Neden Özel Okul ?

bitter_im

Admin
Admin
Genel Yönetici
Tepki
53.685
Özel okulların devlet okullarına göre çeşitli avantajları vardır. Bunları bilen öğrenci velileri, çocuklarının özel okullarda öğrenim görmesi için her türlü imkanı seferber ederler. O avantajlardan bazıları, aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

•Okul ruhu ve birlik beraberlik: Bazı özel okulların okul yıllarında oluşturmuş oldukları birlik ve beraberlik duygusu o kadar güçlüdür ki, bu duygu öğrencilerin iş yaşantılarında da devam eder.
•İşe girişte okulun önemi: Bazı işverenler, işe alım tercihlerini yaparken aday çalışanlarının özgeçmişlerini de göz önünde bulundururlar. Bu noktada,, öğrenim görülen okullara da önem verirler. Adaylarının hangi disiplinle yetiştirildikleri önemlidir çünkü.
•Prestij kaynağı olması: Okulun ismi öğrenci için olduğu kadar veli için de prestij kaynağıdır. Bazı çevrelerde, velinin çocuğunu özel okula gönderip göndermediği veya hangi özel okula gönderdiği önemlidir.
•Eğitim: Eğitim müfredatı devlet okulları ile aynı olmasına karşın özel okullar, müfredattaki teorik bilgileri uygulamaya dönüştürmeleri bakımından farklılık yaratırlar.
•Bir yabancı dilin kesinlikle öğretilmesi, ikinci veya üçüncü yabancı dilin ise temellerinin atılması özel okulların tercih sebebi olmasında göz önünde bulundurulan bir diğer faktördür.
•Özel okullarda yönetim ve öğretim kadrosunun seçilerek alınmasından kaynaklanan kalite farklılığı da, özel okulların tercih edilmesinde önemli rol oynar.
•Özel okullar müfredatın uygulamaya dönüştürüleceği, derslik ve laboratuar imkanları sağlar. Teknoloji donanımlı yabancı dil, müzik, bilgisayar, satranç derslikleri; fen bilimleri laboratuarları; görsel sanatlar atölyeleri; dans ve spor salonları, yüzme havuzu bunlara örnek olarak verilebilir.
•Özel okullarda öğrencilerin gelişimlerinde önemli rol oynayan sosyal etkinlik sayısı fazladır ve öğrenciler bu etkinliklere ücretsiz olarak katılırlar.
•Öğle yemeklerindeki, ara öğünlerdeki beslenme seçeneklerinde, çok çeşit bulunmasına dikkat edilir ve hijyen esastır.
•Okul sınırları içinde, dışında; temizlik ve hijyene büyük önem velirir.
•Özel okullardaki sınıf mevcutları, devlet okullarına göre çok çok azdır. Bu, öğretmenin sınıftaki öğrencilerine, ders içi ve ders dışında, daha fazla vakit ayırmasını sağlar.
•Okulda çocukların yaşayacakları sağlık problemlerinde ilk müdahaleyi yapmak için, kadrolu sağlık personeli bulunur.
•Özel okullar, yangın ve doğal afetleri mümkün olan en az kayıpla atlatma mantığından hareketle inşa edilmiş veya aynı düşünce tadilattan geçirilerek güçlendirilmiştir.
•Okul sınırları içinde ve dışında özel güvenlik görevlileri, tatsız olayların yaşanmaması için sürekli denetim yaparlar.
•Özel okulların tam gün eğitim yapması ve çocukların etüde kalma imkanları, çalışan veliler için önemli bir avantaj sağlar.
•Lise ve üniversite sınavlarındaki başarı da, özel okulların tercih edilmesinde önemli pay sahibi olan durumlardan bir tanesidir.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar