Paraben Nedir? Zararları nelerdir?

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Paraben ile ilgili birçok şey duymuşsunuzdur. Biz kadınların güzelleşmek uğruna aldığı şampuandan tutunda, makyaj ürününe kadar birçok şeyde paraben var. Ve paraben maalesef kansere yol açıyor.

PARABEN (Metil - propil- butil – etil)

Raf ömrünü uzatıcı olarak kullanılan madde ciltte egzama tipi tahriş ve alerjik reaksiyonlara sebep olur. Benzoik asidin bir türevidir. Zehirli ve toksik bir maddedir. Parabenler vücutta ös******i taklit eden madde olarak bilinir. Göğüs kanseri hastası kadınlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda alınan tümör örnekleri içinde bol miktarda paraben maddesi olduğu ortaya çıkmıştır. Vücutta hormonal etkileri artıran kimyasal maddelerin kullanılması özellikle öströjen hormonuyla artan göğüs kanserinin yaygınlaşmasına sebep olmuştur. Göğüs dokusundaki yoğun yağ oranı vücuttaki toksik maddelerin burada yoğunlaşmasına ve göğüs kanserinin en yaygın kanser çeşidi olmasına sebep olmaktadır.

Dibutyl Hydroxytoluene - cilt yanması

Propylene Glycol - karaciğer ve böbrek hastalıkları

Triethanolamine - kanser yapabilir

Black 401, Purple 401, Orange 205, vb - kanser yapabilir

Ethyl Urocanate - tümörlere neden olabilir

Butyl Hydroxyanisole - sindirim sistemi kanamaları, tümör

O-Phenylphenol(OPP) - karaciğer hastalıkları ve kanser

Sorbic Acid - kanser yapabilir

P-Chorophenol - cilt döküntüsü

Chlorxylenol - cilt döküntüsü

Paraffin (alkane) - kanser yapabilir, egzama

Hexachlorophene - cilt hassasiyeti.

Evet arkadaşlar bunlar zararları ve sizde mümkün olduğunca aldığınız ürünün içeriğine dikkat edipte alın.

Arina

nurci

Daimi Üye
Tepki
516
Canım hangi birine bakıcaz. Öyle çok ürün kullanıyoruz ki. Güzelleşelim derken sağlığımızdan olucaz. :sim3:

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Valla ben paraben görünce bırakıyorum artık :kptmya:

OP
Arina

Arina

Daimi Üye
Tepki
50.485
Rica ederim canım. Bende bakayım bir ara o markaya. Birde Nuxe ürünlerinde de yok bazılarında. Kullanıyordum ben; ama 6 ay kullanma süresi:) Zaten 6 ayda bitiremiyorsun:)

AMOR

Aktif Üye
Tepki
112
teşekkür ettim arinacımama kimyasal ürün hiç kullanamyız bu gidişle hergün bir maddenin zararlı olduğu yönünde haberler çıkıyor,en iyisi kimyasaldan uzak durmak da işde o çok zor:dertli:

flamingo

Daimi Üye
Tepki
6.630
güzelleşelim derken sağlığımızdan olmayalım..

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar