Namaz Kılmayan Kimse Dinen Müslüman Sayılır Mı?

yeşil

Daimi Üye
Tepki
903
Namaz, imandan sonra İslam'ın en mühim rüknüdür, terkine asla göz yumulmaz. Dinen kesinlikle sabit olmuş olan bir hükmü inkar etmek küfr olduğu gibi, namazın farziyetini inkar etmek de küfürdür. Binaenaleyh namaza inanmayan kimse müslüman değildir. Onunla evlenmek caiz olmadığı gibi kestiğini de yemek caiz değildir. Fakat namazın farziyetini inkar etmez, ancak tenbellikten dolayı namaz kılmazsa günahkar olsa bile müslüman sayılır. İslam hukukuna göre suçlu olduğundan cezaya müstahaktır. Hanefi mezhebine, tevbe edip namaza başlayıncaya kadar hapse mahkum edilir. Şafii mezhebinde ise, terkde ısrar eder ve tevbe etmezse idama mahkum olur.

iReM

Daimi Üye
Tepki
539
Şöyle güzeL bir söz vardır...
''Namaz kıLmayan kafir oLmaz,kafirlerde namaz kıLmaz..''
Düşününce yeterince açıklamasını buluyor zaten insan.Namaz kılmayan bi insanı müslüman değil diye tanımlamak tabiki doğru değildir.Ama kıLan insana da ne mutLu tabiki...

niha55

Daimi Üye
Tepki
1.156
Tabiki müslümandır. Her kim olursa olsun hiç kimseye sen müslüman değilsin deme gibi bir hakkı yoktur, namaz farzdır. Kılarsada kendine kılmazsada kendine ama kılsın yada kılmasın müslümandır.

peri_kizi

Daimi Üye
Tepki
292
isterdimki kilabilmek , cok kolay hersey bahane gerciii ...
Allah in emirlerinden biride namaz kil !!!
namaz kilanlari gercekten gonulden tebrik ederim, ne guzel bir sevaptir bu ...
bizimde borclarimiz katlandigindan Allah biranonce hidayet eylesin yarabbim ...
musluman olmak bana gore herseyden once temiz kalp; daha sonrasi emir ve yasaklara uyabilecek nefise sahip olabilmektir ...

tatlıpozan

Daimi Üye
Tepki
3.215
Müslümanlık namaz kılmakla olmaz.Ama müslümanlığın gereklerinden biri namaz kılmaktır.Namaz farzdır farz yapılması kesin olarak emredilen şey demektir.Namaz emirdir.Yapmazssak ki dinden çıkmayız müslümanlığımız da elden gitmez ama borç olur üzerimize.Affedilmeyen günahlardan biri kul hakkı diğeri ise namaz borcudur. ben namaz hakkında bunları biliyorum...
namaz kılamıyorum çeşitli bahanelerle ama kılmıyorum diye müslümanlığımı yok sayamam.Borcumu ödemeyi nasip etsin rabbim...
Kazaya bırakmamak en güzeli ama maalesef..........

OP
yeşil

yeşil

Daimi Üye
Tepki
903
namaz dinin direyidir tabıkıde kılmayan haşa kafir deyildir evet bende kılamıyorum başlıyorum birdaha birakmıcam dıyorum bir vakıt geçırdımmı gerısıde gelıyo ama okadar cok istıyorumkı sürekli kilmayi rabbım nasıp etsın rürekli kılmak

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar