin.
Bende ogluma emzigi nasil biraltiracagim diye düsünüyorum.

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
kızım 20 aylık. 1 aylıktan beri, yani eldiveni çıkardığımızdan beri parmak emiyor.
doktorlar ellemeyin, lafını bile etmeyin, rahatlamak için yapıyor diyor. biz de bu zamana kadar hep dikkatini başka şeylerle dağıtmaya çalıştık. ama artık işin bilincinde. parmağını gösterip "parmak emme" diyor. geçende bak parmağın yorulmuş, kırmızı olmuş, hadi biraz dinlendir dedim. o günden beri emdikten sonra parmağını gösterip kırmızı diyor.
hala olumsuz tepki vermiyoruz, çekmiyoruz ama 15-20 yaşında gizli gizli parmak emme hikayeleri duymak da sinirimi bozuyor. zaten malum herkes çok meraklı felaket tellalığına.
bu konuda fikri olan var mı? ne zaman müdahale etmek, ne yapmak gerekir?

Canım benim parmak emmek kimi çocukta meme vazifesi görüyor.Hemen müdahale etmezseniz şayet ileriki yaşlarda gerçekten sorun haline gelebiliyor.
Ben yiğenimden örnek vermek istiyorum ki şu an 4 yaşında ve halen uykusu geldiğinde bir eli ağzında,bir eli kulağında maalesefki bu şekilde uyuyor ve uyumadan evvelde maalesefki bu moda giriyor.
Diğer arkadaşlarımın söylediği gb ya emzik olayına başlayın yada dikkatini başka bir yöne çekmeye çalışın,eline başka başka sevdiği oyuncaklar verin ki oyalanın o esnada.
Dilerim bu süreyi atlatırsınız.

Rabbim bebeğinize uzun sağlıklı ömürler versin inşallah.Böyle böyle bizlerde tecrübe kazannıp onlarla büyüyoruz.

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
ikinize de teşekkürler rahatlatıcı cevaplarınız için.
bizimki de uykusu gelince ve acıkınca yapıyor. ama bazen kalabalıkta çekingen dururken de emiyor. herhalde kendini huzursuz hissediyor.

neyse geçecek inşallah. olumlu düşünelim olumlu olsun :)

Geçecektir muhakkak ama lütfen ihmal etmeyin,diğer mesajmda da yazdığım gb ileriki yıllarda çok büyük sorun haline gelme ihtimali çok yüksek.
Mesela yiğenimin bir parmağı diğer parmağına göre (baş parmak emiyor)daha uzun ve zayıf....
Parmak şekil değiştiriyor maalesef..

office

Daimi Üye
Tepki
1.158
benim oğlum emiyordu hem de nasıl.. aman allahım 1 saniye görmesem parmağı kıpkırmızı çıkıyordu.. ben parmagına temiz bir bez veya yara bandı sararak çözüm buldum.. parmağındaki yara bandını ağzına götürünce midesi bulanıyordu :) tam unutmak üzereydi ki maalesef emdiği parmağı, abisiyle oynarken kapıya sıkıştı.. günlerce şiş ve acı ile dolaşınca unutmuş oldu.. 1 hafta sonra parmağı düzeldi ama artık emmiyordu..
dediğim gibi daha önünüzde 11 gün var madem dediğim taktiği bir düşünün isterseniz..
çok geçmiş olsun :)

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
11inde bir pedagogla görüşeceğiz.
en azından bir uzman görüşü alalım dedik.
neler söylediğini size de yazarım kızlar. çok sağolun.

En sağlıklı olanını düşünmüşsünüz canım.
Bizleride bilgilendirirsen sevinirim.
Çünkü biz anneleri gerçekten ilgilendiren bir konu bu.

Şahmaran.

Admin
Admin
Tepki
50.395
benim oğlum emiyordu hem de nasıl.. aman allahım 1 saniye görmesem parmağı kıpkırmızı çıkıyordu.. ben parmagına temiz bir bez veya yara bandı sararak çözüm buldum.. parmağındaki yara bandını ağzına götürünce midesi bulanıyordu :) tam unutmak üzereydi ki maalesef emdiği parmağı, abisiyle oynarken kapıya sıkıştı.. günlerce şiş ve acı ile dolaşınca unutmuş oldu.. 1 hafta sonra parmağı düzeldi ama artık emmiyordu..
dediğim gibi daha önünüzde 11 gün var madem dediğim taktiği bir düşünün isterseniz..
çok geçmiş olsun :)
Ofisim inan üzülsem mi sevinsem mi olmuş sizin olayınız.
Yinede çok geçmiş olsun birtanem.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar