Müslüman kadınların ölümü...

-sumeyye

Daimi Üye
Tepki
4.992
Bir kadınki, loğusa veya hamile veya veba veya verem ağrısından yahut bunlardan hiç birisi olmasa, ancak helali yani kocası hoşnut olsa, o kadın ölürken cennet melekleri gelip saf saf dururlarOna, izzet_ikram ile selam verirler ve derlerki;Allah'ın şehit cariyesi,gel çık; ne yaparsın dünya sarayında toprağındaSenden Allah'ü teala razı olduVe senin bu hastalığını bahane edip bu günahlarını bağışladıSana cennet ihsan ettiGel emanetini teslim etKadın bu mertebeyi görüp canını vermek istediğinde,dört yanına bakıp derki:Benim ile dostluk edenleri bağışlayıp rahmet etsinde sonra teslim edeyimBunu dediğinde melekler ricasını Cenabı hakka arz ederlerHitab_ı izzet Allah'ü tealadan şeklini bilmediğimiz bir nida gelir;İzzetim hakkı için bütün dualarını kabul ettimMelekler bu durumu hastaya müjdelerlerOndan sonra Melekü'l Mevt ölüm meleği Azrail Aleyhi's_Selam 120 Rahmet meleğiyle gelirYüzleri nuru Arş'a çıkmış, başlarında taç ve arkalarında nurdan cennet elbiseleri, ayaklarında altın ayakabılar ve yeşil kanatları vardırVe ellerinde cennet yemişleri kokuları misk gibi gelip izzet ve ikram ile selam verirlerDerlerki:Alemleri yaratan Allah sana selam eyler ve cennet verip habibi Muhammed'e {sav}me komşu eylerHz Aişe'ye {ra} sohbet arkadaşı eylerÖyle ise bu hatun bu kelamları işitip ve gözünün perdesi açılıp,ehli iman hatunlarını görürVe günahı olup, azap olanları görürOnların günahlarını bağışla Rabbim diye niyaz ederCenabı izzetten hitab gelir;Ey cariyem Cümle muradını hasıl kabul eyledim;ver emanetiniHabibimin {sav} hatunu ve kızı sana bekleyicidirler, diyeHemen bu hitabı işitecek,canı titrer,elleri ve ayakları atılırVe terler dökmeye başlarCan vermek üzere iken iki melek gelirEllerinde ateşten birer çomakSağ yanına diğeri sol yanına dururVe şeytan _Allah'ın laneti üzerine olsun,,koşup gelir ve derki:Gerçi bana bundan bir fayda yok,ama hele bir göreyim' deyip elinde bir cevahir içinde buzlu su,,bu suretle gelip suyu gösterirO melekler, kovulmuş hilekarı görüp,,çomakla vurup ,elindeki çanağı kırıp şeytanı kovarlarO hatun bunu görüp gülerOndan sonra o huri kızları ona cevahir kase ile kevser şarabı verirlerO da içerCennet şarabının lezzetinden canı sıçrayıp,kadehe yapışırMelekü'l mevtcanı kadehten alırMelekler çağrışıp {Biz Allah'a aidiz vee yine Allah'a döndüreleceğiz} derlerO canı alıp bütün gökleri seyrettirip, cennete götürürlerMakamını gösterip derhal yine başı ucuna götürürlerNe zamanki elbiselerini çıkarırlar,saçını çözerler,hemen cesedin başı ucuna gelip canı derki:Ey ölü yıkayıcı yap yap yavaş yavaş tutZira Azrail {as}mın pençesinden can zahmet çekmiştir yara almıştırTenin gayet zahmet çekmiştir,sarsılmıştırVe teneşire geldiğinde yine çağırıruyu sıcak etme,tenim gayet zayıftır,hemen beni elinizden halas eyleyin çıkarın, rahat olayım derÇünkü yıkayıp kefene sararlar,bir miktar durur sonra yine çağırır,der ki:Bu cihanı son görüşümdürHısım ve akrabalarımı göreyim ve onlarda beni görsünlerİbret alsınlarDahi yakında onlarda benim gibi ölürlerArdımdan feryat etmesinlerKuran okuyup beni unutmasınlarVe miras için çekişmesinler,ta ki kabirde azap görmeyeyimVe cuma'larda ve bayramlarda unutmasınlarKaynak Mızraklı ilmihal

S

suna

Misafir
74_1254833737.jpg

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar