Parmak emme alışkanlığı nasıl engellenir?

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.528
parmak-emme-aliskanligi-nasil-engellenir--1276009.Jpeg

Annenin göğüsünün yerini tutan parmağı emmekten vazgeçmek, ilerleyen dönemlerde pek de kolay olmamaktadır…

Parmak emmek, çocuğun yaşamının ilk aylarından itibaren görülebilen bir davranıştır. Bebeklerin veya çocukların rahatlamaya yönelik yaptığı bu davranış zaman içerisinde annenin olmadığı ve çocukların kendilerini sıkıntılı hissettiği her durumda karşımıza çıkabilir.
Bebeklerin her ağlamasını ve rahatsızlık hissettikleri durumları emzirerek geçirmeye çalışmak zaman içerisinde kurulan bağın bağımlılığa dönüşmesini sağlamaktadır. Oysa onlarla iletişim kurmanın ve kendilerini rahatlat hissetmelerini sağlamanın birçok şekli bulunmaktadır.
Anne göğüsünün yerini tutan parmağı emmekten vazgeçmek, ilerleyen dönemlerde pek de kolay olmamaktadır. Bebekle kurulan ilişkinin duygusal kalitesi, ihtiyaçlarının doğru anlaşılması ve zamanında karşılanması bu ilişkiyi güçlendirecektir.
• Uykuya geçişte ‘geçiş nesnesi’ dediğimiz oyuncak gibi benimseyebileceği objeleri yatağına koymak onu rahatlatacaktır.
• Parmak emmeyi küçümsemek ve bebeği bu konuda utandırmak onları bu davranıştan kurtarmak için çözüm yöntemi olarak kullanılmamalıdır.
• Sağlığı ve gelişimi ile ilgili kaygılar iyi ifadelerle anlatılmalı.
• Bu anne ve çocuk arasında kazanılan bir savaşa dönüştürülmemelidir.
• Olumlu davranışlarına odaklanmak, sözlü övgüler ve teşvik edici minik ödüller vermek bu tür davranışlardan kurtulması için daha uygun birer çözüm yöntemidir.

Yaşının ilerlemiş olmasına rağmen hala parmak emme, tırnak yeme gibi davranışlar gösteren çocukların ortak özellikleri arasında, bu davranışları sıkıntılı hissettikleri durumlarda, kendilerini yalnız hissettikleri veya yetişkinler tarafından yönlendirilmedikleri anlarda bu tür davranışlara başvurdukları gözlemlenmektedir. Ayrıca arkadaşları ile vakit geçirmeyen, uzun süre yalnız kalan ve boş zamanını bireysel olarak geçiren çocuklarda bu tür davranışların sıklığı artmaktadır.
Tırnak yeme, okul öncesi dönemde, öncelikle çevresindeki tırnak yiyen başka bir bireyi taklit ederek de başlayabilir. Çocuklarda stres yaratan durumlarda, duygularını ifade edemediği anlarda ve yetişkinlerinden gerekli ilgi ve değeri görmediklerini hissettikleri zamanlarda iç gerginliğini ifade etmek için yarattığı bir duruma dönüşebilir.
Yoğun yaşandığını düşündüğünüz bu davranışları çözmeye çalışmadan önce aile sisteminizin işleyişine çocuğunuzla kurduğunuz ilişkideki karşılıklı duygu alışverişinize ve bütün bu davranışları etkileyebilecek başka faktörlerin olup olmadığına dikkatlice bakmak gerekir. Sıklıkla tekrar eden ve çocuğun sosyal uyumunu bozan davranışlarda ise bir uzmana başvurulması gerekir.

Milliyet

OP
nk83

nk83

Admin
Tepki
83.528
Bende hep dişi kaşınıyor diye yapar sanıyordum birara...

maviboncuk

Daimi Üye
Tepki
16.859
benim kuzenimin oğlu çok emmişti yaa bırakmadı ne zman biraz büyüdü öle bıraktı neler yaptı annesi parmağına acı sürdü filan kötü bir alışkanlık parmağı incelmişti nerdeyse

OP
nk83

nk83

Admin
Tepki
83.528
Ay doğru ben bile 20'lik diş çıkarıyorum beynim döndü el kadar çocuk ne oluyordur ay kıyamam...

office

Daimi Üye
Tepki
1.158
büyük oğlum emzik emdiği için parmak emme sıkıntımız olmadı, ama küçük oğlum emziği reddettiği için parmak emmeye başladı. bıraktırmak için epey bir uğraş verdik. kimisi, acı oje sür bile ddedi ama ben o yaştaki bebeğe kimyasal bir madde kullanmak istemedim. en son çareyi yara bandında buldum. sabah kalktığında ilk iş yara bandı yapıştırıyorduk parmağına, ağzına koyduğu an midesi bulandı, bir daha da koymadı. ama bandı çıkarmayı öğrendiğinde yine emiyordu gizli gizli.
bir sabah abisiyle oyun oynarlarken maalesef oğlumun baş parmağı feci bir şekilde kapıya şıkıştı. tırnak düşme noktasına geldi. bu kötü olayın tek olumlu tarafı; iyileşmesi birkaç hafta sürdüğü için parmak emmeyi unuttu. yaklaşık 2 aydır emmiyoruz artık şükür. :lilav:

OP
nk83

nk83

Admin
Tepki
83.528
Geçmiş olsun ama yara bandını iyi akıl etmişsiniz :eek: emzik olayı iyi bişey o zaman bazıları vermez karşı çıkar ya emzik olmayınca ele yapışıyor demek gerçi kendini ifade etmekte falanda filanda da yapıyormuş bu yazıya göre ama o daha ilerki yaşlarda herhalde...

OP
nk83

nk83

Admin
Tepki
83.528
20´liklerini cektirecek misin?
Cektirmek iyi diyorlar, gerci ben cektirmedim. Arada sorun cikartiyorlar. :dislek:
Yok ya sorun çıkartmadığı sürece dokunmam fena tırsarım ben diş çektirmekten :iyyyy: şimdi 3.çıktı bakalım ne olacak inşallah gerekmez gül gibi geçinir gideriz :)

Tepki
54
benim kizimi ben bir bucuk sene emzirdim ve daha sonra biraktik ve bir gun baktim gece uyurkene otamatikmen parmagi agzindaydi ozamandir kizim parmak emiyo simdi 9 yasinda gunduz hic emmez ama gece bakiyorum bas parmagini emiyoo sanirsam evlensede kizim emmeyi birakamiyacak gibi geliyo

OP
nk83

nk83

Admin
Tepki
83.528
İnşallah sadiyecim gerekirse o an bittiğim andır herhalde :acep:

Metis o şekilde foto çekmişlermi çok şeker olur ya Allah analı babalı büyütsün teyze olucan demek ne güzel

Mavisim baksana stres vs. gibi şeylerdende oluyormuş...

Tepki
8.216
İnşallah sadiyecim gerekirse o an bittiğim andır herhalde :acep:

Metis o şekilde foto çekmişlermi çok şeker olur ya Allah analı babalı büyütsün teyze olucan demek ne güzel

Mavisim baksana stres vs. gibi şeylerdende oluyormuş...

fotoğrafta var videoda var canım parmağını emerken ağustosun sonunda doğcak inşallah
üçüncü teyze oluşum saol tatlım :lilav:

G

guzelcem

Misafir
parmak-emme-aliskanligi-nasil-engellenir--1276009.Jpeg

Annenin göğüsünün yerini tutan parmağı emmekten vazgeçmek, ilerleyen dönemlerde pek de kolay olmamaktadır…

Parmak emmek, çocuğun yaşamının ilk aylarından itibaren görülebilen bir davranıştır. Bebeklerin veya çocukların rahatlamaya yönelik yaptığı bu davranış zaman içerisinde annenin olmadığı ve çocukların kendilerini sıkıntılı hissettiği her durumda karşımıza çıkabilir.
Bebeklerin her ağlamasını ve rahatsızlık hissettikleri durumları emzirerek geçirmeye çalışmak zaman içerisinde kurulan bağın bağımlılığa dönüşmesini sağlamaktadır. Oysa onlarla iletişim kurmanın ve kendilerini rahatlat hissetmelerini sağlamanın birçok şekli bulunmaktadır.
Anne göğüsünün yerini tutan parmağı emmekten vazgeçmek, ilerleyen dönemlerde pek de kolay olmamaktadır. Bebekle kurulan ilişkinin duygusal kalitesi, ihtiyaçlarının doğru anlaşılması ve zamanında karşılanması bu ilişkiyi güçlendirecektir.
• Uykuya geçişte ‘geçiş nesnesi’ dediğimiz oyuncak gibi benimseyebileceği objeleri yatağına koymak onu rahatlatacaktır.
• Parmak emmeyi küçümsemek ve bebeği bu konuda utandırmak onları bu davranıştan kurtarmak için çözüm yöntemi olarak kullanılmamalıdır.
• Sağlığı ve gelişimi ile ilgili kaygılar iyi ifadelerle anlatılmalı.
• Bu anne ve çocuk arasında kazanılan bir savaşa dönüştürülmemelidir.
• Olumlu davranışlarına odaklanmak, sözlü övgüler ve teşvik edici minik ödüller vermek bu tür davranışlardan kurtulması için daha uygun birer çözüm yöntemidir.

Yaşının ilerlemiş olmasına rağmen hala parmak emme, tırnak yeme gibi davranışlar gösteren çocukların ortak özellikleri arasında, bu davranışları sıkıntılı hissettikleri durumlarda, kendilerini yalnız hissettikleri veya yetişkinler tarafından yönlendirilmedikleri anlarda bu tür davranışlara başvurdukları gözlemlenmektedir. Ayrıca arkadaşları ile vakit geçirmeyen, uzun süre yalnız kalan ve boş zamanını bireysel olarak geçiren çocuklarda bu tür davranışların sıklığı artmaktadır.
Tırnak yeme, okul öncesi dönemde, öncelikle çevresindeki tırnak yiyen başka bir bireyi taklit ederek de başlayabilir. Çocuklarda stres yaratan durumlarda, duygularını ifade edemediği anlarda ve yetişkinlerinden gerekli ilgi ve değeri görmediklerini hissettikleri zamanlarda iç gerginliğini ifade etmek için yarattığı bir duruma dönüşebilir.
Yoğun yaşandığını düşündüğünüz bu davranışları çözmeye çalışmadan önce aile sisteminizin işleyişine çocuğunuzla kurduğunuz ilişkideki karşılıklı duygu alışverişinize ve bütün bu davranışları etkileyebilecek başka faktörlerin olup olmadığına dikkatlice bakmak gerekir. Sıklıkla tekrar eden ve çocuğun sosyal uyumunu bozan davranışlarda ise bir uzmana başvurulması gerekir.

Milliyet

oğlum çokkkk parmağını emiyor:(:acep::uzgun:

incitanemtuana

Daimi Üye
Tepki
28.175
tuanam daha anne karninda parmak emiyodu annesi kilikli :)
ultrasonda belirginlestigi andan itibaren her gidisimde görüyoduk
dogdu hastanede bir iki gün emzik aldi
sonrasinda parmagini bir kavradi ama bas parmagini diil isaret parmagini emiyo
hatda emiyoda sayilmaz agzinda tutuyo sadece
ben ne yazik ki 10küsür yasima kadar emmisim :eek:ys: ama nerdeysse agzimdan hic cikarmadan annem neler neler denemis
tuanam ise tam tersi sade ve sadece dakikalik uykuya gecis yaparken emiyo
o yüzdende üstüne düsmüyorum ne yalan söyliim
buarada benim bukadar emmeme ragmen ne dislerde bir problem oldu nede parmagimda bir incelik

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar