Okula Başlama Yaşı Resmen Açıklandı

kanimca

Aktif Üye
Tepki
185

Milli Eğitim Bakanlığı, 4+4+4 düzenlemesinin uygulamasıyla ilgili bir genelge yayımladı. Buna göre 30 Eylül 2012 itibarıyla 66 ayını tamamlayan çocukların ilkokula kaydı yapılacak. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer imzasıyla yayınlanan genelgede, 6287 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile zorunlu eğitim süresinin 8 yıldan 12 yıla çıkarıldığı ve bazı yeni uygulamaların gündeme geldiği belirtildi. Yeni uygulamaların daha etkili ve verimli bir şekilde yürütülmesini sağlamak amacıyla söz konusu kanunla getirilen düzenlemelerle ilgili olarak yapılacak uygulamaların açıklandığı genelgede, zorunlu eğitimin 4 yıl ilkokul, 4 yıl ortaokul ve 4 yıl da lise eğitimini kapsadığını kaydedildi. Öğrencilerin öğrenim gördüğü birinci 4 yılın (1, 2, 3, 4. sınıflar) ilkokul, ikinci 4 yılın (5, 6, 7, 8. sınıflar) ortaokul ve üçüncü 4 yılın (9, 10, 11, 12. sınıflar) ise lise şeklinde isimlendirileceğini kaydedilen genelgede ilkokullar ile ortaokullara ilköğretim veya ilköğretim kurumları, liselere ise ortaöğretim veya ortaöğretim kurumları denilmeye devam edileceği ifade edildi. Veliler, okul yönetimleri ve mülki amirlerin ilköğretim öğrencilerinde olduğu gibi ortaöğretim öğrencilerinin de okula devamını sağlamakla yükümlü olacağı açıklandı.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar