Okullar Ne Zaman Açılacak? (2014-2015 Eğitim Yılı Açılış Tarihi)

Kristen Stewart

Daimi Üye
Tepki
49.341
Okullar Ne Zaman Açılacak? (2014-2015 Eğitim Yılı Açılış Tarihi)

25559343.jpg

Okullar Ne Zaman Açılacak? (2014-2015 Eğitim Yılı Açılış Tarihi) haberi, 2014-2015 eğitim ve Öğretim yılı için öğrenciler hazırlıkalara başladı. Okullar ne zaman açılacak? Bu sene 1. sınıfa başlayacak yeni öğrenciler hangi tarihte okulda olacaklar? MEB okul açılış tarihleri ile ilgili açıklamalar yaptı.

MEB okulların açılacağı tarihi açıkladı. Ders başı yapacak olan milyonlarca öğrencinin beklediği okulların açılma tarihi Milli Eğitim Bakanlığı tarafında açıklandı. Ayrıca MEB, ortaöğretim öğrencileri için liselerin açılacağı tarihide belirtti. MEB yaptığı açıklamada, Okullarında 15 Eylül 2014 tarihinde açılacağı belirtti. Liselerinde aynı tarihte açılacağını belirten Milli Eğitim Bakanlığı, ilkokullarda uygulanan 1. sınıfa başlayan öğrencilerin bir hafta erken ders başı yapma uygulaması bu sene ülke genelinde lise 9. sınıfa başlayacak öğrenciler içinde uygulanacak.

MEB'in Yayınladığı Genelge'de 3 Aylık süren uzun yaz tatilinin bitim süresi 15 Eylül 2014. Yani öğrencilerimiz 15 Eylül 2014 tekrardan sıraların başına geçecekler.

1. Dönem: 15 Eylül 2014 Pazartesi günü başlayacak ve 23 Ocak 2015'te sona erecek

Yarıyıl (Sömestr tatili): 26 Ocak-6 Şubat 2015

2. Dönem: 9 Şubat 2015 Pazartesi başlayacak ve 12 Haziran 2015 günü sona erecek
Haziran ayında 17,5 Milyon öğrenci 2013 - 2014 Eğitim ve Öğretim yılının son bulmasının sevincini yaşadı. Milyonlarca öğrenci 3 aylık yaz tatiline çıktı.

Fakat yaz tatilinin bitmesine az bir süre kaldı. 2014 - 2015 Eğitim ve öğretim yılına başlayacak öğrenciler hazırlıklara şimdiden başlamak için okullarda ilk ders zilinin ne zaman çalacağını merak ediyor.

Bakalım bu sene okullar ne zaman açıklanacakmış. Bu soruların cevabını bu haberimizde sizler için derledik.

YAZ TATİLİNDE KAYIT HEYECANI
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, öğrencilere karnelerini Eskişehir’de dağıtacak. İlkokul, ortaokul ve lise son sınıf öğrencileri mezuniyetin yanında yaz tatilinde kayıt heyecanı yaşayacak. Ortaokulların 8. sınıflarında okuyan öğrencilerin girdiği ikinci dönem ortak sınavların puanlarının dün açıklanmasının peşinden okul kontenjanları 4 Temmuz’da belirgin olacak. 8. sınıf yerleştirmeye asıl puanları 7 Temmuz’da duyurulacak, 31 Temmuz-8 Ağustos 2014'de tercihler gerçekleştirilecek. Tercih sonuçları ise 22 Ağustos’ta bildirilecek.

2014-2015 eğitim öğretim yılı planlamaları çerçevesinde, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) hazırladığı genelgeye göre, 2014-2015 eğitim öğretim yılı Okul Öncesi Eğitim Öğretim ile İlkokul Birinci Sınıf Eğitim Öğretimi 8 Eylül 2014 tarihinde başlayacak. İlk, orta ve liselerde 2014-2015 eğitim öğretim yılının 15 Eylül Pazartesi günü başlayacağı bildirildi. Okullarda ilk yarı tatili ise 24 Ocak- 8 Şubat tarihleri arasında , okulların kapanışı 12 Haziran 2015 tarihinde yapılacak.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, öğrencilere karnelerini Eskişehir’de dağıtacak. İlkokul, ortaokul ve lise son sınıf öğrencileri mezuniyetin yanında yaz tatilinde kayıt heyecanı yaşayacak. Ortaokulların 8. sınıflarında okuyan öğrencilerin girdiği ikinci dönem ortak sınavların puanlarının dün açıklanmasının peşinden okul kontenjanları 4 Temmuz’da belirgin olacak. 8. sınıf yerleştirmeye asıl puanları 7 Temmuz’da duyurulacak, 31 Temmuz-8 Ağustos 2014'de tercihler gerçekleştirilecek. Tercih sonuçları ise 22 Ağustos’ta bildirilecek.

Uzun tatilin ardından okulların açılma dönemi yaklaşıyor. Okullar ne zaman açılacak, tatil ne zaman bitiyor? Yeni 2014-2015 eğitim öğretim yılı 15 Eylül Pazartesi günü başlayacak. Okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğrencileri ise 08-11 Eylül tarihlerinde uyum eğitimine tabi tutulacak.

Genelgeye göre, bakanlığa bağlı her derece ve türdeki eğitim ve öğretim kurumlarında 2014-2015 eğitim öğretim yılı 15 Eylül 2013 Pazartesi günü başlayacak. Okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin eğitim ve öğretime hazırlanması 08-11 Eylül 2014 tarihleri arasında yapılacak. Birinci yarıyıl, 15 Eylül 2014 Pazartesi'den, 23 Ocak 2015 Cuma'ya kadar sürecek.

Yarıyıl tatili, 23 Ocak - 6 Şubat 2015 tarihleri arasında yapılacak. İkinci dönemin ilk dersi 8 Şubat'ta görülecek. 2014-2015 eğitim-öğretim sezonu 12 Haziran'da tamamlanacak. 2015 - 2016 eğitim-öğretim yılı ise 14 Eylül 2015 Pazartesi günü başlayacak.

2014 – 2014 eğitim öğretim yılı için ilköğretim kayıtlarının başlamasına kısa bir süre kaldı. İlköğretim kurumlarında yeni kayıtlar, Haziran ayının ilk iş gününde başlar. İlkokula kayıtlar Haziran ayının ilk haftası başlayacak ve 66 ayını dolduran çocukların kaydı yapılabilecek. İlköğretim kurumları yönetmeliğinin kayıt ile ilgili maddeleri şöyle:
Kayıt Zamanı

MADDE 14
İlköğretim kurumlarında yeni kayıtlar, Haziran ayının ilk iş gününde başlar.

Okula Kayıt Yaşı

Madde 15
İlkokulların birinci sınıfına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 66 ayını dolduran çocukların kaydı yapılır. Gelişim yönünden ilkokula hazır olduğu anlaşılan 60-66 ay arası çocuklardan, velisinin yazılı isteği bulunanlar da ilkokul birinci sınıfa kaydedilir.

(Değişik ikinci fıkra:RG-14/8/2013-28735) Okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan 66, 67 ve 68 aylık olanları, velisinin vereceği dilekçe ile; 69, 70 ve 71 aylık olanları ise, ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını belgeleyen sağlık raporu ile okul öncesi eğitime yönlendirebilir veya kayıtlarını bir yıl erteleyebilir.”

Çocuğunuzun Hangi Okula Kaydı Çıktığını Nasıl Öğrenebilirsiniz?

E-Okul siteminde açılacak bir uygulama ile veliler öğrencilerinin hangi okula kayıt olacağını TC Kimlik Numaraları ile sorgulayabilecekler.
LİSELER BU YIL ERKEN SIRA BAŞINA GEÇECEK
Twitter'da başlatılan "Okullar 6" adındaki başlıkta okulların haftada 6 güne çıkarıldığı haberleri dolaşmakta. Ancak bu konuyla ilgili resmi bir kaynaktan resmi bir açıklama gelmedi. Yeni çıkarılan yönetmelikte aşağıdaki konular yer almaktadır.

208 MADDELİK YÖNETMELİK 97 MADDEYE İNDİRİLDİ
MEB Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği, Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Okul Öncesi Eğitim Kurumları ile Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları yönetmelikleri 208 maddeyken, iki yönetmelik iller ve ilgili tüm paydaşların geri bildirimleri de dikkate alınarak birleştirildi ve 97 maddelik tek yönetmelik halinde sadeleştirildi.

Yönetmelikle, uygulamada çoğunlukla velilerin hazırladığı performans görevi kaldırıldı. Bunun yerine öğrencilerin, sınıf veya okulda yapacakları "ders etkinliklerine katılımları" ile değerlendirilmelerine imkan sağlandı. Yönetmelikte, ders etkinliklerine katılım, öğrencilerin, sınıf veya okulda yaptıkları eleştirel düşünme, problem çözme, okuduğunu anlama, araştırma yapma gibi bilişsel, duyuşsal, psikometri alanındaki becerilerini kullanmasını ve geliştirmesini sağlayan, performansını değerlendirmeye yönelik çalışmaları olarak tanımlandı. Proje uygulamasına ise önceden olduğu gibi yönetmelikte yer verildi.

İlkokul, ortaokul ve lise son sınıf öğrencileri mezuniyetin yanı sıra yaz tatilinde kayıt heyecanı yaşayacak.
Ortaokulların 8. sınıflarında okuyan öğrencilerin girdiği ikinci dönem ortak sınavların puanlarının dün açıklanmasının ardından okul kontenjanları 4 Temmuz'da belli olacak. 8. sınıf yerleştirmeye esas puanları 7 Temmuz'da duyurulacak, 31 Temmuz-8 Ağustos 2014'de tercihler gerçekleştirilecek. Tercih sonuçları ise 22 Ağustos'ta bildirilecek.

Lise son sınıf öğrencilerinin ve lise mezunlarının katılacağı Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) 81 il merkezi ve Lefkoşa'da yapılacak. LYS-4, 14 Haziran Cumartesi; LYS-1 ve LYS-5, 15 Haziran Pazar; LYS-2, 21 Haziran Cumartesi ve LYS-3, 22 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek.

Yeni eğitim-öğretim yılında ilk zil, 15 Eylül Pazartesi çalacak ve ilk dönem dersleri, 23 Ocak 2015 Cuma sona erecek. 15 günlük yarı yıl tatilinin ardından dersler, 9 Şubat 2015 Pazartesi günü başlayacak, 12 Haziran 2015 Cuma öğrenciler yaz tatiline girecek.

2014-2015 eğitim ve öğretim yılında ilk kez, ilkokul 1'inci sınıf öğrencilerinde olduğu gibi ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5'inci sınıflarındaki öğrenciler de uyum eğitimine alınacak ve bu öğrenciler için okullar 8 Eylül'de açılacak.

MEB'in 2013-2014 eğitim öğretim yılı istatistiklerine göre, 61 bin 936 okulda, 17 milyon 532 bin 988 öğrenci eğitim görüyor. Bu eğitim kurumlarında 873 bin 747 öğretmen, 562 bin 882 derslikte görev yapıyor.

Kaynak:Hürriyet

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar