Mercimek çorbası kendi usulümce:)

pervin86

Daimi Üye
Tepki
1.104
Kızlar evlendiğimden beri mercimek çorbasını bu anlatacağım tarife göre yapıyorum tam lokanta çorbası gibi oluyor ve misafirlerim tarifini istiyor sizinlede paylaşmak istedim

malzemeler
5 çorba kaşığı mercimek
1 adet orta boy havuş
1 adet orta boy patates
1 çorba kaşığı domates salçası
1 çorba kaşığı margarin
2 çorba kaşığı sıvı yağ
1 tatlı kaşığı üstü için nane
isteğe göre tuz

tenceremizde 3 parmak kalıcak şekilde su

hazırlanışı

orta boy tenceremize margarinimizi ve sıvı yağımızı koyuyoruz
yağ kızarınca salçamızıda ekleyip iyice yağla birlikte kavuruyoruz.
dikkat edin salça yanmasın sonra tenceremizin ağız kısmına 3 parmak kalıcak şekilde soğuk suyumuzu koyuyoruz
ve havuş ve patatesi küp küp doğrayıp tencerenin içindeki salçalı soğuk suya koyuyoruzz küp küp dediysem çok küçük doğramayın sonra ağzını yarı açık kalıcak şekilde kapatıp kaynamasını bekliyoruz
ve kaynayınca mercimeğimizide koyuyoruz ve kaynamaya bırakıyoruz pişmeye yakın tuzunu atıyoruz içindeki havuş ve patates haşlandığını kontrol ediyoruz ve haşlanmışsa iyice ateşteyken blendırımızla iyice karıştırıyoruz bir tane topak kalmasın kaşıkla kontrol edin patates havuş parçaları kalmışmı kalmışsa tekrar blandırdan geçirin ve 3 dk daha kaynatın ve altını kapatın üstüne nane serpip servis yapabilirsiniz

afiyet olsun

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.532
Tarif senin olduğu için Denenmiş Lezzetler ve Tatlar bölümüne aldım canım :findikim: ellerine sağlık severim mercimek çorbasını hemen hemende aynı yapıyoruz...

OP
pervin86

pervin86

Daimi Üye
Tepki
1.104
Tarif senin olduğu için Denenmiş Lezzetler ve Tatlar bölümüne aldım canım :findikim: ellerine sağlık severim mercimek çorbasını hemen hemende aynı yapıyoruz...

teşekkür ederim tatlım ben ayrıca küçük soğanda koyuyorum onuda bi kaç parçaya bölüp atıyorum içine haşlanıyo çok güzel oluyo ama blendırdan iyice geçirmek lazım süper bi çorba

nk83

Admin + Sitenin Hikaye Yazarı
Admin
Tepki
83.532
Aynen ben soğan yerine eğer varsa pırasa koyuyorum süper oluyor ekstradan pirinç-kabak-kereviz de ekliyorum mercimek çorbası her sebzeyi kaldırıyor...

Şekerpare

Daimi Üye
Tepki
20.501
canım teşekkür ederim fıstığım ben resim yüklemesini bilmiyorum ki ayrıca söz fotosunu çekip koyucam bana yardımcı olursunuz artık :)

Yardım etmezmiyiz hiç aşk olsun canım :cee Buarada mercimek çorbasını salça koymadan da yapmayı dene.Süper bir lezzet oluyor.Ayrıca tavuk suyu ve üstünede pul biber at.Hımmmm ... :catalbicak:

OP
pervin86

pervin86

Daimi Üye
Tepki
1.104

Yardım etmezmiyiz hiç aşk olsun canım :cee Buarada mercimek çorbasını salça koymadan da yapmayı dene.Süper bir lezzet oluyor.Ayrıca tavuk suyu ve üstünede pul biber at.Hımmmm ... :catalbicak:

denedim canım ama renk bakımından daha soluk durdu salçalı mükemmel canlı bi rengi oluyo insanın iştahı kabarıyor:cikolata:

pul biber vazgeçilmezim ama herkes tabağına döküyor canım :)

flamingo

Daimi Üye
Tepki
6.630
bu şekilde çorba daha lezzetli oluyo..biraz kıymada konsa daha güzel olur

Lilav

Daimi Üye
Tepki
21.987
ölcü olarak benim mercimegim daha fazla birde ben domateste ekliyorum:lilav:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar