Mutsuzluk yedirtiyor.

_emos_

Daimi Üye
Tepki
5.513
İş hayatında stres ve bıkkınlık kadınlara çok yedirtiyor. Finlandiya'da yapılan araştırmaya göre, iş hayatında bıkkınlık düzeyine gelmiş kadınlar, aç olmasa bile çareyi psikolojik olarak yemek yemekte buluyor. Ve bu alışkanlık kolay kolay da değişmiyor.

"Aç olmadığım halde kendimi yemekten alamıyorum, önümdeki yiyecek bitene kadar da sürekli yiyorum." Kadınsanız ve siz de böyle söylüyorsanız, Fin biliminsanlarına göre bunun bir açıklaması olabilir: İş hayatınızda yaşadığınız bıkkınlık.

American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayımlanan araştırmada, 30- 55 yaşları arasında, çalışan 230 kadının yeme alışkanlıkları incelendi.

Katılımcılardan yeme alışkanlıkları ve iş yükleriyle ilgili anket doldurmaları istendi. Yüzde 22'si iş hayatında stresli bir ortamda olduklarını ve bıkkınlık hissi yaşadıklarını belirtti. Ve bu kadınların çareyi psikolojik olarak yemek yemekte bulduğu ortaya çıktı.

Araştırmaya göre, kadınlar stres altındayken ya da moralleri bozukken de diğer kadınlara kıyasla daha fazla yemeğe yöneliyor. Ve iş kontrol altına alınamayan bir yemek yeme alışkanlığına kadar gidebiliyor.

Yani, aslında kadın tok olmasına rağmen önündeki bitene kadar yemek yemek isteğine teslim oluyor.

Fin uzmanlara göre, bu tür yeme bozuklukları yaşayan kadınların önce çalışma ortamında yaşadığı stres ve bıkkınlık tedavi edilmeli.

Ve iş hayatındaki sıkıntıya bağlı yeme alışkanlığı da obezite tedavisi kapsamında değerlendirilmeli.

füreyya

Daimi Üye
Tepki
2.323
sıkıntılı zamanlarda bende çok yiyorum.
ekmek, hamur işi falan...tıkınıp duruyorum.
ama "yeme bozukluğu" bir hastalıkmış, o aşamaya gelmedik daha...
yalnız benim bir arkadaşımda bu rahatsızlık gerçekten var:acep:

GöNüLDeN

Aktif Üye
Tepki
112
Sinirlenince ve canım sıkılınca çok yemek yiyorum. bu huyumdan vazgeçmeye çalıştım ama başarılı olamadım.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar